Jak szybko nauczyć się języka?

Nauka języka obcego w szkole opiera się zwykle na starych i mało skutecznych metodach. Nauczyciele poświęcają dużo czasu na odpytywanie ze słówek, dyktowanie zasad gramatycznych czy rozwiązywanie testów z myślą o maturze. W rezultacie nawet po kilku latach wielu uczniów nie potrafi swobodnie rozmawiać w danym języku. Jak podejść nauki języka inaczej?

Zacznij od krótkich, prostych dialogów

Pierwsza porada, którą usłyszysz od każdej osoby znającej wiele języków brzmi – zacznij od czytania i słuchania dialogów. Pewnie zastanawiasz się, jak masz to robić, skoro nie znasz języka. Odpowiedź jest prosta – weź na warsztat te najprostsze. Na początku będziesz sprawdzać sporo słówek, ale z każdym tygodnie ich liczba będzie się spadać. Chodzi o to, aby poznawać język „w akcji”. 

Czytaj, czytaj, czytaj

Niedługo po rozpoczęciu pracy z dialogami przejdź do czytania opowiadań, a nawet książek. Dalej trzymaj się podstawowego poziomu. Możesz sięgnąć na przykład po książeczki dla dzieci. Czytanie takich tekstów to doskonały sposób na wprowadzanie słów w naturalny i ciekawy sposób. Poza tym nauka przez poznawanie historii jest znacznie przyjemniejsza i bardziej wciągająca niż zapamiętywanie wyrazów pozbawionych kontekstu.

Wybieraj lektury, które z jakiegoś powodu cię zainteresowały, a czytanie pójdzie gładko. Gdy będziesz już na nieco wyższym poziomie, możesz sięgać po pozycje, które wybrałbyś/abyś także w języku polskim. Jeśli twoim hobby jest ogrodnictwo, kup książkę, która w przystępny sposób opisuje na przykład pielęgnację kwiatów. Może kochasz książkę „Ania z Zielonego Wzgórza” i masz ochotę znowu ją przeczytać. Tym razem zamów egzemplarz w obcym języku.

Chodzi o to, abyś nie zmuszał/a się do czytania. Buduj wewnętrzną motywację do nauki języka – inaczej może dopaść cię słomiany zapał.

Czytaj mądrze, nie na czas

Jak czytać w obcym języki, aby szybko zobaczyć efekty? Na pewno nie w pośpiechu. Pamiętaj, że robisz to dla siebie. Nie przejmuj się, jeśli zajmuje Ci to więcej czasu niż przewidywałaś. Nie chodzi o liczbę stron, które pokonałaś/eś, ale ile nauczyłaś/eś się z każdej z nich. Niżej znajdziesz metodę, która jest często polecana przez osoby znające wiele języków.

  • Przeczytaj rozdział/akapit/stronę od początku do końca. Bądź skupiona/y i postaraj się, jak najwięcej zrozumieć
  • Wróć do początku i zacznij znowu czytać. Tym razem zaznaczaj nieznane słowa, które sprawiają, że nie rozumiesz całych zdań.
  • Wypisz te słowa i przetłumacz je. Pamiętaj – tylko te kluczowe dla zrozumienia tekstu.
  • Przeczytaj fragment jeszcze raz.
  • Przejdź do następnego fragmentu. Tym razem czytając po raz pierwszy od zaznaczaj słowa, które znasz z poprzedniego fragmentu. 

Od początku pracuj nad wymową

Wiele osób odsuwa w czasie naukę poprawnej wymowy. Na początku zwykle opanowuje słownictwo i gramatykę, a mówienie spycha na margines. To błąd, który potem trudno nadrobić. O wiele łatwiej jest poznawać ją od razu niż cofać się i nadrabiać wymawianie podstawowych słów. Taka sytuacja generuje potem strach i wstyd przed mówieniem w obcym języku. Ucz się wymowy przy okazji, nie odkładaj jej na później.

Zobacz także:

Rozmawiaj regularnie

Jeśli chcesz szybko nauczyć się języka, najlepiej abyś już w drugim miesiącu zaczęł/a regularnie w nim rozmawiać. Poszukaj w mediach społecznościowych osób z twojej okolicy, które również się uczą i zaproponuj wspólne wyjścia na kawę chociaż raz na dwa tygodnie. Gdy pozwala ci na to budżet, nie wahaj się i znajdź native speakera, z którym możesz kilka razy w miesiącu poćwiczyć. Wiele osób decyduje się właśnie na takie korepetycje w formie rozmów na ustalone wcześniej tematy. W Internecie znajdziesz kilkanaście platform z ogłoszeniami od nauczycieli. Lekcje mogą być prowadzone zarówno online, jak i na żywo. Ceny za jedno spotkanie zaczynają się już od 40 zł.

Wprowadź język obcy do swojej codzienności

Jeśli nie mieszkasz w kraju, w którym ludzie mówią tym językiem – sam/a stwórz okazje, aby mieć z nim styczność na co dzień. Jak to zrobić?

  • Zacznij słuchać muzyki z kraju, którego języka się uczysz.
  • Poszukaj seriali i filmów w tym języku. Oglądaj je z polskimi napisami.
  • Zaobserwuj influencerów/ki z tego kraju, aby codziennie trafiać na treści w danym języku.
  • Ustaw sobie jako stronę startową serwis internetowy w danym języku. Pamiętaj, aby były w nim treści, które rzeczywiście cię interesują. Lubisz astrologię? Zacznij sprawdzać swój horoskop tygodniowy na zagranicznych stronach.
  • Pobierz na telefon aplikację ze słówkami i zaglądaj do niej, kiedy masz wolną chwilę. Najlepsze są te w formie gier, które z przyjemnością włączysz w trakcie nudnej jazdy autobusem czy czekając w kolejce do lekarza.

Ucz się jednego języka na raz

Kiedy poznajesz dwa języki jednocześnie, musisz podzielić swoją uwagę i czas, co oczywiście wydłuży proces nauki. Dodatkowo istnieje spora szansa, że zaczniesz je mylić. Jeśli jednak jesteś w stanie pogodzić się z tą stratą na szybkości, wybierz przynajmniej mocno różniące się od siebie języki, na przykład hiszpański i japoński.

Nie bądź perfekcjonistką

Jeśli zależy ci na szybkim opanowaniu języka w stopniu komunikatywnym – porzuć perfekcjonizm. Pogódź się z tym, że przez długi czas nie będziesz rozumieć wielu słów i wyrażeń. Pomyśl, co stanie się, gdy podczas czytania książki w obcym języku, zaczniesz sprawdzać każde słowo po kolei, a potem jeszcze szukać jego innych znaczeń, synonimów, antonimów itd. Miną długie godziny, ty będziesz czuć niemoc i zmęczenie – a tekst, który sobie zaplanowałaś/eś, pozostanie nieprzeczytany. Takie podejście jest nieproduktywne i na pewno nie sprzyja szybkiej nauce języka.

Pamiętaj, że nawet osoby posługujące się biegle innym językiem, mają chwile, kiedy czegoś nie rozumieją. To jednak nie umniejsza ich wysokiemu poziomowi. Uważaj, aby nieświadomie nie postawić sobie za cel stania się native speakerem. Wszystkich słów i frazeologizmów nie poznasz nigdy. Przyjmij to za pewnik, a unikniesz frustracji i zaoszczędzisz sporo czasu. 

Skoncentruj się na nauce a nie trikach

Wokół nauki języków obcych narosło sporo mitów. Jak je rozpoznać? Na pewno nie wierz nikomu, kto twierdzi, że możesz doskonale opanować język przy minimalnym wysiłku. Taką zdolność naturalnego uczenia się mają tylko małe dzieci. Nawet osoby z talentem do języków muszą posiedzieć nad wieloma książkami, aby w końcu pochwalić się biegłością. Warto też wspomnieć, że zdaniem wielu – nie ma czegoś takiego jak talent językowy. Należy za to mówić o ciekawości, uważności, samodyscyplinie i kilku innych cechach, które razem dają wrażenie, jakby ktoś miał dar od niebios.

Nauczenie się obcego języka wymaga sporo pracy. Koniec i kropka. Nie łudź się, że istnieje jakiś sekretny sposób, który zrobi z ciebie poliglotkę w trzy miesiące. Masz już w koszyku zakupowym nagranie, dzięki któremu opanujesz język koreański podczas snu? Wystarczy tylko, że włączysz je codziennie przed zaśnięciem? Niestety jesteś o krok od wyrzucenia pieniędzy w błoto. Zamiast niego zainwestuj w dobrze ocenianą aplikację do nauki języków.

Ile czasu dziennie poświęcić na naukę języka?

Chcesz szybko nauczyć się języka obcego, ale trudno ci wygospodarować nawet godzinę na naukę? Przestań myśleć w kategorii godzin – i zacznij stosować metodę microlearningu. Na czym ona polega? Chodzi o uczenie się codziennie przez choćby 10 minut. Prawdopodobnie masz w ciągu dnia krótkie przerwy od innych obowiązków, które możesz wykorzystać na czytanie lub słuchanie. Rób to w drodze do pracy, w wannie, tuż przed snem. Nieważne czy otwierasz książkę raz dziennie na 20 minut, czy dwa razy po 10 minut. Dopasuj proces nauki do swojego grafiku. Olbrzymią zaletą microlearningu jest fakt, że wykorzystuje nasze naturalne zdolności koncentracji. Wkuwanie bez przerwy przez kilka godzin jest tak naprawdę mało produktywne, bo już po 30 minutach nasze skupienie zaczyna drastycznie spadać.