Dlaczego warto spać na plecach?

Przeczytaj, jakie korzyści przyniesie ci spanie na plecach, a twoja motywacja do nauki na pewno wzrośnie.

  • Kiedy śpisz na plecach, głowa, szyja i kręgosłup leżą w równoległej, a tym samym neutralnej względem siebie pozycji (oczywiście jeśli nie masz pod głową olbrzymiej poduszki). Dzięki temu żadne z tych miejsc nie jest nadmiernie obciążone.
  • Osoby śpiące na boku lub na brzuchu często mają głębsze i bardziej widoczne zmarszczki na twarzy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Nocą przyciskasz i rozciągasz skórę twarzy. Mimo, że nie robisz tego w mocny sposób, to wiele lat codziennego spania na twarzy odciśnie piętno na twojej skórze.
  • Masz problemy z trawieniem lub cierpisz na refluks żołądkowy? Spanie na plecach to najzdrowsza pozycja także dla twojego układu trawiennego. Wystarczy jeszcze zakup dobrej poduszki i możesz mieć pewność, że soki żołądkowe nie będą przemieszczać się w nieodpowiednią stronę. To szczególnie ważne, jeśli zjesz coś niedługo przed snem.
  • Spanie na plecach to także najlepsza opcja dla osób mających problemy z zatokami. Pozycja na na boku lub na brzuchu może powodować bowiem dodatkowe spływanie wydzieliny do zatok. Z kolei ułożenie na plecach z lekko uniesioną głową pomaga w jej naturalnym odpływie.

Jak zacząć spać na plecach? Przygotowania do zmiany

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak nauczyć się spać na plecach – zadbaj o swój komfort. Chodzi oczywiście o przygotowanie łóżka. Kluczowy jest dobry materac. Dobry, czyli jaki? Odpowiednio twardy. Chodzi o to, aby się w niej „nie zapadało się” w jego powierzchnię. Zbyt miękki materac po pierwsze zepsuje efekt ułożenia ciała w równej linii, a po drugie skłoni mięśnie do napięcia. Tymczasem sen to czas na ich głębokie rozluźnienie.

Kiedy masz już wybrany materac, pora przejść do tematu poduszki. Na pewno nie powinna być za duża, szukaj tych bardziej płaskich, które tylko lekko uniosą Twoją głowę. Jeśli masz problemy z karkiem, spróbuj spać na specjalnie wyprofilowanej poduszce ortopedycznej, która odciąży szyję. Jeśli z kolei męczą cię częste bóle głowy, spróbuj spać bez poduszki. W przypadku bólu w odcinku lędźwiowym warto podłożyć sobie za to poduszkę pod kolana.

Jak spać na plecach? Instrukcja krok po kroku

Nie będę Cię oszukiwać – zmiana pozycji spania może być trudna. Początki zwykle są frustrujące, ale na pewno warto się poświęcić. Podobnie jak w przypadku, gdy zastanawiasz się, jak nauczyć się medytacji lub jak nauczyć się oszczędzać, pamiętaj, że potrzebujesz przynajmniej 21 dni, aby wypracować nowy nawyk. Niżej znajdziesz kilka prostych porad, które ułatwią ci ten proces.

  1. Poćwicz leżenie na plecach. Może brzmieć to głupio, ale wcale takie nie jest. Jeśli medytujesz, spróbuj medytować na leżąco. Jeśli techniki relaksacyjne są ci obce, a chcesz zapanować nad stresem i poprawić komfort życia – najwyższy czas to zmienić! Znajdź w sieci przyjemną, prowadzoną relaksację i zacznij trening. Polecam robić to codziennie przez 10-15 minut.
  2. Podłóż coś pod materac, tak aby górna część twojego ciała nieco się uniosła. Lekkie nachylenie sprawi, że będzie ci wygodniej.
  3. Poszukaj najwygodniejszego ułożenia nóg i dłoni. Spanie na plecach nie oznacza bowiem, że musisz leżeć jak słup. Wręcz przeciwnie! Nieruchoma pozycja jest dla nas nienaturalna. Spróbuj lekko unieść dłonie i skierować stopy w kierunku rogów łóżka. Powoli zrób na łóżku bałwanka, jakbyś leżała na śniegu – a na pewno wyczujesz moment, w którym jest ci najlepiej.
  4. Otocz się poduszkami po obu stronach. Dzięki temu automatycznie poczujesz się bardziej bezpieczna i zrelaksowana. Możesz położyć na nich ręce lub stopy.
  5. Odwróć uwagę od nowej pozycji. Włącz sobie przed snem relaksującą muzykę, prowadzoną relaksację przed snem lub po prostu wyciszającego audiobooka.