Dlaczego nie wiesz, jak rozmawiać z ludźmi?

Zadajesz sobie często pytanie: „Dlaczego nie umiem rozmawiać z ludźmi?”. Jeśli chcesz naprawdę się otworzyć i poczuć swobodnie nawet wśród nieznajomych, odpowiedź na to pytanie może być kluczowa. Znalezienie źródła problemu pomoże ci bowiem wybrać najlepsze metody pracy nad sobą. Może też skłonić cię do skorzystania z porady specjalisty. Pamiętaj, że szukanie pomocy to żaden wstyd. Wręcz przeciwnie taka postawa świadczy o odwadze i dojrzałości. Niżej znajdziesz kilka często występujących przyczyn problemów z rozmawianiem z ludźmi.

1. Jesteś introwertyczką/kiem

Introwertycy wcale nie muszą być nieśmiałymi samotnikami. Sednem sprawy jest mała wytrzymałość ich społecznych baterii. Jeśli jesteś introwertyczką lub introwertykiem, rozmowy typu small talk mogą wydawać ci się męczące i niewarte wysiłku. Zdecydowanie wolisz te głębokie i na tematy, które naprawdę cię interesują. Problem w tym, że okazję do nich stwarzają właśnie pogaduszki. Po pierwsze w ten sposób większość ludzi rozgrzewa się towarzysko. Po drugie unikanie za wszelką cenę small talków może blokować cię przed poznaniem potencjalnych przyjaciół, z którymi mogłabyś lub mógłbyś prowadzić głębokie konwersacje. Jeśli więc brakuje ci takich relacji w życiu, czasami musisz po prostu się przełamać. 

2. W domu nie miałaś/eś wzorca zdrowej komunikacji

Nauka komunikacji z ludźmi zaczyna się zanim nauczymy się mówić. Już kilkulatki prowadzą „rozmowy” z rodzicami, uczą się jak prosić i wyrażać swoje emocje. Dodatkowo przez całe dzieciństwo obserwujemy i często mimowolnie przejmujemy zachowania naszych bliskich – rodziców, rodzeństwa czy dziadków. Czy w twoim domu rodzinnym na porządku dziennym były zachowania takie jak: obrażanie się, tłumienie emocji, wybuchy złości czy narzucanie swojego zdania? Jeśli odpowiedź brzmi „TAK”, tutaj może przynajmniej po części tkwić źródło twoich problemów. Pamiętaj tylko, że rezultatem tej refleksji, nie powinno być obwarowane się pretensjami do rodziny – to na pewno nie poprawi jakości twojego życia. Chodzi wyłącznie o zdobycie świeżego spojrzenia i mobilizację do budowy własnych, zdrowych sposobów komunikacji.

3. Byłaś/eś gnębiona w szkole

Wiele badań pokazuje, że dorośli, którzy byli wyśmiewani czy wykluczani jako dzieci, często mają problemy z budowaniem relacji. Twoje przeżycia wcale nie musiały być skrajne. Wszystko zależy od poziomu twojej wrażliwości. Te same sytuacje mogą dla niektórych nie mieć większego znaczenia, a dla innych stać się powodem do zamknięcia się w sobie. Zastanów się, jaki wpływ na Twoją psychikę miały lata szkolne. Możesz zacząć od zadania sobie kilku podstawowych pytań. Czy czułaś/eś się osobą mądrą, ważną, atrakcyjną?Jak czujesz się teraz? Jeśli odpowiedzi na te pytania będą negatywne, twój problem z komunikacją może mieć związek z niskim poczuciem własnej wartości. W takim wypadku nauka rozmawiania z ludźmi powinna iść w parze z budowaniem dobrej relacji z samą sobą.

4. Potrzebujesz rozmowy ze specjalistą

Zdarza się, że nieumiejętność rozmawiania z ludźmi jest jedynie objawem różnego rodzaju zaburzeń np. koncentracji, osobowości czy zachowania. Twoje trudności w komunikacji z ludźmi poważne przeszkadzają ci w codziennym życiu, osiąganiu sukcesów zawodowych czy wejściu w zdrową relację? Czujesz, że rozwiązanie problemu cię przerasta? Przyznanie się do słabości to często pierwszy krok ku lepszemu. Rozważ konsultację z psychoterapeutą, który pomoże ci spojrzeć na sytuację z innej perspektywy oraz wybrać najlepszą strategię działania.

Jak nauczyć się rozmawiać z ludźmi?

Po minucie rozmowy masz pustkę w głowie i zaczynasz się stresować? A może bardzo chcesz, ale zupełnie nie wiesz, jak rozpocząć najprostszą rozmowę? Te porady i strategie pomogą ci w końcu się przełamać i przestać unikać rozpoczynania bliższych kontaktów z ludźmi. 

1. Zmień nastawienie

Staraj się traktować pogawędki jak coś naturalnego, a nie narzuconego. Oczywiście jeśli nie chcesz nawiązywać żadnych relacji społecznych, możesz się do nikogo odzywać. Jednak ponieważ czytasz ten wpis, wnioskujemy, że pewnie tak nie jest. To twoja potrzeba i decyzja spowodowały, że czeka cię troszkę small talku. Czas go polubić, a przynajmniej zaakceptować. Od niego bowiem zaczynają się bardziej interesujące rozmowy, a potem znajomości. Pogawędki mogą wydawać się bez znaczenia, ale są ważnym pierwszym krokiem do poznania kogoś bliżej.

Zobacz także:

2. Zacznij pytać i słuchać 

Niby banalnie proste i logiczne, ale zastanów się, czy rzeczywiście to robisz. Kiedy ostatnio zapytałaś znajomą lub znajomego „Co słychać?” lub „Jak minął ci weekend?”. Jeśli nie pamiętasz, na pewno robisz to za rzadko. Jak się tego nauczyć? Po pierwsze podejdź do sprawy luźno i za dużo o tym nie myśl. Zaczynanie pogawędki powinno być spontaniczne, inaczej twój głos będzie brzmieć nienaturalnie, a pierwsze pytanie wyda się wymuszone. Pamiętaj – nie musisz mówić nic mądrego, głębokiego ani zabawnego. Wystarczy, że uczciwie poświęcisz komuś trochę uwagi. Nie próbuj niczego udowodnić ani osiągnąć. Po prostu bądź życzliwa i ciekawa, a uwierz, że właściwe osoby to docenią.

3. Stosuj metodę IFR

Co zrobić, gdy przypadkiem stoisz w kolejce do ekspresu obok osoby, którą słabo znasz, a w powietrzu wisi nieprzyjemna cisza? Takie sytuacje są genialną okazją do używania metody komunikacji IFR. Nazwa ta jest skrótem od słów w języku angielskim Inquire, Follow up i Relate, które odnoszą się do kolejnych etapów rozmowy. Bazując na luźnym tłumaczeniu przebiegają one w następujący sposób:

  • PYTANIE – zadaj pytanie pasujące do sytuacji,
  • KONTYNUACJA – dopytaj, aby druga osoba mogła kontynuować wypowiedź,
  • POŁĄCZENIE – podziel się informacją o sobie, która będzie łączyła się z tym, co powiedział Twój rozmówca lub rozmówczyni.

Oto przykład:

  • Ty [PYTANIE]: Cieszę się, że mamy ten nowy ekspres, ale jeszcze nie do końca, wiem jak zrobić dobre latte. Podpowiesz mi, jak Ty to robisz?
  • Druga osoba: Tak, też się cieszę. Kawa z niego jest o wiele lepsza. Ja na początku naciskam…
  • Ty [KONTYNUACJA]: Zawsze pijesz latte czy lubisz coś jeszcze?
  • Druga osoba: Prawie zawsze. Tylko w kryzysowych momentach zdarza mi się wypić espresso.
  • Ty [POŁĄCZENIE]: Ja podobnie, chociaż przekonałam się do latte dopiero niedawno…

Traktuj takie pogawędki jako trening. Pierwsze razy mogą być lekko stresujące, ale potem wejdzie Ci to w krew i nauczysz się zagadywać bez zastanowienia. 

4. Ćwicz nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu wzrokowego

Kiedy boisz się patrzeć ludziom w oczy, robisz wrażenie zamkniętej i niepewnej siebie osoby. Czasem twój rozmówca czy rozmówczyni może też pomyśleć, że masz coś do ukrycia. Obie te opcje nie zachęcają drugiej strony do zacieśniania znajomości. Na szczęście nawiązywanie kontaktu wzrokowego nie jest żadną tajemną sztuką. Podobnie gdy zastanawiasz się, jak nauczyć się spać na plecach lub jak nauczyć się medytacji, odpowiedź brzmi – musisz ćwiczyć. Na początku zacznij od patrzenia na nos, usta lub podbródek drugiej osoby. Od czasu do czasu przesuwaj spojrzenie na oczy. Stopniowo zaczniesz się z tym oswajać. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzać. Zbyt długie patrzenie komuś w oczy sprawi, że ta osoba poczuje dyskomfort. Przerywaj spojrzenie co kilka sekund.

5. Skoncentruj się na rozmowie, a nie na sobie

Często największym źródłem stresu podczas rozmowy jest gonitwa myśli w naszej własnej głowie. A o czym bardzo często myślimy? Oczywiście o sobie. Zastanawiamy się na przykład, jak odbiera nas druga strona. „Czy dobrze wyglądam? Czy ładnie się wypowiadam? Czy normalnie się zachowuje?”. Jeśli tego rodzaju pytania regularnie krążą Ci po głowie, skup się na przeniesieniu uwagi z siebie na rozmowę. Podejdź do tego jak do medytacji. Tak jak podczas medytacji koncentrujesz się na oddechu – tak podczas pogawędki bądź skoncentrowana na tym, co mówi druga strona. Bądź tu i teraz.

6. Poczuj misję poznawania ludzi

Rozmawiaj z ludźmi z poziomu serca, a nie ego. Jak to zrobić? Powiedz sobie, że twoją misją jest poznanie ludzi, których spotykasz na swojej drodze. Takie podejście pomoże ci się otworzyć i poczuć prawdziwą ciekawość. Pozwól sobie zainteresować się drugą osobą. Kiedy ktoś mówi ci, że jest niewyspany, bo czytał do późna książkę – daj sobie kilka sekund, aby naturalnie narodziły się w tobie pytania. Co tak naprawdę wzbudziło twoje zainteresowanie? Kiedy będziesz autentycznie zaintrygowana, druga strona chętniej ci odpowie, bo poczuje się ważna.

Żyjemy w świecie pełnego pośpiechu i dekoncentracji. Stres, lęk, napięte terminy czy po prostu nadmiar social mediów powodują, że trudniej nam nawiązywać prostolinijne dialogi. Jesteśmy zamknięci i rozproszeni, dlatego zagadywanie wydaje się nam dziwne, a nawet niestosowne. Tymczasem nawiązywanie rozmowy jest czymś zupełnie naturalnym. To powstrzymywanie się od poznawania ludzi bliżej jest wbrew naszej naturze.

Jeśli jeszcze tego nie czujesz, oto kilka celów, które możesz postawić sobie np. w pracy: 

  • Dowiedz się, co ludzie lubią w swojej pracy, a co ich denerwuje.
  • Dowiedz się, skąd pochodzą i dlaczego się przeprowadzili.
  • Dowiedz się, co lubią robić w wolnym czasie.

7. Zaakceptuj odrzucenie

Odrzucenie to naturalny element życia. Każdy kiedyś je poczuł i nie ma w tym nic złego. Nawet jeśli osiągnęłaś już mistrzostwo w zagadywaniu i sztuce konwersacji, dalej będziesz trafiać na osoby, które po prostu nie chcą z tobą rozmawiać. Czasem to może zaboleć. Ale pamiętaj – najlepsze znajomości nawiązuje się naturalnie. Jeżeli ktoś nie chce cię poznać, po prostu nie jest osobą dla ciebie, a więc pomaga ci zaoszczędzić czas i energię. Gdy ktoś z kolei potraktuje cię niegrzecznie, to mówi coś o nim, a nie o tobie.