Większość romansów przedstawianych w hollywoodzkich filmach – gdzie dwoje ludzi zakochuje się do szaleństwa i pokonuje szereg przeszkód, by móc zrealizować pragnienie bycia ze sobą – kończy się tam, gdzie zaczyna się miłość. Nic dziwnego, że wiele osób ma tak wielki kłopot, by rozróżnić miłość od namiętności. I gdy pojawia się pożądanie, pojawia się wyobrażenie romantycznego związku aż po grób. A tu klops – wcale tak nie musi być.

Miłość i pożądanie to nie to samo

W teorii wszyscy to wiemy: pożądanie to nie to samo co miłość i odwrotnie. W praktyce nierzadko trudno to rozgraniczyć, dlatego na początek ustalmy fakty.

Pożądanie oznacza intensywne seksualne lub emocjonalne pragnienie lub chęć zdobycia czegoś lub kogoś. W kontekście relacji międzyludzkich pożądanie odnosi się zwykle do silnego seksualnego pociągu do innej osoby. Może ono obejmować fizyczną atrakcyjność, pragnienie intymności i bliskości, a także pragnienie zbliżenia i satysfakcji seksualnej z daną osobą. Może też, ale nie musi (!), służyć jako motywacja do inicjowania i utrzymywania bliskości emocjonalnej w związku. 

Dla odmiany miłość (ta romantyczna, bo na tym przecież miłosny repertuar się nie kończy) często od pożądania się zaczyna. Ale tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i dotyczy znacznie szerszego spektrum uczuć, zachowań, doznań. Jako jeden z najpopularniejszych tematów w literaturze i sztuce, miłość ze wszystkimi jej rozkoszami i cierpieniami często wydawała się tajemnicą, definiowaną na nieskończoną liczbę sposobów w całej historii ludzkości. Jest uważana za jedną z podstawowych ludzkich potrzeb i w relacji partnerskiej wiąże się z głębokim przywiązaniem, zaufaniem, szacunkiem i... pracą.

Jak odróżnić miłość od pożądania?

Chociaż nie ma żadnych sztywno zdefiniowanych zasad, jeśli chodzi o tę tematykę, poniżej znajdziesz kilka pomocnych rozróżnień między miłością a namiętnością.  Z pewnością pomogą ci, jeśli nie masz pewności, czy relacja, w której aktualnie jesteś, opiera się na pożądaniu i nic więcej z niej nie „wyciągniesz”, czy też możesz o niej myśleć w bardziej „perspektywicznych” kategoriach.

Charakter chwilowy vs. trwały: 

Pożądanie ma zazwyczaj charakter chwilowy, nierzadko euforyczny, kompulsywny, często wiąże się z potrzebą natychmiastowej gratyfikacji. Miłość natomiast jest trwała i rozwija się z czasem. Obejmuje zwykle pragnienie budowania wspólnego życia, planowania przyszłości i wspólnego osiągania celów.

Skoncentrowanie na sobie vs. troska o drugą osobę

Pożądanie jest najczęściej skoncentrowane na zaspokajaniu własnych potrzeb i pragnień, bez prawdziwego ukierunkowania na drugą osobę. Miłość zaś wiąże się z troską i zainteresowaniem dla dobra drugiej osoby. Obejmuje gotowość do poświęceń, wsparcia i dbałości o jej dobro.

Zobacz także:

Skupienie na zewnętrznych cechach vs. na całokształcie drugiej osoby: 

Pożądanie nierzadko skupia się na zewnętrznych cechach, takich jak wygląd, atrakcyjność fizyczna lub urok osobisty. Miłość dla odmiany obejmuje akceptację osoby w pełnym zakresie, zarówno jej zalet, jak i wad. Skupia się na całokształcie osoby, włączając w to jej osobowość, wartości, potrzeby i marzenia.

Fizyczne przyciąganie vs. głębokie emocjonalne połączenie

Pożądanie jest naturalną częścią ludzkiej natury i może być źródłem pozytywnych doznań i przyjemności w relacjach seksualnych. Nie jest jednak równoznaczne z zaangażowaniem emocjonalnym. Może ono występować bez głębokich uczuć czy związanych z nimi działań. W miłości natomiast pojawia się silne zaangażowanie emocjonalne, związane z lojalnością, zrozumieniem i troską o drugą osobę. Bez tego ani rusz.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy :)