Recepta na szczęście

Powszechny pęd życia i nerwowa sytuacja na świecie mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Nikogo zatem nie zaskoczy fakt, że współczesność nierzadko działa na nas negatywnie. Liczba chorych na zaburzenia depresyjne i lękowe gwałtownie wzrasta. A przecież każdy tak naprawdę pragnie jednego – szczęśliwego życia.

Jak spełnić to marzenie? Czy istnieje jakiś sekret, którego znajomość sprawi, że będziemy szczęśliwi? Nie ma magicznego specyfiku, który nam to zagwarantuje. Jest jednak kilka elementów, które mogą przybliżyć nas do tego stanu. Część z nich zapewne doskonale znasz, o niektórych być może jeszcze nie słyszałaś. Poniżej znajdziesz listę ogólnych zaleceń, dzięki którym twoje życie stanie się bardziej jakościowe.

Zdrowe nawyki. 7 sposobów na poprawę jakości stylu życia, które warto wprowadzić. To nie tylko zdrowe nawyki żywieniowe! >>>

Żyć pięknie, czyli dbać o higienę psychiczną

Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych elementów, o których warto pamiętać. Staraj się wdrażać je do swojej codzienności – dzięki temu należycie, świadomie i dojrzale zadbasz o swoją higienę psychiczną, a twoje życie wkroczy na nowy, lepszy poziom.

 • Wysypiaj się

Minimum 7 godzin dziennie jakościowego snu – czyli absolutna podstawa, kiedy chcemy, żeby nasze życie było jakościowe. Zadbaj o to, żeby sypialnia była miejscem, w którym wyłącznie sypiasz – podjadanie czy praca w łóżku nie wpłynie korzystnie na higienę twojego snu.

Przed snem wycisz się, ogranicz pracę, korzystanie z telefonu czy laptopa. Postaraj się też spożywać posiłek minimum 2 godziny przed zaśnięciem. Nie zapominaj przewietrzyć w ciągu dnia sypialni. Psst, kilka kropel lawendowego oleju eterycznego na poduszce może zadziałać na ciebie kojąco, podobnie jak wypicie naparu z melisy.

 • Odżywiaj się zdrowo

Stosuj zrównoważoną dietę z preferencją owoców i warzyw (najlepiej sezonowych) czy ryb. Jadaj regularnie. Ogranicz przetworzone jedzenie. Zamiast niezdrowych przekąsek, wybieraj ich zdrowsze zamienniki (czytaj składy!). Nie zapominaj o nawadnianiu się. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć albo cierpisz na jakieś choroby czy nietolerancje pokarmowe, skorzystaj z pomocy dietetyka. 

Zobacz także:

 • Dbaj o umiarkowaną, regularną aktywność fizyczną

Nie, wcale nie musisz biegać maratonów. Wystarczy regularny trening np. 30 minut 3-5 razy w tygodniu. Taka aktywność sprawi, że zadbasz nie tylko o ciało, ale również o umysł. Jeżeli nie jesteś fanką cardio, rozważ np. jogę albo długie spacery na świeżym powietrzu. Nie poddawaj się, jeśli twoja kondycja początkowo nie jest satysfakcjonująca – już po kilku tygodniach dostrzeżesz efekty (nie tylko te przejawiające się piękniejszą i bardziej zadbaną sylwetką).

 • Troszcz się o relacje rodzinne i społeczne

Doceniaj obecność ludzi w swoim życiu i nie zaniedbuj ich. Zatroszcz się o to, aby nie było wokół ciebie toksycznych osób. Niech otaczają cię tacy ludzie, którzy inspirują, życzą ci dobrze, myślą pozytywnie i cieszą się z twoich sukcesów. Bądź z nimi szczera, a wszelkie konflikty rozwiązuj na bieżąco.

 • Korzystaj z pomocy bliskich

Nie bój się prosić o pomoc. Rozmowa z bliską osobą naprawdę może poprawić ci nastrój. Pamiętaj też, że nie musisz robić wszystkiego sama, a korzystanie z pomocy innych osób to nie jest przejaw słabości.

 • Stawiaj granice

Tej umiejętności po prostu trzeba się nauczyć (co wcale nie jest łatwe). Nie zgadzaj się na zachowania destrukcyjne ze strony innych ludzi - zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Nie powinnaś tolerować przemocy słownej czy fizycznej , bez względu na to, kto ją w twoim kierunku stosuje. 

 • Nie zaniedbuj pasji i czasu dla siebie

Pamiętaj, że nie samą pracą i obowiązkami człowiek żyje. Jeśli jest coś, co lubisz robić, zarezerwuj sobie czas w tygodniu na tę aktywność. Postaraj się znajdować chwilę tylko dla siebie, nawet jeśli jest to 30 minut dziennie. Nie znalazłaś dotąd swojej pasji? Być może warto popróbować nowych rzeczy,  np. zapisać się na jakiś kurs.

 • Zadbaj o balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym

Zachowuj higienę psychofizyczną. Nie bierz udziału w wyścigu szczurów. Odróżniaj sprawy ważne od mniej ważnych. Dbaj o odpoczynek (czerpanie satysfakcji z niewykorzystanych dni urlopowych to pierwszy przejaw, że coś jest nie tak). Szanuj swój czas wolny. 

 • Świadomie dąż do stanu szczęścia

Jeśli czujesz się przytłoczona negatywnymi informacjami ze świata, zrób sobie detoks od mediów społecznościowych. Reguluj swoje emocje. Czytaj inspirujące książki, czerp energię od wartościowych ludzi i tą płynącą ze sztuki. Praktykuj wdzięczność, niepowodzenia traktuj jako cenne lekcje, z których wyciągasz wnioski. Znajdź przestrzeń, w której dobrze się czujesz. 

 • Badaj się regularnie

Kiedy ostatnio zrobiłaś przegląd swojego zdrowia? Dbasz o mieszkanie, samochód, bliskich, zadbaj również o siebie. Notuj w kalendarzu, kiedy powinnaś pojawić się na kolejnych kontrolach lekarskich i pod żadnym pozorem nie zaniedbuj tych terminów. Zaburzenia w organizmie (np. hormonalne) mogą znacząco pogarszać jakość twojego życia. 

 • Korzystaj z pomocy profesjonalistów

I ostatni, bardzo istotny punkt. Jeżeli jesteś zaniepokojona swoją kondycją psychiczną, nie próbuj diagnozować się sama. Skorzystaj z pomocy lekarza pierwszego kontaktu albo umów się na wizytę u psychiatry. Psychoterapia czy doraźna pomoc farmakologiczna może uratować życie.

Kosmetologia psychiatryczna to interwencja farmakologiczna na jak najwcześniejszym etapie zespołu dezadaptacyjnego. Interwencja taka powinna być intensywna i ograniczona w czasie. Kosmetyczna farmakologia to przywracanie zdrowia przy pomocy leków, bez konieczności utrzymywania go potem przy ich pomocy. Człowiek, który odzyskał zdrowie, ma je utrzymać samodzielnie, do czego przydatne są pozafarmakologiczne zalecenia kosmetologii psychiatrycznej – twierdzi prof. Marek Krzystanek. 

Pamiętaj, że istotna jest szybka reakcja na pojawiające się u ciebie objawy. Odpowiedni specjaliści dokonają bowiem diagnozy, zastosują skuteczną terapię i pomogą ci na nowo cieszyć się życiem. Ogromna skala zaburzeń lękowych i depresji w społeczeństwie była głównej powodem kampanii „Lęki Polaków”. Jej celem jest uświadomienie ludzi o istnieniu tego problemu i zmotywowanie ich do możliwie jak najszybszej reakcji. 

Jeśli jesteś zainteresowana tematyką z zakresu zdrowia psychicznego, kliknij TUTAJ i dowiedz się więcej. Pod tym linkiem znajdziesz wywiady ze specjalistami, nagrania z konferencji oraz master class prowadzone przez ekspertów.

 

Uwaga! Opisane wyżej porady są jedynie sugestią – w sytuacji, w której jesteś zaniepokojona swoim zdrowiem, skonsultuj się z lekarzem, który dobierze odpowiedni program leczenia.