Kiedy najlepiej powiedzieć rodzicom, że jestem w ciąży?

Decyzja o tym, kiedy najlepiej powiedzieć rodzicom o ciąży zależy od nas i naszego partnera. Możemy to zrobić od razu, jak tylko się dowiemy. Jednak najlepiej byłoby poczekać chociaż do 12 tygodnia ciąży. Po pierwsze, dacie sobie czas na cieszenie się z ciąży tylko we dwoje. Będziecie mieli swoją małą tajemnicę, a ten czas będzie należał tylko do Was. Po drugie, 12 tydzień to czas, kiedy ciąża jest już uznana za „bezpieczną”, to znaczy, że wszystko jest na dobrej drodze, a Wy możecie się przygotowywać do tego, że zostaniecie rodzicami. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy, na pewno bardzo przyjemnie nam będzie, jeśli w naszej ciąży będą aktywnie uczestniczyli przyszli dziadkowie.

Ciąża skraca życie kobiety o kilka lat? Naukowcy nie mają wątpliwości >>>

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży? – pomysły

Oprócz oczywiście przyszłych rodziców, wieść o ciąży najbardziej ucieszy dziadków. Posiadanie wnuków to dla nich druga młodość, ale przede wszystkim mały człowiek w domu, którego mogą kochać i rozpieszczać. Dla dziadków wnuk również oznacza spełnienie życiowe, ale najbardziej cieszyć się będą z naszego szczęścia. Poza tym, dla każdego rodzica najważniejsze jest to, żeby być przy swoim dziecku w jego najważniejszych chwilach. Dlatego warto postarać się i powiedzieć rodzicom o ciąży w taki sposób, żeby poczuli, jak bardzo są dla nas ważni.

Poniżej kilka pomysłów jak powiedzieć rodzicom o ciąży:

Jednym z ciekawszych pomysłów będzie zaproszenie rodziców na obiad do restauracji. Postarajmy się, żeby była to restauracja z menu, które będzie odpowiadało przyszłym dziadkom. Możemy powiedzieć o ciąży sami, albo wtajemniczyć w niespodziankę np. kelnera, który zbierając zamówienie może zapytać „A czego życzą sobie przyszli dziadkowie?” Rodzice będą nie tylko zaskoczeni, ale i wzruszeni, że w tak przyjemny sposób dowiedzieli się, że zostaną dziadkami.

Możemy również postawić na tradycję – kolacje w domu. Przygotujmy pyszny obiad dla rodziców, kupmy ich ulubione wino. Podczas rozlewania wina do kieliszków możemy wyjąć wino lub szampan bezalkoholowy i powiedzieć „a to dla przyszłej mamy”. Taki pozytywny akcent w przekazywaniu dobrej winy będzie na pewno bardzo miły dla naszych rodziców.

Jeśli nie mieszkamy blisko rodziców i nie mamy możliwości powiedzenia im o ciąży osobiście, wtedy możemy np. zamówić pocztę kwiatową i poprosić o dołączenie bileciku „dla najlepszych przyszłych dziadków”.

Zobacz także:

Pomocne, w przekazywaniu dobrej nowiny będą wszelkiego rodzaju niemowlęce akcesoria. Możemy wręczyć rodzicom pięknie zapakowane buciki albo malutkie body z napisem „Mam najlepszych dziadków na świecie”. Wiele par decyduje się powiedzieć o ciąży wręczając rodzicom zdjęcie USG.

Przesądy w ciąży: czego nie powinny robić kobiety w ciąży według zabobonów? >>>

Jak powiedzieć mamie o ciąży planowanej? 

Kobiety uwielbiają dzielić się ze sobą swoimi sekretami w zaciszu domu i przytulnej atmosferze. Nie musimy się więcej zastanawiać jak powiedzieć mamie o ciąży, przedstawiamy kilka podpowiedzi. 

Możemy zaprosić mamę do nas na babski wieczór, zaparzyć herbatę, kupić wino albo upiec ciasto i…podzielić się z mamą dobrą nowiną. Jeśli dysponujemy większą gotówką to z pewnością sprawdzi się wspólny wyjazd do SPA i tam podzielenie się z mamą tą dobrą wiadomością.

Ciekawym pomysłem będą również prezenty nawiązujące do tego, że mama zostanie babcią. Świetnie sprawdzą się bransoletki z grawerem np. „Dla kochanej mamy, od teraz też już babci” albo „Najpiękniejsze słowo świata – babcia” albo wisiorki z grawerem. Spersonalizowane prezenty na pewno będą miały dla mamy wielką wartość sentymentalną, nawet po wielu latach.

Czy będąc w ciąży, można od czasu do czasu wypić lampkę wina? Obalamy najpopularniejszy mit >>>

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży wpadce?

Ciąża – wpadka może być dla naszych rodziców z pewnością sporym zaskoczeniem. Jeśli nie spodziewali się, że mogą zostać dziadkami, wtedy powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, żeby mieli czas na przetrawienie wiadomości. Na pewno będą się o nas martwić, w pierwszej chwili może nie będą skakać z radości, ale bez obaw – jeśli damy ich chwilę to na pewno razem z nami będą się cieszyć z wiadomości o ciąży. Wiele kobiet bardzo martwi się jak powiedzieć rodzicom, że jestem w ciąży, tym bardziej jeśli jest to ciąża nieplanowana. Nie zapominajmy jednak, że to nasi rodzice – kochają nas i chcą dla nas jak najlepiej.

Najlepiej zdecydować się na spotkanie na neutralnym gruncie – obiad u nas lub w domu u rodziców będzie najlepszym pomysłem. Czasami w życiu zdarza się tak, że wpadka przydarza się młodym dziewczynom, które ciąży jeszcze nie planowały. Dla 16-, czy 17-latki wiadomość o ciąży będzie na pewno dużym szokiem. Mogą pojawić się obawy o przyszłość swoją i dziecka, a także strach przed tym jak zareagują rodzice. W tym przypadku również warto pamiętać, że rodzice, nawet jeśli początkowo źli i zaskoczeni, to na pewno pomogą. Najlepiej postawić na szczerość, opowiedzieć rodzicom o sytuacji i poprosić o wsparcie. 

Kalkulator porodu, karta przebiegu ciąży, niezbędne badania – sprawdź, o czym musisz pamiętać w ostatnim trymestrze ciąży! >>>

Jak powiedzieć teściom o ciąży?

To, jak powiemy teściom o ciąży zależy w dużej mierze od tego, jakie mamy z nimi relacje. Jeśli są dobre, wtedy na pewno będzie im bardzo miło, jeśli zaplanujemy niespodziankę typu kolacja w restauracji lub kwiaty z bilecikiem. Najlepiej jeśli zdamy się na partnera/partnerkę i wspólnie zaplanujemy ten ważny dzień. Jeśli teściowie mają dobre relacje z naszymi rodzicami to możemy zrobić większy obiad i zaprosić teściów i rodziców.

Kiedy nie mamy za dobrych stosunków z teściami, wtedy możemy poprosić partnera/partnerkę żeby sami przekazali rodzicom wiadomość o tym, że zostaną dziadkami lub zrobić to wspólnie, ale przez telefon. W takiej sytuacji dobrym wyjściem będzie również wysłanie dziecięcym bucików w kartką „Gratulacje, będziecie dziadkami!”

„Nie chcesz mieć dzieci? Jeszcze ci się zmieni!”, czyli czego nie mówić dziewczynom, które nie chcą mieć dzieci >>>