Choć od wielu lat nasza świadomość szkodliwości opalania znacznie wzrosła, bardzo ciężko jest całkowicie uchronić ciało przed promieniowaniem słonecznym. Skóra opala się nie tylko podczas wylegiwania się plackiem na plaży - promienie UV dosięgają jej nawet, kiedy chowamy się pod parasolem, czy pływamy w morzu. Niepozorny może okazać się też dzień pochmurny - choć wydaje nam się, że słońce jest dobrze schowane za chmurami, jego promienie robią swoje. Nic dziwnego, że często mimo stosowania kremów z filtrem, po aktywnym dniu na świeżym powietrzu nasza skóra ciemnieje. Jak pozbyć się opalenizny? Podpowiadamy.

Jak pozbyć się opalenizny? Kilka sprawdzonych sposobów

Aby wiedzieć, jak pozbyć się opalenizny, należy poznać proces jej powstawania. Opalenizna jest to tak naprawdę reakcja obronna organizmu, który wie, że promieniowanie UV jest dla niego szkodliwe. Pierwszą linią obrony jest oczywiście skóra, która stanowi największy organ, posiadający komórki wytwarzające ciemny pigment. Komórki te, nazwane melanocytami, rozmieszczone są w warstwie podstawnej naskórka, na całej powierzchni skóry, z wyjątkiem wewnętrznych powierzchni dłoni i stóp. Barwnik, który produkują, czyli melanina, to naturalna zasłona dla jąder komórkowych, które nie powinny być eksponowane na promienie UV.

Melanina transportowana jest do naskórka, a jak wiemy, jego komórki ulegają obumarciu i są zastępowane przez nowe - naturalny proces złuszczania skóry sprawia, że opalenizna z czasem blednie. Opalenizna dłużej utrzymuje się na skórze dobrze nawilżonej, jednak wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu. Wyraźną różnicę w zabarwieniu skóry zauważymy już po 7 dniach, natomiast pełny cykl wymiany komórek trwa około miesiąca. Łatwo wywnioskować więc, że przyspieszenie tego procesu, pozwoli nam na szybsze pozbycie się opalenizny, jednak nadmierna eksfoliacja skóry ma również swoje negatywne skutki - peeling powinnyśmy wykonywać nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu, aby pozwolić naskórkowi na zachowanie równowagi i nie osłabiać jego bariery hydrolipidowej, jak i tzw. mikrobiomu, czyli pomocnych drobnoustrojów zamieszkujących na naszej skórze i chroniących ją przed infekcjami i reakcjami alergicznymi.

Peeling, który pomoże pozbyć się opalenizny, powinien być dość intensywny - tu, w przeciwieństwie do skóry twarzy, możemy pozwolić sobie na zastosowanie gruboziarnistych scrubów czy szorstkich gąbek, na przykład:

  • peeling z fusów po kawie mielonej (z domieszką oliwy lub ulubionego żelu pod prysznic)
  • peeling cukrowy (z domieszką oliwy)
  • gotowe, gruboziarniste scruby z dodatkiem pielęgnacyjnych składników aktywnych
  • naturalna, szorstka gąbka
  • szczotka do masażu skóry używana na mokro bądź na sucho
  • rękawica jutowa

Choć taki peeling powinien być wykonywany energicznymi ruchami, szczególną ostrożność powinny zachować posiadaczki skór wrażliwych i naczynkowych - zbyt mocny nacisk na skórę może spowodować ich pękanie, a także miejscowe uszkodzenia mechaniczne naskórka.

Chcąc szybciej pozbyć się efektu skóry muśniętej słońcem musimy rzecz jasna zrezygnować z dalszego eksponowania jej na promieniowanie UV. Oprócz kremów z wysokim filtrem pomocna może okazać się specjalna odzież ochronna (dostępna np. w sklepach ze sprzętem sportowym i turystycznym).

Jak pozbyć się opalenizny z twarzy?

Opalenizna twarzy paradoksalnie może sprawić, że wygląda ona na zdrowszą i bardziej wypoczętą, nie wspominając już o automatycznym wrażeniu wybielenia zębów. Jednocześnie, może ona sprawiać trudność podczas wykonywania makijażu lub zdecydowanie odcinać się od reszty ciała - taka sytuacja ma miejsce na przykład po wyjeździe na narty, czy górskich, zimowych wędrówkach, kiedy słońce operuje wyjątkowo intensywnie (dodatkowo, odbija się od białego śniegu!), a twarz to jedyna, odsłonięta część ciała.

Zobacz także:

Choć najlepszym sposobem na szybsze pozbycie się opalenizny jest złuszczanie skóry, nie możemy robić tego zbyt często i tak intensywnie, jak w przypadku ciała. Stosowanie gruboziarnistych scrubów lub szczoteczek, może mocno podrażnić cerę, a także doprowadzić do jej przesuszenia, a nawet pojawienia się wyprysków. W tym przypadku, najlepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne, kwasowe, a także złuszczające zabiegi gabinetowe, takie jak mikrodermabrazja albo peeling kawitacyjny. Warto pamiętać też o częstotliwości zabiegów - peeling twarzy nie powinien być wykonywany częściej niż 1-2 razy w tygodniu.

Jak zredukować kolor zbyt intensywnej opalenizny?

Jeśli nasza opalenizna jest zbyt intensywna, a nie chcemy czekać do jej całkowitego zniknięcia, dobrym rozwiązaniem będzie zintensyfikowanie ilości wykonywanych peelingów, aż do momentu, w którym osiągniemy pożądany jej odcień. Kolejnym sposobem na pozbycie się nadmiaru opalenizny, może być stosowanie domowej roboty masek i kąpieli ze składnikami, które delikatnie rozjaśniają skórę.

Jak wybielić skórę?

Najpopularniejszym, domowym sposobem na wybielenie skóry, jest oczywiście sok z cytryny. Kąpiel z dodatkiem świeżo wyciśniętego soku lub okłady z mieszanką cytryny, miodu i jogurtu naturalnego, mogą pomóc w rozjaśnieniu skóry, a także przyspieszyć złuszczanie naskórka. Należy jednak pamiętać o tym, że nierozcieńczonego soku z cytryny nie powinno się nakładać bezpośrednio na skórę twarzy - może on działać drażniąco.

Przy uporczywych przebarwieniach skóry pomocne mogą okazać się kosmetyki ze składnikami, które oddziałują bezpośrednio na komórki produkujące melaninę. Pomocne mogą być również zabiegi gabinetowe z wykorzystaniem lasera frakcyjnego albo radiofrekwencji mikroigłowej.