Dlaczego warto robić zdjęcia na Instagram? Specyfika portalu

Instagram jest jednym z najbardziej popularnych fotograficznych serwisów społecznościowych naszych czasów. Jego użytkownicy korzystają głównie z aplikacji dostępnej zarówno dla systemu operacyjnego iOS, jak i Android. Jako serwis hostingu grafiki umożliwia jej użytkownikom między innymi:

• korzystanie z filtrów,

• edytowanie plików w formie filmów oraz fotografii,

• ale przede wszystkim możliwość publikowania załączników na innych mediach społecznościowych.

Przez osoby prywatne, potocznie Instagram postrzegany jest również jako pewnego rodzaju pamiętnik, gdzie użytkownicy w formie zdjęć oraz filmików mogą przedstawiać swoją historię. Publikowana więc w tym miejscu grafika odgrywa bardzo istotną rolę, dlatego też użytkownika tej aplikacji powinna cechować szczególna dbałość o estetykę, tak żeby prezentowane treści były przyjazne dla oka. Kierując się taką zasadą, osoba prowadząca dane konto jest w stanie zbudować autentyczne grono odbiorców, a w konsekwencji w formie polubień, komentarzy, czy udostępnień zwiększyć liczbę swoich followersów.

Czy Instagram jest popularny?

Obecnie w samej Polsce z Instagrama korzysta ponad 9 milionów osób, z czego większość, bo aż prawie 60% stanowią kobiety. Aktualnie Instagram ze względu na tak dużą liczbę użytkowników jest jednym z najlepszych miejsc do pozyskiwania nowych klientów (dla marek świadczących różnego rodzaju usługi) oraz poszerzania horyzontów, jeśli chodzi o ścieżkę zawodową wśród profilów, prowadzonych w charakterze biznesowym.

Jak robić dobre zdjęcia na Instagram? – 10 kluczowych zasad, dzięki którym zyskasz więcej like'ów i followersów

Chcąc zrobić dobre zdjęcie na Instagram należy kierować się przede wszystkim kilkoma zasadami:

Zobacz także:

1. Tematyka - od tego jakie zdjęcia publikujesz, zależne jest to, do jakiej grupy odbiorców trafisz. Robiąc zdjęcia zadbaj więc przede wszystkim o spójność, zastanów się nad tym, na jakiej tematyce chcesz się skoncentrować oraz, czy są jakieś inne dziedziny, które można połączyć z głównym tematem. Pamiętaj jednak, że zakres nie może być zbyt obszerny – lepiej bazować tutaj na detalach oraz szczegółach, niż publikować ogólniki i prezentować powierzchowność.

2. Właściwości sprzętu – to, jakim urządzeniem wykonujesz zdjęcia nie do końca jest czynnikiem decydującym. Dla nikogo nie będzie tutaj zaskoczeniem stwierdzenie, że smartfon, który został wyprodukowany 3 lata temu, nie będzie posiadał tych samych właściwości, co sprzęt nowej generacji, owszem. Jednak ten element w żadnym stopniu cię nie dyskwalifikuje oraz nie odbiera ci możliwości wykonania dobrego zdjęcia. Robiąc zdjęcie na Instagram liczy się bowiem pomysł oraz styl jego wykonania.

3. Prawidłowe oświetlenie – nie trzeba być fotografem, żeby wiedzieć, iż podstawą dobrego zdjęcia jest jego oświetlenie, dlatego też robiąc zdjęcia pamiętaj o wykorzystaniu światła naturalnego. W zależności od pory dnia, możesz skorzystać z innego natężenia, dzięki czemu będziesz w stanie nadać zdjęciu konkretny charakter. Możesz też skorzystać z lampy błyskowej, a tym samym uzyskać bardzo modny obecnie - lekko przerysowany efekt.

4. Odpowiednia obróbka, to większe zaangażowanie odbiorców. Robiąc zdjęcie zadbaj przede wszystkim o jego estetykę, sprawdzając, czy panuje na nim równowaga kolorów, kształtu oraz ruchu. Chcąc wykonać obróbkę zdjęcia pamiętaj jednak o zachowaniu jego naturalności. Zbyt duża ingerencja, a w konsekwencji przerysowane efekty nie będą tutaj mile widziane, wręcz niekorzystnie wpłyną na wygląd zdjęcia, mogąc zniechęcić innych użytkowników do podjęcia z tobą jakiejkolwiek interakcji. 

5. Odpowiedni dobór filtrów – w zależności od kolorystyki zdjęcia, światła przy którym zostało wykonane oraz obiektu, jaki się na nim znajduje kluczowe będzie tutaj dobranie odpowiednich filtrów. Pamiętaj jednak, żeby na udostępnianych przez ciebie zdjęciach panowała spójność, korzystaj więc z dwóch, maksymalnie trzech filtrów, dzięki którym kolorystyka twojego profilu będzie jednolita. Możesz tutaj skorzystać z filtrów, które oferuje ci Instagram lub skorzystać z dodatkowych aplikacji, w zależności od preferencji: darmowych lub odpłatnych. Do najbardziej znanych aplikacji oferujących atrakcyjne filtry z których możesz skorzystać, należą m.in.: VSCO, Afterlight, Unfold, czy Lightroom. Wachlarz możliwości jest bardzo duży, dlatego też warto już na samym początku zorientować się i zdecydować jakimi filtrami będziemy posługiwać się na naszym instagramowym koncie. Do wyboru mamy:

• filtry klasyczne, tj. czarno-białe – różne odcienie szarości, czerni i bieli sprawią, że wygląd zdjęcia znacznie się poprawi, bez konieczności korzystania z mocniejszych retuszujących zabiegów,

• filtry z efektem bokach – dzięki nim światło na zdjęciach zostanie rozmyte,

• filtry wakacyjne – dzięki nim zostaną podkreślone na zdjęciach wakacyjne kolory, tj. niebieski oraz pomarańczowy. Wykorzystanie tego typu filtrów dobrze sprawdzi się na zdjęciach w ciepłym klimacie, np. wycieczek, czy innych podróży.

• filtry z szumem – dzięki swojemu wyglądowi kojarzone są przede wszystkim z brakiem sygnału w telewizorach starej generacji, ich wykorzystanie będzie więc najlepsze na zdjęciach, którym chcemy dodać specjalnego uroku, czy też tajemniczego klimatu,

• filtry retro – najlepiej sprawdzą się wśród zwolenników stylu vintage, ale z uwagi na klasyczną formę, będą w stanie nadać unikalność każdemu zdjęciu.

6. Dobra perspektywa – tworząc content, nie bój się robić zdjęć z różnych perspektyw. Prawidłowo dobrany kąt przy wykonaniu zdjęć może znacznie wpłynąć na dany kadr, a w konsekwencji poprawić odbiór fotografii przez twoich obserwatorów.

Dobrze sprawdzi się tutaj metoda prób i błędów – zrób jak najwięcej zdjęć z różnych perspektyw, a następnie zweryfikuj i wybierz te, które najlepiej ukazują udostępnianą scenerię. Możesz też dodać kilka różnych zdjęć na insta i sprawdzić, które zostanie najlepiej odebrane przez twoich followersów. Wówczas będziesz wiedzieć co im się najbardziej podobasz.

7. Odpowiedni format – wykonując zdjęcie na Instagram, musisz mieć na uwadze fakt, że te są tam udostępniane w formacie 4:5, dlatego też znajdując odpowiedni kadr, pamiętaj o tym, żeby odsunąć się trochę w tył, w ten sposób zyskasz na zdjęciu dodatkową przestrzeń, którą na późniejszym etapie edycji, będziesz mógł ze spokojem usunąć, nie tracąc kluczowej zawartości danego zdjęcia.

8. Podążanie za trendami – nie jest wstydem obserwowanie innych kont, polskich lub zagranicznych, z których można zaczerpnąć wiedzę oraz podpatrzeć, o jakiej estetyce zdjęcia lub filmiki są najbardziej atrakcyjne dla konkretnej grupy odbiorców, tj. które treści charakteryzują się największą liczbą wyświetleń, polubieni, czy komentarzy.

Pamiętaj jednak, że nie chodzi nam o plagiat i kopiowanie innych, a jedynie a zbieranie inspiracji dla własnych autorskich działań.

9. Wyróżnij się, ale bądź sobą – podczas robienia zdjęć oraz prowadzenia konta na Instagramie, poza podążaniem za trendami oraz innowacyjnymi możliwościami, ważnym elementem jest bycie naturalnym, tj. sobą. Na nic nie zda się bazowanie na obecnych trendach, postępowanie według chwytliwych schematów, jeśli zapomnimy o indywidualnym i unikalnym charakterze.

Posiadając własny styl, unikniemy oskarżeń związanych z kopiowaniem, ale przede wszystkim będziemy mieli świadomość tego, że to my możemy wyznaczać kanony.

10. Odpowiednie hasztagi, to większe możliwości – jak się okazuje, dobrze wykonane zdjęcie, to dopiero połowa drogi do sukcesu. Kluczem są tutaj odpowiednio dobrane do zdjęcia hasztagi. W zależności od tego, co znajduje się na opublikowanej grafice, prócz bardzo popularnych hasztagów, warto zawrzeć również te, o mniejszej liczbie udostępnień. Dlaczego? Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że wśród bardzo chwytliwych nazw hasztagów, nasze zdjęcie zaginie „w tłumie” i odbiorca nie będzie w stanie go wychwycić. Pamiętaj jednak, żeby również nie przesadzić z ilością umieszczonych hasztagów pod zdjęciem. Mimo, iż aplikacja Instagram umożliwia dodanie aż 30 hasztagów pod zdjęciem zalecana liczba, dzięki której twój post będzie atrakcyjny powinna mieścić się w przedziale 11-15 hasztagów, dlatego też w tym przypadku zasada im więcej, tym lepiej nie będzie adekwatna.

Tematyka hasztagów też nie może być przypadkowa, istotne żeby były one prawidłowo dobrane do treści na zdjęciu, a odbiorca po zobaczeniu grafiki mógł swobodnie ocenić, czego można spodziewać się po danej publikacji.

Podsumowując, podczas robienia zdjęć na Instagram w pierwszej kolejności powinniśmy więc kierować się zasadą estetyki i dbałości o detale. Zachowując spójność prezentowanych treści, utrzymując harmonię kolorów, wykorzystując przy tym możliwości aplikacji nie zapominajmy o byciu sobą. Postępując według tych 10-ciu kluczowych zasad, będziemy w stanie zbudować spore grono odbiorców, a przy tym prowadzić prężnie rozwijające się konto.