Jeśli doświadczasz nieszczęśliwej miłości lub jesteś w toksycznym związku, prawdopodobnie raz po raz zadajesz sobie pytanie: „Jak się odkochać?”. Choć (zwłaszcza w przypadku wysoko wrażliwych osób) proces może być trudny i zająć trochę czasu, wiedz, że wyzwolenie się od niechcianego uczucia jest całkowicie w zasięgu twoich możliwości.  

Na szczęście są sposoby, które mogą pomóc ci uwolnić się od nieszczęśliwej miłości i wrócić do zdrowego życia. W tym artykule przyjrzymy się procesowi odkochiwania się, odwołując się do głosów ekspertów dziedzinie psychologii i związków.

Jak się odkochać? Zrozumienie swoich uczuć

Pierwszym krokiem w procesie odkochania się jest uświadomienie sobie oraz poznanie własnych uczuć i emocji. To pozwala na świadome ich przeżycie, co jest niezbędne do wyleczenia serca. To proces, który wymaga pracy nad sobą i cierpliwości, ale bez zrozumienia stanów, których doświadczasz, trudno będzie ci wejść na drogę ku lepszemu życiu.  

Jak się odkochać? Akceptacja i wyrażenie emocji

Niezależnie od tego, czy to miłość, która się skończyła, czy taka, która nie ma szansy na realizację, najistotniejsze dla odkochania są:  akceptacja przeżywanych emocji i wyrażanie ich w zdrowy sposób. Dr Susan David, południowoafrykańska psycholog, w książce „Sprawność emocjonalna” (Feeria 2022) zwraca uwagę, że w procesie „leczenia” umiejętność pogodzenia się z nieprzyjemnymi odczuciami oraz stanięcie z nimi twarzą w twarz, jest niezbędnym elementem do wyleczenia złamanego serca

Jak się odkochać? Weryfikacja faktów

W procesie uwalniania się od nieszczęśliwej miłości niezbędne jest... skontaktowanie się z rozumem i racjonalna ocena sytuacji. Czy nasze uczucia odwołują się do „stanu faktycznego” czy też na naszych oczekiwaniach i projektowaniu na drugą osobę? Psychoterapeuta Esther Perel w książce „The State of Affairs: Rethinking Infidelity” (Harper 2017) zauważa, że czasami zakochujemy się w wizji, jaką chcemy widzieć u drugiej osoby, a nie w jej rzeczywistej osobowości. Uświadomienie sobie tego może bardzo pomóc!

Jak się odkochać? Wsparcie psychoterapeuty

Jeśli proces odkochania się okazuje się za trudny i przewlekły, warto skorzystać ze wsparcia psychoterapeuty. Pewnie słyszałaś to już wiele razy, ale powtórzymy na wszelki wypadek, gdybyś wciąż powątpiewała: terapia może pomóc w zrozumieniu źródeł twoich uczuć i przekształceniu negatywnych emocji na takie, które będą ci służyć.

Jak się odkochać? Skupienie się na samorozwoju

Po zerwaniu z miłością toksyczną lub nieszczęśliwą warto skupić się na samorozwoju i dbaniu o siebie. Nawet jeśli nic ci się aktualnie nie chce i wszystko wydaje ci się bez sensu. Przypomnij sobie, co zawsze chciałaś zrobić, ale nigdy nie miałaś na to czasu lub odwagi. Teraz właśnie jest ten moment, by się sprawdzić, by zająć myśli czymś pożytecznym i fascynującym, by zadbać o swój rozwój. Psychoterapeutka Sherry Gaba w publikacji „The Marriage and Relationship Junkie: Kicking your Obsession” (Ewings 2016) podkreśla znaczenie pracy nad własnymi celami i pasjami w procesie zdrowego wyzwolenia się od uczucia miłości. Podobno niewiele metod jest bardziej skutecznych!

Zobacz także:

Jak się odkochać? Czas naprawdę leczy rany

Cóż, na koniec nieuniknione: odkochanie się to proces, który wymaga czasu. Nie ma prostego rozwiązania ani cudownej metody, która natychmiast przyniesie ulgę. Ważne jest cierpliwe podążanie za procesem i dawanie sobie czasu na zagojenie się ran.

Mówiąc najkrócej, jak to możliwe: uwolnienie się od bólu jest trudne, ale możliwe. Bez względu na to, jaki jest kontekst, warto podjąć kroki w kierunku zdrowego wyzwolenia się od nieszczęśliwej miłości, pracować nad zrozumieniem własnych emocji i skorzystać z wsparcia ekspertów, jeśli to konieczne.