Jak się uspokoić szybko? Oddech, aktywność fizyczna i coś słodkiego

Jak się uspokoić, gdy za chwilę potrzebne jest opanowanie i spokój ducha? Stres bardzo często zjada nas przed publicznymi wystąpieniami, egzaminami czy ważnym spotkaniem. W takich przypadkach nie ma czasu na to, by szukać wyciszenia. Im bardziej chcesz się uspokoić, tym bardziej z reguły się denerwujesz. To błędne koło, które prowadzi donikąd. Dlatego, jeśli potrzebujesz błyskawicznego wyciszenia, zastosuj jedną z kilku metod (albo wszystkie – wedle uznania!):

 • oddychaj głęboko, powoli i spokojnie  – choć może wydawać się, że ten sposób jest zbyt banalny, to  przynosi o wiele więcej korzyści, niż myślisz. Powolny, głęboki wdech i równie spokojny, długi wydech zwiększają dotlenienie mózgu, a jednocześnie spowalniają nieco akcję serca. Dzięki temu zmniejsza się stężenie kortyzolu (hormonu stresu) we krwi. Skupiaj się na każdym wdechu i wydechu, by podnieść wydajność tej metody;
 • zjedz coś słodkiego – chociaż spożywanie cukru w nadmiarze nie jest korzystne dla zdrowia, to w sytuacji stresowej zjedzenie batonika, cukierka czy kilku kostek czekolady uwolni dopaminę, czyli hormon szczęścia, który w naturalny sposób uspokoi i wyciszy;
 • rozciągnij się – nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na opanowanie negatywnych emocji. Jeśli na uspokojenie się masz tylko chwilę, porozciągaj się w ustronnym miejscu (nawet w toalecie). W naturalny sposób zmniejszysz napięcie mięśni, a mózg uwolni endorfiny;
 • wypij szklankę wody – najlepiej schłodzonej i niegazowanej. Popijaj ją powoli i małymi łykami, to pomoże rozluźnić mięśnie przełyku i pozbyć się uczucia „kulki” w gardle oraz ściśnięcia żołądka.

Możesz także kilka razy gwałtownie strzepnąć ręce – tak, jakbyś chciała z nich coś szybko zrzucić. To proste, ale sprawdzone i działające sposoby na to, jak się szybko uspokoić. 

Jak się uspokoić i wyeliminować stres? 

Kolejny sposób opiera się również na treningu ciała, ale w nieco inny sposób, niż typowa aktywność fizyczna. Chodzi o tzw. trening Jakobsona, czyli progresywną relaksację mięśni. To metoda doskonała dla każdego, kto żyje w stresie i odczuwa nieprzyjemne napięcie całego ciała. Jak się uspokoić i opanować stres dzięki temu ćwiczeniu? Trening Jakobsona zakłada napinanie, a następnie rozluźnianie mięśni w określonej kolejności. Ważne jest to, by w czasie treningu uwagę skupić na tej części ciała, w której mięśnie aktualnie pracują. To jedna z najprostszych i bardzo skutecznych technik relaksacyjnych. Istotna jest kolejność napinania i rozluźniania mięśni. Zaczynamy od dołu, w kolejności:

 • stopy (po kolei);
 • łydki;
 • uda;
 • pośladki;
 • podbrzusze;
 • brzuch;
 • klatka piersiowa;
 • ramiona;
 • szyja;
 • szczęka;
 • język;
 • oczy;
 • czoło. 

Ten sposób na to, jak szybko się uspokoić możesz wykorzystać także „na szybko” – przed egzaminem, spotkaniem czy wystąpieniem publicznym.

Jak się uspokoić i wyciszyć w domu? Gorąca kąpiel i olejki eteryczne

Sposobów na to, jak się uspokoić w domowym zaciszu jest kilka. Przebywanie w domu daje pod tym kątem wiele możliwości - przede wszystkim nie trzeba się nigdzie spieszyć. Najlepszym sposobem na to, jak się uspokoić i wyciszyć, jest ciepła kąpiel. Wystarczy, że zanurzysz się w gęstej pianie, delikatnie otulającej twoje ciało, by od razu poczuć się lepiej. Ciepła woda z kolei koi nerwy. 

Do kąpieli dodaj kilka kropel olejku eterycznego, który ma właściwości uspokajające. Najlepiej działa lawenda i rumianek, ale może to być każdy zapach, który po prostu lubisz i dobrze ci się kojarzy. Jeśli nie masz wanny – nic straconego. Ciepły prysznic i użycie ulubionych kosmetyków doskonale poprawia nastrój i redukuje stres. Jeśli masz brodzik, który można wypełnić wodą, zatkaj odpływ korkiem. W ten sposób dodatkowo odmoczysz stopy w gorącej wodzie, co poprawi działanie relaksacyjne prysznica. Możesz również wykonać peeling całego ciała. Masujące granulki dodatkowo pobudzą krążenie i ujędrnią skórę. 

Jak się uspokoić przed snem? Ciepła herbata, masaż i wywietrzenie pokoju

Zastanawiasz się, jak się wyciszyć i uspokoić przed snem? Metoda z gorącą kąpielą jest uniwersalna i sprawdzi się również przed spaniem. Zanim się położysz, wywietrz porządnie pokój – odświeżysz powietrze, a pomieszczenie wypełni się ładnym zapachem wiatru. Zaściel łóżko – wszelkie zagniecenia i nierówności będą wyczuwalne podczas snu, co bez wątpienia będzie dodatkowo irytować. Na co najmniej pół godziny przed snem wypij ciepłą herbatę (najlepiej z rumianku lub melisy) lub szklankę ciepłego mleka. Subtelne rozgrzanie organizmu od środka również ukoi nerwy i pozwoli się uspokoić przed snem. Jeśli masz taką możliwość, poproś partnera/współlokatorkę o wykonanie masażu. Wystarczy głaskanie i delikatne uciskanie mięśni na ramionach, plecach czy stopach, by w ciągu kilku chwil dosłownie poczuć, jak głęboki relaks spływa na każdy kawałek twojego ciała. 

Masaż klasyczny: co to jest, jakie ma działanie i techniki? Wyjaśniamy, jak przygotować się do masażu klasycznego >>>

Jeżeli czujesz, że zaburzenia charakterystyczne dla tych o podłożu nerwicowym przejmują kontrolę nad twoim życiem, rozważ konsultację z psychologiem, a następnie z terapeutą. Terapeuta pomoże ci przepracować problemy i znaleźć ich genezę. Dzięki temu łatwiej będzie unikać ci sytuacji, które powodują nadmierny stres, a jeśli to niemożliwe – wskaże ci, jak sobie z nimi skutecznie radzić. Skumulowany stres i negatywne odczucia prędzej czy później uderzą ze zdwojoną siłą, przynosząc jeszcze więcej szkód niż wcześniej.