Skąd pochodzi masaż klasyczny?

Pierwsze informacje na temat masażu klasycznego stosowanego w jednostkach chorobowych pochodzą z ksiąg Hipokratesa, Celsusa i Galena. Podczas igrzysk olimpijskich w starożytnej Grecji masaż był stosowany u sportowców w celu natłuszczenia ciała oliwką przed startem w zawodach. Masaż został oficjalnie ogłoszony metodą leczniczą w XVI w. dzięki francuskiemu lekarzowi A. Pare, który zauważając jaką ulgę daje chorym masaż, zaczął się nim mocno interesować. Następnym przełomowym momentem dla masażu był XIX w., a obecnie jest on bardzo popularną formą regeneracji organizmu.

Masaż klasyczny: co to jest?

Masaż klasyczny jest rodzajem terapii masażu, który polega na manipulowaniu tkankami miękkimi ciała przy użyciu różnych technik. Może obejmować ugniatanie, głaskanie, tarcie, stukanie i wibracje w celu stymulowania mięśni i innych tkanek miękkich. Pomaga to zmniejszyć napięcie, poprawić krążenie i odprężyć ciało. Działa również pośrednio za pomocą zmian odruchowych na:

  • układ krążenia,
  • nerwowy,
  • wewnątrzwydzielniczy,
  • czy narządy zewnętrzne.

Kiedy warto korzystać z masażu klasycznego?

Masaż klasyczny jest idealna formą relaksu dla zapracowanych ludzi żyjących w stresie. Działa rozluźniająco i poprawia samopoczucie. Jeżeli wykonujesz jakąkolwiek aktywność fizyczną, bądź po prostu czujesz, że twoje ciało jest zmęczone i obolałe to masaż klasyczny jest dla ciebie. Zmniejszy on napięcie i dostarczy składniki odżywcze do mięśni, co bezpośrednio wpłynie na ich regenerację. Poprawi krążenie i pozytywnie wpłynie na układ nerwowy.

Masaż klasyczny jest najbardziej znany i najczęściej stosowany spośród wszystkich pozostały odmian masażu. Poprzez zmianę jego intensywności, tempa oraz czasu trwania może być on:

  • leczniczy,
  • relaksacyjny,
  • pobudzający,
  • sportowy

Masaż klasyczny – techniki i korzyści płynące z tego rodzaju masażu

Istnieją pewne kanony, których trzeba się trzymać wykonując masaż klasyczny. Techniki oraz kolejność ich wykonywania są bardzo istotne i nie powinny być one zmieniane. Natomiast warto mieć na uwadze, że różni masażyści w późniejszych etapach swojego rozwoju i kariery wyrabiają swój indywidualny „styl”. Dotyczy to raczej intensywności czy atmosfery panującej podczas zabiegu, aniżeli samych technik.

Techniki masażu klasycznego

Głaskanie jako technika masażu klasycznego – zaczyna i kończy każdy masaż. Jest to wprowadzenie do masażu, przygotowanie ciała i organizmu do dalszej części zabiegu. Delikatnie wspomaga prąd krwi i przyspiesza krążenie. Powoduje, że krew żylna szybciej przemieszcza się do serca, a na jej miejsce pompowana jest krew tętnicza, co wpływa na lepsze i szybsze odżywianie tkanek. Głaskanie niweluje zastoje i obrzęki krwi oraz chłonki. Dzięki niemu krwiaki szybciej się wchłaniają. Dynamicznie głaskając można zaobserwować zaczerwienienie masowanej części ciała.

Rozcieranie jako technika masażu klasycznego – ciało jest już przygotowane na większy bodziec dzięki technice głaskania. W rozcieraniu wykonujemy ruchy okrężne na zewnątrz powodujące duży, miejscowy ucisk. Może być ono wykonywane opuszkami palców, kłykciami palców (rozcieranie grzebykowe) bądź nasadą ręki. Często prowadzi do zmiażdżenia obrzękniętych komórek. Rozpadające się komórki wydzielają histaminę, która powoduje rozszerzanie się tętniczek i otwarcie będących w spoczynku włośniczek. Dzięki temu krew z materiałem odżywczym dociera do tkanek, do których zwykle ciężej jest się jej dostać. Rozcieranie przyspiesza wchłanianie krwiaków i wysięków pozapalnych. Powoduje miejscowy przepływ krwi i limfy, dzięki temu stawy są lepiej przekrwione.

Zobacz także:

Ugniatanie jako technika masażu klasycznego – powoduje mocne przekrwienie w obszarze wykonywania masażu. Wykonuje się je w celu przepchnięcia i usunięcia nagromadzonego w tkankach płynu. Jest również techniką drenażu limfatycznego. Ta technika uznawana jest jako bardzo skuteczna w walce z kontuzjami stawu skokowego.

Wyciskanie jako technika masażu klasycznego – forma wykonania jest podobna do głaskania, jednak masażysta pracuje tu zdecydowanie intensywniej. Jest stosowana, gdy ciało osoby masowanej jest już rozgrzane i przygotowane na mocniejszy bodziec. Zwiększa przepływ produktów przemiany materii. Poprawia utlenienie i odżywienie mięśni. Poprzez zwiększenie ciśnienia w naczyniach rozszerzają się ich ściany, co jest swego rodzaju gimnastyką dla układu naczyniowego.

Wstrząsanie jako technika masażu klasycznego – robione głównie w celu rozluźnienia napięcia mięśniowego. Delikatnie stosowane można być wykonane w każdej fazie masażu, np. gdy osoba masowana po jednej z intensywniejszych technik jest lekko spięta, a jej ciało nie do końca chce „zaufać” osobie wykonującej zabieg i nie chce w pełni się rozluźnić. Wstrząsanie bardziej intensywne można wykonać pod koniec zabiegu w celu lekkiego napięcia mięśni do właściwego funkcjonowania ich przez resztę dnia.

Wibracja jako technika masażu klasycznego – zmniejsza napięcie włókien mięśniowych. Wykonywana z większą siłą powoduje zmniejszenie pobudliwości nerwów obwodowych i ośrodkowego układu nerwowego, co działa przeciwbólowo.

Oklepywanie jako technika masażu klasycznego – u osób z niską tolerancją na silne bodźce wykonuje się delikatnie bądź wcale. Powoduję bardzo mocne przekrwienie w obszarze masowanym, co silnie go odżywia. Ze względu na siłę wykonywania techniki stosuje się ją głownie na dużych grupach mięśniowych typu plecy bądź udo. Istnieje również wiele modyfikacji technik na podstawie bazowych wymienionych powyżej. Polegają na zmianie ułożenia rąk czy używanych części ciała przy ich wykonywaniu.

Przeciwwskazania do masażu klasycznego

Wybierając się na masaż klasyczny musimy pamiętać, że istnieje wiele przeciwwskazań, z którymi trzeba się zapoznać. Oto one:

– okres ciąży,

– nowotwory niezłośliwe i złośliwe,

– czas menstruacji,

– choroby zakaźne,

– stany gorączkowe,

– powiększone węzły chłonne,

– stany zapalne dróg żółciowych,

– wczesne stany po złamaniu kości,

– do 3 dni od krwawego wylewu w stawach i mięśniach,

– choroby skóry (przerwanie ciągłości skóry, blizny we wczesnym stadium, pęcherze, wypryski),

– ostre stany zapalne ścięgien i stawów,

– kamica wątrobowa i nerkowa,

– stany wysokiego ciśnienia,

– choroba wrzodowa z krwawieniami,

– duże żylaki, zapalenia żył, tętniaki i świeże zakrzepy w naczyniach obwodowych,

– niewyrównane wady serca,

– w III i IV stadium choroby Buergera.

Jeżeli żadne z powyższych przeciwwskazań nie opisuje ciebie, to możesz udać się na zabieg i cieszyć z mnóstwa korzyści, które daje masaż klasyczny.

Efekty masażu klasycznego

Badania wykazały, że regularna terapia masażem klasycznym może również zmniejszyć ból związany z takimi schorzeniami jak zapalenie stawów, obniżyć ciśnienie krwi, poprawić postawę i elastyczność, wzmocnić odpowiedź układu odpornościowego i zwiększyć zakres ruchu. Ponadto, może być korzystne dla poprawy nastroju i promowania poczucia spokoju i relaksu. Oprócz korzyści fizycznych masaż klasyczny może mieć również głębokie efekty psychiczne, w tym poprawę wydajności poznawczej i zmniejszenie poziomu lęku.