Oto nasze 6 sposobów na relaks w domu, które pomogą Ci zredukować stres, ukoić nerwy i przyniosą rozluźnienie przed wyzwaniami codzienności.

Ucieczka w świat wyobraźni. Jak się zrelaksować w domu?

Jak się zrelaksować? Oto jest pytanie! Najprostszym sposobem na szybki relaks w domu jest ucieczka w świat wyobraźni, czemu sprzyja słuchanie muzyki albo czytanie książek. Muzyka i dobra książka wywierają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli zależy ci na obniżeniu poziomu stresu, sięgaj po łagodne, optymistyczne kawałki – muzykę instrumentalną, orientalną, chillout czy wręcz typowo relaksacyjne składanki. Wielu osobom pomagają także playlisty z dźwiękami deszczu, strzelaniem ognia w kominku, śpiewem ptaków czy stukotem pociągu jadącego po torach (ASMR, które bywa nazywane orgazmem dla mózgu i wiele osób nie wyobraża sobie bez tych dźwięków, z którymi mają pozytywne skojarzenia zaśnięcia czy po prostu właśnie wyciszenia, obniżenia napięcia).

Co do książek – naukowcy udowodnili, że czytanie skutecznie uspokaja oddech i redukuje stres! Idealnie, jeśli ten czas relaksu umili ci jakiś łagodny, kojący zapach, np. lawenda.

Jak się uspokoić? 10 skutecznych sposobów na nerwy i stres. Te techniki pozwolą ci szybko opanować nerwy

Odkryj nowe hobby - relaks w domu

Jak jeszcze można zrelaksować się w domowym zaciszu? Na przykład odkrywając jakieś nowe, kreatywne hobby, takie jak pieczenie ciast, wyszywanie, robienie na drutach czy renowacja starych mebli. Wiele osób korzysta z dobrodziejstw, jakimi są joga i medytacja – obie te aktywności można z powodzeniem uprawiać we własnym pokoju.

Wycisz się i utnij drzemkę

Całkiem skuteczna bywa też krótka drzemka. Czasem 20 minut wystarczy, żeby wyostrzyć zmysły, uspokoić nerwy i powrócić do działania z nową energią! Postaraj się, żeby w twoim domu znalazła się oaza relaksu – najlepiej, żeby była to sypialnia. Zrób mały eksperyment: niech będzie to miejsce wolne od elektroniki, nawet od przesiadywania na telefonie. Spędzanie długich godzin w social mediach nie koi umysłu, ale go rozprasza!

Jak się zrelaksować poza domem?

Wydaje się, że relaks w domu, w bezpiecznym, oswojonym otoczeniu, jest idealny. Warto jednak wypróbować też metody na relaks poza domem, najlepiej na świeżym powietrzu. Jak się zrelaksować poza domem? Po pierwsze – spaceruj! Nawet krótki spacer pozwala się wyciszyć, odgonić natrętne myśli oraz spojrzeć na problemy ze zbawiennym dystansem. Kontakt z naturą to najlepszy sposób na relaks – słońce, dotyk trawy, zapach kwiatów i śpiew ptaków potrafią zdziałać prawdziwe cuda, jeśli chodzi o higienę psychiczną. Nie musisz wcale wyjeżdżać z miasta – możesz przejść się do pobliskiego parku lub zdecydować się na relaks w ogrodzie. Swoją drogą, zajmowanie się roślinami wycisza umysł, normuje ciśnienie krwi i redukuje poziom stresu! W cenie jest zresztą każda aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, w tym bieganie, jogging czy nordic walking. Podniesienie poziomu noradrenaliny skutecznie łagodzi naszą reakcję na stres. Możesz też wybrać się na siłownię lub na saunę – jeśli lubisz takie aktywności, na pewno wyjdzie ci to na dobre!

Zobacz także:

Życie po wypowiedzeniu, czyli jak poradzić sobie z utratą pracy? >>>

Ćwiczenia oddechowe - jak się zrelaksować w domu przed egzaminem?

Stres przed egzaminem to powszechna i wyjątkowo przykra przypadłość. Wie o tym każdy, kto w decyzyjnym momencie nagle zorientował się, że ma pustkę w głowie. Nerwy potrafią odebrać zdolność jasnego wyrażania się; to one powodują, że drżą i pocą się nam ręce, twarz oblewa się rumieńcem, a w żołądku pojawia się bolesny ucisk. W sytuacjach decyzyjnych – takich jak egzamin – stres to nasz największy przeciwnik. Jak się odprężyć i zrelaksować przed ważnym testem – maturą lub egzaminem na prawo jazdy? Po pierwsze, nabierz dystansu do czekającej cię sytuacji. Dopiero kiedy zrozumiesz, że ewentualna porażka nie oznacza wcale końca świata, pozbędziesz się przytłaczającego ciężaru presji. Nie oznacza to, że masz podejść do zadania na zupełnym luzie – grunt to przygotowanie (dobrze rozłożone w czasie, a nie na ostatnią chwilę), spokojny oddech i zrelaksowana głowa. Staraj się oddychać przeponą, postaraj się, aby powietrze wypełniło całe płuca. Spokojny oddech pozwala odciąć się od codziennych zmartwień i redukuje negatywne skutki stresu.

Nigdy nie ucz się całą noc przed egzaminem – mózg potrzebuje czasu na odpoczynek i regenerację, żeby utrwalić przyswajane informacje. Nie trać czasu na nerwowe powtórki, które tylko potęgują mętlik w głowie. Postaraj się przygotować odpowiednio wcześniej, a wieczór przed egzaminem poświęć na relaks – wyjście do kina lub na kręgle, spacer z psem lub wieczór z ulubionym podcastem. Wykorzystaj powyższe sposoby na relaks w domu i poza nim – okres przed egzaminem to doskonały moment na chwilę odpoczynku! Jeśli mimo wszystko nie potrafisz utrzymać nerwów na wodzy, spróbuj wykonać przed samym testem sesję kontrolowanego oddychania, która pozwoli ci rozładować negatywne emocje i uwolnić napięcie. Jedną z popularnych technik jest oddychanie przeponowe. Zamknij oczy, połóż jedną dłoń na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej i głęboko oddychaj, przytrzymując nabrane powietrze z wydętym brzuchem (kontroluj jego ruchy – jeśli porusza się brzuch, sesja oddychania przebiega prawidłowo).

Czy też sabotujesz swój sen, próbując zrobić wreszcie coś dla siebie w środku nocy?

Relaksująca kąpiel, masaż i domowe spa - jak zrelaksować się w domu przed seksem?

Wiesz już, jak zadbać o swój komfort psychiczny po ciężkim dniu pracy i jak zapewnić sobie wyciszenie emocji przed trudnym egzaminem. Pozostaje pytanie, jak zrelaksować się przed seksem? Bo to dla wielu osób stresująca sytuacja. Ale też nagromadzone w nas stres maj wpływ na wszystkie dziedziny naszego życia, w tym na życie seksualne, np. może utrudniać przeżycie orgazmu. Nawet w przypadku seksu solo, ale zwłaszcza partnerskiego. Seksuolożki i seksuolodzy zgodnie twierdzą, że stres jest zabójcą życia intymnego i seksualnej przyjemności. Nie dość, że obniża libido, to jeszcze powoduje problemy z erekcją... Dlatego tak ważne jest, żebyście obydwoje zadbali o swój psychiczny komfort jeszcze zanim udacie się do sypialni. Jak możecie zapomnieć o stresie? Oprócz wymienionych wyżej metod – biegania czy słuchania muzyki, warto wypróbować także sposoby bezpośrednio związane z intymnością. Zadbajcie o brak pośpiechu i postawcie na długą grę wstępną. Jeśli zapewnicie sobie czas i wzajemną uwagę, łatwiej będzie wyłączyć natrętne myśli i oderwać się od problemów dnia codziennego, za to maksymalnie skupić się na przyjemności.

Uważajcie, żeby podczas randki nie przesadzić z alkoholem. O ile lampka wina może zadziałać jak relaksujący afrodyzjak, o tyle kilka kieliszków czy mocnych drinków wywoła raczej przeciwny efekt. Nasze ulubione sposoby na odstresowanie się przed seksem to wspólne, rozluźniające ciało i umysł aktywności, takie jak masaż czy kąpiel we dwoje. Zadbaj o bieliznę, w której czujesz się najlepiej, komfortowo, odpowiednią muzykę i nastrojowe światło oraz sięgnij po olejek do masażu – już cały ten anturaż potrafi zdziałać cuda! Możecie się masować na łóżku, kanapie, a nawet na podłodze, gdzie najłatwiej jest rozstawić świece. Pamiętajcie – nigdzie się nie spieszcie, porządny masaż powinien trwać przynajmniej kwadrans! Jeśli chodzi o wspólny, romantyczny relaks w wannie, przydadzą się wam kadzidełka, olejki do kąpieli oraz suszone płatki kwiatów. Ani się nie obejrzycie, a po stresie przed seksem nie będzie ani śladu!

Przemebluj mieszkanie

Zadbanie o swoje 4 kąty jest niezwykle odprężające, a przy okazji wprowadza powiew świeżości do twojej przestrzeni. Nie musisz od razu burzyć ścian. Nawet drobne zmiany wprowadzone w twoim mieszkaniu mogę zredukować objawy stresu. Kup nowy obraz, pomaluj ścianę, zorganizuj szafę w przedpokoju. Te małe zmiany mogą mieć duży wpływ na to, jak postrzegasz przestrzeń w której się znajdujesz. Czy już wiesz, jak zrelaksować się w domu?