Porównanie zaskórników do autobusów świetnie oddaje to, z czym musimy się mierzyć, kiedy pojawią się na naszej skórze. Kiedy jeden znika w oddali, w tym samym czasie pojawiają się trzy następne. To błędne koło można jednak przerwać. Trzeba tylko wiedzieć jak. Internetowe porady potrafią się wzajemnie wykluczać i robią mętlik w głowie. Na szczęście brytyjski „Glamour” opracował listę sprawdzonych rozwiązań wraz z pomocą ekspertki. Dermatolożka i autorka książek o pielęgnacji skóry, dr Anjali Mahto, podzieliła się swoimi doświadczeniem, z którego my także możemy skorzystać. Jak skutecznie pozbyć się zaskórników? Już objaśniamy.

Czym są zaskórniki i dlaczego się pojawiają?

Zaskórniki to problem, który nie znika wraz ze zmianami pór roku i może nam doskwierać nieustannie. W cieplejszych miesiącach skóra ma tendencję do przetłuszczania się, co w rezultacie może prowadzić do zatkania gruczołów łojowych i powstania zaskórników. Zimą nie jest lepiej. Skóra może stracić swoje naturalne lipidy i stać się sucha i podrażniona. Aby to zrekompensować, zaczyna produkować nadmierną ilość sebum, co również może zapychać. W ten sposób martwe komórki naskórka mogą zostać uwięzione i utknąć w mieszkach włosowych, powodując powstawanie korków, które natomiast prowadzą do powstania zaskórników. Problem mogą wzmagać też kosmetyki, których używamy regularnie: podkłady, korektory, bogate kremy do twarzy itp.

Jak skutecznie pozbyć się zaskórników?

Problem występowania zaskórników jest złożony, ale ma bezpośredni związek z nadmiarem sebum produkowanym przez skórę. Oznacza to, że musimy przygotować się na długofalowe działania, a pojedynczy zabieg nie ma szans na rozwiązanie problemu. Kluczem do pozbycia się zaskórników jest zatem konsekwencja. Jakie kosmetyki warto wprowadzić na stałe do swojej rutyny? Najlepiej zacząć od kosmetyku złuszczającego. Taką formułę dobrze wykorzystać przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu. Dzięki temu, że kosmetyk pozbędzie się warstwy martwych komórek, gruczoły łojowe nie zostaną zapchane i będą mogły normalnie pracować. Jak wybrać najlepszy kosmetyk złuszczający do walki z zaskórnikami? Dr Anjali Mahto wskazuje, że nie powinno się w tym celu używać peelingów. Jej zdaniem te mogą nawet pogorszyć stan skóry. Zamiast tego wskazuje substancje chemiczne, które są w stanie rozpuścić martwe komórki skóry.

W tym celu użyj kwasów AHA (alfa-hydroksykwasy), które są naprawdę dobre w leczeniu zaskórników. Szukaj kwasów glikolowych i mlekowych. Następnie masz kwasy BHA (beta-hydroksykwasy) jak kwas salicylowy – powiedziała dr Anjali Mahto w rozmowie z brytyjskim „Glamour”.

Jakie kosmetyki z kwasami AHA i BHA wybrać do walki z zaskórnikami?

Tonik złuszczający Yope AHA! Power

Tonik Yope AHA! Power to mieszanka kwasów i octów. Jego formuła bazuje na dwóch składnikach aktywnych. Pierwszym z nich jest woda z czerwonej pomarańczy, która stanowi aż 50% składu toniku. To właśnie ona wypełnia jedną z podstawowych funkcji – tonizuje i koi. Istotne dla działania kosmetyku są także kwasy kwiatowe AHA (ze stokrotki, hibiskusa, wiązówki błotnej i jaśminu). Ich obecność odpowiada za mikrozłuszczanie naskórka, pobudza proces odnowy i regeneracji skóry, a do tego jeszcze nawilża. Wsparciem dla nich są naturalne kwasy AHA i octy owocowe, które wspomagają działanie złuszczające i nawilżające.

Krem Clarena Liposome Salicylic & Pyruvic Acid Cream

Krem z kwasem pirogronowym i salicylowym o działaniu przeciwtrądzikowym Clarena Liposome Salicylic & Pyruvic Acid Cream bazuje na dwóch składnikach, które świetnie sprawdzają się w przypadku cery z zaskórnikami. Kwas salicylowy i pirogronowy normalizują wydzielanie sebum, zwężają pory i w efekcie redukują zaskórniki. Kwas azelainowy natomiast wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Kosmetyk jest polecany do używania na noc w trakcie i po zakończeniu serii zabiegów złuszczających. Może być zatem wsparciem dla toniku z kwasami AHA.

Serum złuszczające The Ordinary Kwas Mlekowy 10% + Kwas Hialuronowy

Serum złuszczające The Ordinary Kwas Mlekowy 10% + Kwas Hialuronowy to kosmetyk, który działa jak peeling chemiczny. Może być zatem alternatywą dla tradycyjnej wersji, którą odradzała ekspertka. Kwas mlekowy jest zaliczany do alfa-hydroksykwasów (kwasów AHA) i stanowi jeden z głównych składników NMF (naturalnego czynnika nawilżającego). Zastosowany w stężeniu między 1-10%, a więc takim jak w serum The Ordinary, wykazuje dodatkowo działanie nawilżające. Wspomaga je także kwas hialuronowy. Na nawilżających i złuszczających funkcjach jeszcze nie koniec, bo kwas mlekowy wykazuje także właściwości antybakteryjne, przeciwstarzeniowe i pełni rolę regulatora pH.

Wsparciem takich kosmetyków według ekspertki mogą być także oczyszczające maseczki do stosowania raz w tygodniu. W tych warto zwrócić uwagę na takie składniki jak: tlenek cynku (łagodzi), siarka (ma właściwości antyseptyczne i zabija bakterie) i węgiel drzewny (usuwa bakterie). Dodatkowo warto pamiętać, że retinol jest dobry nie tylko na zmarszczki. Jego zdolność do przyspieszania odnowy komórek sprawia, że jest on również bohaterem w odblokowywaniu porów. Najlepiej jednak stosować go wieczorami w te dni, kiedy nie używasz preparatu złuszczającego, aby nie spowodować podrażnień.

Zobacz także:

Tonik Pixi Retinol Tonic

Tonik opierający swoje działanie na retinolu może okazać się rozwiązaniem wielu problemów skórnych. Jednym z kosmetyków o szerokim działaniu jest Pixi Retinol Tonic. Jego formuła to nie tylko skuteczna broń anti-aging i reduktor przebarwień. Dodatkowo również delikatnie rozpuszcza warstwę rogową naskórka. Dzięki funkcji złuszczającej sprawdzi się także w przypadku osób, które chcą rozwiązać problem zaskórników.

Czy zaskórniki można wyciskać?

Samodzielne wyciskanie zaskórników jest dość ryzykownym zabiegiem, bo bez konkretnych umiejętności możemy uszkodzić otaczającą je skórę lub nawet zafundować sobie blizny. Z tego powodu takie rozwiązanie najlepiej pozostawić w rękach fachowców. Jeżeli chcesz wiedzieć, co dokładnie się wydarzy podczas wizyty u dermatologa lub dermatolożki, to wystarczy obejrzeć kilka odcinków „Dr Pryszczylli” i z pewnością w końcu zobaczy się, jak pracuje ekstraktorem do zaskórników. Urządzenie pod wpływem ciśnienia wypycha na zewnątrz zawartość zaskórnika. Skoro ekspertka znając się na rzeczy nie używa do tego rąk, to samemu też lepiej nie robić tego w ten sposób.