Retinol to składnik, o którym słyszymy na każdym kroku. Można powiedzieć, że stał się już jakiś czas temu hasłem przewodnim pielęgnacji i wszystko wskazuje na to, że nie ma konkurencji, która mogłaby go pozbawić tego tytułu. Wszystko dlatego, że obecnie z jego pomocą można wykonać jeden z najskuteczniejszych zabiegów miejscowych i to bez wychodzenia z domu. Wystarczy serum lub krem z retinolem. Brzmi prosto, ale pojawia się jeszcze jedno pytanie. Jak znaleźć najlepsze kosmetyki z retinolem? To wcale nie musi być najłatwiejszym zadaniem. Księga zasad retinolu pomoże poznać jego możliwości z różnych stron i podjąć najlepszą decyzję dla swojej skóry.

Co to jest retinol?

Przed rozpoczęciem pielęgnacji retinolem warto odpowiedzieć sobie na jedno kluczowe pytanie. Dzięki temu będziemy mieć najlepszy wstęp do wszystkich kolejnych etapów. Zatem, co to jest retinol? Przy wyborze kosmetyków z renitolem nie pomaga fakt, że kiedy o nim mówimy, to tak naprawdę mówimy o retinoidach. To już jednak dużo bardziej złożony temat. Istnieje bowiem wiele różnych rodzajów retinoidów i są one dostępne w różnych mocach. Wszystkie pochodzą z witaminy A, a różnica między nimi leży w stężeniu. Kwas retinowy (znany również jako Retin-A lub Tretinoin) jest najsilniejszym, dostępnym na receptę retinoidem, który jest często stosowany w leczeniu trądziku i starzenia się skóry. Jest naturalnie obecny w naszej skórze, a jego forma jest biodostępna, co oznacza, że nie musi być przekształcana, aby zadziałać w komórkach skóry. Wszystkie inne retinoidy muszą zostać przekształcone przez komórki skóry, gdy już do niej trafią. Dalej od najsilniejszego do najsłabszego są retinaldehyd, retinol, a następnie estry retinolu (takie jak palmitynian retinylu). Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza na początku swojej przygody z tym składnikiem.

Jak działa retinol? Zalety i wady retinolu

Co robi retinol nałożony na skórę? Retinoidy działają poprzez zwiększenie obrotu komórek, które z kolei pomagają skórze odnowić się i wspomóc działania związane z wymienionymi już wcześniej możliwościami tego składnika. Jak powinna wyglądać pielęgnacja z użyciem retinolu? Najlepiej zacząć od palmitynianu retinylu lub retinolu, wypróbować go przez trzy miesiące, a następnie zrobić trzymiesięczną przerwę. Wynika to z badań, które sugerują, że obrót komórkowy przestaje być zwiększony właśnie po upływie trzech miesięcy stosowania. Przerwa natomiast jest okazją do tego, żeby skóra ponownie stała się podatna na jego działanie. Do największych zalet retinolu zalicza się jego zdolność do zmniejszania drobnych zmarszczek, leczenia trądziku, zmniejszania pigmentacji i oczyszczania porów. Jakie są wady retinolu? Te łączą się przede wszystkim ze skutkami ubocznymi, jakie może wywoływać. Trądzik różowaty, egzema lub łuszczyca to problemy, przez które lepiej unikać retinolu, ponieważ może być zbyt silny dla osłabionej skóry. Może zwiększyć stan zapalny, suchość i wrażliwość już delikatnej cery. W innych przypadkach ewentualne podrażnienia można jednak wyeliminować, jeżeli odpowiednio rozpocznie się kurację i wybierze dobry kosmetyk. Jak to zrobić?

Jak wybrać kosmetyk z retinolem?

Nie można po prostu nałożyć na skórę produktu z retinoidem. Uprzednio trzeba zbudować tolerancję i stopniowo dodawać go do swojego systemu pielęgnacji skóry, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych, takich jak podrażnienia, zaczerwienienia, suchość i łuszczenie się skóry. Najlepiej wystartować od stężenia 0,1 do 0,2% i budować kolejno do 1%.

Dobry kosmetyk z retinolem na początek? Małe stężenie ma między innymi krem Dottore Retino 0,1%.

Emulsja z retinolem o średniej mocy to na przykład kosmetyk BasicLab z 0,3% czystego retinolu, witaminą C i koenzymem Q10. Takie serum na noc może być kolejnym etapem przygody z retinolem.

Krem z retinolem o średniej mocy to na przykład Purles 140 Night Cream. 0,5% to idealna opcja dla osób średniozaawansowanych. Może się też okazać, że taka moc jest wystarczająca i na niej poprzestać.

Zobacz także:

Krem z retinolem o wysokiej mocy to między innymi Drunk Elephant A-Passioni Retinol Cream. Receptura łączy 1,0% wegańskiego retinolu ze składnikami odżywczymi typu superfood.

Jak stosować retinol?

Kluczowe w pielęgnacji z tym składnikiem jest zbudowanie wspomnianej już tolerancji na retinol. Wraz ze stopniowym zwiększaniem częstotliwości aplikacji skóra się aklimatyzuje do jego działania i pozwala na więcej. Jednocześnie należy pamiętać, że nawet w przypadku przyzwyczajenia się do niego, nie można dopuścić do przedawkowania. W tym przypadku mniej znaczy więcej. Zamiast grubej warstwy kremu lub serum lepiej delikatnie posmarować twarz. Na początku kontakt z retinolem najlepiej ograniczyć do jednego lub dwóch razy w tygodniu. Stopniowo potem zwiększając ilość zabiegów pielęgnacyjnych. Po najlepiej odczekać około pół godziny i dopiero zabrać się za aplikację kolejnych kosmetyków.

Jakie środki ostrożności warto zachować podczas stosowania retinolu? Przede wszystkim dobrze wyeliminować inne środki złuszczające (kosmetyki z kwasami AHA i BHA). Takie połączenie to duże ryzyko wystąpienia podrażnień. Jakiś czas temu pisaliśmy też, czy można łączyć retinol z witaminą C. Okazuje się jednak, że choć lepiej nie robić tego na własną rękę, to istnieją formuły opracowane przez ekspertów i ekspertki, które potrafią świetnie łączyć działanie obu składników. Kluczowy jest jednak umiar. Dodatkowo kuracja retinolem powinna być zawsze wsparta dobrym kremem nawilżającym. Wsparcie tego jednego kosmetyku będzie odpowiedzią na ewentualne przesuszenie cery i pozwoli załagodzić ewentualne niedogodności.

Retinol w duecie z filtrem SPF

Jeżeli decydujesz się na pielęgnację z retinoidami, to musisz mieć na uwadze ochronę przeciwsłoneczną. To jedna z najważniejszych kwestii. Retinoidy zwiększają obrót komórkowy, co sprawia, że skóra czasowo staje się cieńsza i bardziej podatna na promieniowanie UV. Żeby zapobiec konsekwencjom należy stosować krem lub inny kosmetyk z wysokim filtrem. Najlepiej SPF 50. Można wybrać np. Avene Cleanance. Dzięki temu słońce nie zepsuje naszej pielęgnacji.