Zaskórniki to złożony problem, z którym zmaga się wiele osób. Powstające na twarzy krostki powoduje wiele czynników, m.in. nieprawidłowa dieta, źle dobrane kosmetyki, szkodliwe substancje w produktach do makijażu, czynniki zewnętrze i problemy hormonalne. Zaskórniki nie wyglądają najpiękniej na twarzy, ale przede wszystkim to sygnał od naszej cery, że coś jest nie tak – z pielęgnacją lub ze zdrowiem. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące tego temu. Z pomocą eksperta – kosmetologa Karoliny Głogowskiej z kliniki Estebelle – rozwiewamy wątpliwości i tłumaczymy, czym są zaskórniki, jak zapobiegać ich powstawaniu i w jaki (bezpieczny sposób) można się ich skutecznie pozbyć?

Zaskórniki – co to jest?

Zaskórniki to inaczej wągry, czyli – drobne czopy wypełnione zalegającą masą rogowo-łojową, które tworzą się w ujściu mieszka włosowego, często z towarzyszącym rumieniem i powstawaniem krost. Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników – tłumaczy kosmetolog. Dzielą się na zaskórniki zamknięte, które są położone głębiej i pokryte naskórkiem. Mają jasną barwę z powodu braku kontaktu z powietrzem – wyglądają jak wypukłe gulki. Drugi rodzaj to zaskórniki otwarte, czyli – takie, w których czop zalegający jest wyraźnie ciemny na skutek utleniania się keratyny w kontakcie z powietrzem a ujście mieszka znacznie poszerzone – wyjaśnia Karolina Głogowska.

Zaskórniki – przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania zaskórników są różne, ale wyróżnia się kilka najpopularniejszych. Przede wszystkim, skłonności genetyczne – Najczęstszą przyczyną powstawania zaskórników są predyspozycje genetyczne oraz miejsca objęte łojotokiem. W przypadku łojotoku warunkiem powstania wągrów jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych (produkowana jest zbyt duża ilość łoju) oraz zwiększone rogowacenie w okolicach ujść mieszków włosowych (co powoduje zatrzymanie łoju) – mówi kosmetolog.

Kolejną popularną przyczyną jest stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, które drażnią naszą skórę, wywołują alergie i podrażnienia, ale nie tylko. Jeżeli cera „nie polubi” któregoś ze składników np. naszego ulubionego kremu nawilżającego, na naszej twarzy powstaną właśnie zaskórniki. Wiele produktów ma zbyt ciężkie właściwości, które „zapychają” skórę, a efektem są właśnie wągry – zamknięte lub otwarte. – Przyczyną zaburzenia rogowacenia mogą być substancje specyficzne dla organizmu, zawarte w nieodpowiednich kosmetykach pielęgnacyjnych określane jako komedogenne (wywołujące czopy łojowe), które podrażniają skórę w okolicach mieszków włosowych (powodując rogowacenie) – wyjaśnia Karolina Głogowska.

Peeling kawowy na twarz dobry na trądzik i wągry? Jak często stosować peeling kawowy do twarzy? >>>

Zaskórniki – jak zapobiegać powstawaniu wągrów?

Aby uniknąć powstawaniu wągrów – zarówno otwartych, jak i zamkniętych – należy używać odpowiednich dla naszej skóry kosmetyków, które nie podrażnią cery i pozwolą jej oddychać. – Najlepiej skonsultować się z ekspertem np. kosmetyczką, kosmetologiem lub dermatologiem, który pomoże dobrać kosmetyki do pielęgnacji domowej oraz ustali odpowiednią terapię w gabinecie. Często nieświadome kupowanie kosmetyków (np. bo ładnie pachnie) lub ich nieodpowiedni skład może doprowadzić nawet do chorób skóry np.: trądziku, którego leczenie może potrwać bardzo długo (nawet kilka lat) – tłumaczy Karolina Głogowska. Należy więc świadomie podchodzić do tematu pielęgnacji i nie ulegać chwilowym trendom, a także czytać składy produktów i sprawdzać, które składniki są niekorzystne dla skóry.

Kluczową kwestią w dbaniu o dobry stan cery jest odpowiednia dieta, bogata w witamy. – Często przy problemach skórnych powinno się spożywać duże ilości świeżych owoców i warzyw, dbając o zachowanie równowagi witaminowo-mineralnej, unikać tłuszczów zwierzęcych i zastąpić je tłuszczami roślinnymi – przekonuje kosmetolog.

Zobacz także:

Zaskórniki – dlaczego nie można ich wyciskać

Wiele osób, które ma zaskórniki, z bezsilności wyciska je. Dlaczego nie można tego robić? – Odradzam stanowczo wyciskanie zaskórników i zmian ropnych w domu, ponieważ bardzo często przy braku odpowiedniej dezynfekcji lub dezynfekcji nieodpowiednim preparatem skutkuje to powstawaniem przebarwień oraz rozległych stanów zapalnych, których ciężko samemu się pozbyć, co ostatecznie i tak kończy się wizytą w gabinecie – tłumaczy Karolina Głogowska.

Zaskórniki można usunąć w inny sposób. – Pozbycie się zaskórników zazwyczaj jest bardzo proste jeśli trafi się w wykwalifikowane „ręce”. Osobiście uważam, że jedną z najszybszych i bardzo skutecznych metod jest odpowiednio wykonane oczyszczanie manualne połączone z eksfoliacją kwasami lub retinoidami. Oczywiście dla osób, które nie uznają tej mało przyjemnej metody pozostają równie skuteczne zabiegi, głownie oparte na eksfoliacji kwasami lub retinoidami. Należy jednak pamiętać, że taki problem skórny nie zniknie po 1 zabiegu – wyjaśnia kosmetolog.