Jesteśmy przekonane, że skoro czytacie ten artykuł, to korzystacie (albo korzystałyście) z Tindera. Pisałyście kiedyś z chłopakiem, który wyglądał tak dobrze na zdjęciu profilowym, że zastanawiałyście się, czy nie znalazł tej fotki w sieci? Powiedzmy sobie szczerze: większość z nas znalazła się w takiej lub podobnej sytuacji przynajmniej raz w życiu. Co robić w takim wypadku? Jak bronić się przed ewentualnymi oszustami, aby nie stracić zbyt dużo czasu na konwersację z nimi? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów.

Jak rozpoznać fake na Tinderze, czyli jak rozpoznać fałszywy profil w aplikacji randkowej

Wirtualne randki zawsze są okraszone ryzykiem, dlatego zawsze warto zachowuj ostrożność i zdrowy rozsądek. Pokażemy wam, jak rozpoznać fake na Tinderze, a wy zapiszcie sobie ten artykuł na przyszłość.

To na pewno nie ty, czyli jak sprawdzić zdjęcie chłopaka/dziewczyny z Tindera

Jeżeli macie wątpliwości, czy zdjęcie chłopaka, z którym piszecie na Tinderze, jest prawdziwe, możecie wrzucić je w wyszukiwarkę Google Grafika. Być może wśród wyników wyszukiwania znajdzie się jego profil na Facebooku czy Instagramie, a na nim więcej zdjęć. Albo wręcz przeciwnie. Na forach internetowych i popularnych grupach często pojawiają się wątki, w których dziewczyny (i nie tylko) piszą, że wrzuciły zdjęcie do wyszukiwarki i wtedy okazało się, że pochodzi ono z kampanii marki odzieżowej lub profilu zagranicznego modela. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości możecie również poprosić swojego rozmówcę o podanie nicku na Instagramie – to dobra opcja dla tych osób, które chciałyby, aby ich relacja weszła na nieco wyższy poziom. Oczywiście istnieje także nieco bardzo szalony, ale niezwykle skuteczny sposób, dzięki któremu sprawdzicie, czy dany profil jest fejkiem. Chodzi o pewien rodzaj challenge’u. Poproście chłopaka, z którym piszecie, o wysłanie fotki z chusteczką higieniczną na głowie, zdjęcie z pralką w tle, widelcem w dłoni lub w jakiejkolwiek innej – abstrakcyjnej sytuacji. Oczywiście jego twarz musi być widoczna na zdjęciu. Czemu to ma służyć? Tego typu zdjęcia niezwykle trudno jest znaleźć w sieci. Szczególnie, gdy wasza „zabawa” trwa w najlepsze i nie ma czasu na przeglądanie Google Grafika czy scrollowanie Instagramu.

Nie kłam kochanie, czyli o czym pisać, żeby rozpoznać, że ktoś nas oszukuje

Jeśli prowadzisz rozmowę z innym użytkownikiem Tindera, zwróć uwagę na jego zachowanie i reakcje. Po pierwsze, sprawdź spójność historii. Zwróć uwagę na spójność opowieści przekazywanej ci przez tę osobę. Czy ich historia się zmienia? Czy niektóre elementy opowieści wydają się być podejrzane lub nie pasują do siebie? Jeśli tak, to prawdopodobnie jest zmyślona.

Nie chce się spotkać? Być może wcale nie jest sobą. Jeśli po raz kolejny odmówi randki, potraktuj to jako red flag. Jeśli osoba, z którą piszesz ciągle unika spotkania w rzeczywistości lub wymyśla wymówki, aby unikać osobistego kontaktu, może to być oznaką, że coś jest nie tak.

Zasada ograniczonego zaufania

Jeśli osoba, z którą piszesz prosi cię o pieniądze/pożyczkę, nieprzyzwoite zdjęcia, informacje wrażliwe lub zadaje zbyt prywatne pytania, to może być sygnał, że próbuje cię wykorzystać. Postępuj ostrożnie także z osobami, które szybko wyznają miłość lub deklarują silne uczucia bez wcześniejszego osobistego spotkania. To może być ich sposób na manipulację emocjonalną.

Zdanie innych, które może cię uratować

Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności osoby, z którą piszesz, porozmawiaj o tym z bliskimi przyjaciółmi/pokaż im jej/jego profil. Czasami obserwatorzy z zewnątrz mogą zauważyć rzeczy, których sami nie widzimy.

Zobacz także:

Jeśli możesz – weryfikuj!

Warto również wiedzieć, że w niektórych regionach Tinder oferuje opcję weryfikacji profilu innej osoby poprzez dostarczenie mu na prośbę dodatkowych informacji, takich jak numer telefonu, czyli linka do mediów społecznościowych. Chociaż nie jest to gwarancja autentyczności, może pomóc w wyeliminowaniu potencjalnych fake'ów.

Odkryłam/odkryłem fake'owy profil na Tinderze – co robić?

Zgłaszanie fałszywych profili na Tinderze sprawia, że platforma staje się bezpieczniejsza nie tylko dla ciebie, ale również dla wszystkich innych użytkowników. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności profilu – działaj!

  • Tinder umożliwia zgłaszanie podejrzanych profili. Aby to zrobić, otwórz profil, którego chcesz zgłosić, kliknij trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu i wybierz opcję „Zgłoś”. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zgłosić profil jako fałszywy.
  • Jeśli nie chcesz mieć dalszego kontaktu z fałszywym profilem, możesz go zablokować. W tym celu otwórz profil, kliknij trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu i wybierz opcję „Zablokuj”. Zablokowanie profilu uniemożliwi kontakt – wyszukiwanie profilu i przesyłanie wiadomości.
  • Jeśli masz podejrzenie, że profil jest fałszywy, lepiej ostrzeż innych użytkowników apki. Poinformuj swoich znajomych lub dedykowane grupy na platformach społecznościowych, aby unikali tego konkretnego profilu.

I co najważniejsze – zachowaj ostrożność w przyszłości. Uważaj na fałszywe profile i ucz się je rozpoznawać. Regularnie sprawdzaj zdjęcia i informacje na profilach, blokuj osoby wykazujące podejrzane zachowania. Pamiętaj, żeby nigdy nie ujawniać swoich danych osobowych, ani nie podejmować ryzykownych działań na podstawie wiadomości od nieznajomych.

Sprawdź również: