Zastanawiasz się, czy związek na odległość jest w ogóle dla ciebie? Abyś czuła się dobrze w relacji na odległość, bez wątpienia musisz być cierpliwa, być w stanie zaufać partnerowi i często włożyć w tę relację więcej zaangażowania niż w tradycyjną. Jesteś na to gotowa? Jeśli odpowiedź brzmi “tak”, oto sposoby, jak możecie z partnerką czy partnerem stworzyć w pełni satysfakcjonujący związek, niezależnie od dzielących was kilometrów:

Wspólny plan na przyszłość

Związek, w którym żyjecie na odległość przez “całą wieczność,” ma niezbyt dużą szansę przetrwania. Życie między miastami czy krajami może trwać miesiącami czy nawet latami, zawsze powinniście jednak ustalić, kiedy planujecie zamieszkać razem. Nie musi to być oczywiście dokładny dzień, miesiąc czy nawet rok, ale w miarę precyzyjnie określony moment w przyszłości, a nie swobodnie rzucone “kiedyś”.

Regularne e-randki

Umawiajcie się na nie zarówno w realu, jak i online. Wspólne gotowanie na FaceTime, równoczesne oglądanie filmu na Netfliksie, chodzenie na e-spacery, to tylko kilka prostych pomysłów na podtrzymanie bliskości i temperatury w związku. Gdy widzicie się na żywo, starajcie się podzielić czas tak, abyście spędzali go zarówno swobodnie, poznając się w codziennym życiu, jak i celebrowali wspólny czas w bardziej wyjątkowy sposób.

Zaskakujcie się w związku

To pomoże wam lepiej utrzymać zaangażowanie. O ile w tradycyjnym związku zaskakiwanie się nie jest to aż tak istotne, to w tym na odległość pozwoli wzmocnić u partnera poczucie, że zależy ci na utrzymaniu tej relacji. Wizyta-niespodzianka, wysłanie ukochanemu zdjęcia w ciągu dnia, ulubione ciastko zamówione na aplikacji, sprawią, że twój partner będzie wiedział, że o nim myślisz, nawet jeśli dzieli was ocean.

Komunikujcie się

Rozmawiajcie szczerze o wszystkim: waszych marzeniach, słabościach, obawach i emocjach - tych dobrych i tych złych. Wiele par żyjących na odległość boi się poruszać trudne tematy. Ponieważ czują, że mają mniej czasu dla siebie, nie chcą go spędzać na kłótni czy ciężkich rozmowach. To jednak błędne podejście, które na pewno nie przysłuży się Waszemu związkowi. Niezależnie od dzielących Was kilometrów powinniście funkcjonować jak każda inna para. Związek funduje całą gamę emocji i doświadczeń i jego częścią są także problemy czy nieporozumienia, które wymagają wyjaśnienia.

Wasze rozmowy czy wymieniane wiadomości to nie podcast, w którym każde z Was musi zaprezentować się jak najlepiej. Bądźcie sobą, bądźcie szczerzy i otwarci na każdą dyskusję.

Pracujcie nad zaufaniem

Aby związek na odległość nie przerodził się w horror ciągłego sprawdzania ”a co robisz”, “czemu nie piszesz”, “czy na pewno nadal Ci zależy”, musicie sobie w pełni ufać. I nie chodzi tylko o wierność, ale także zaufanie, że partnerowi zależy na tej relacji i jest w nią zaangażowany. Nie oznacza to jednak, że nie możesz spontanicznie zadzwonić do partnera, aby wyznać mu uczucia czy zapytać, co u niego słychać, jeśli za nim tęsknisz. Nie powinno to wynikać jednak z Twoich obaw i braku zaufania, ale z potrzeby bliskości. Jeśli zauważysz jednak, że coś się zmienia w Waszej relacji i czujesz, że masz podstawy do obaw, omów to szczerze z partnerem.

Zobacz także:

Dbaj o “me time”

Będąc w związku na odległość masz o wiele więcej czasu dla siebie niż w tradycyjnym. Może to być zaletą, jeśli masz mnóstwo hobby, ale nie musi nią być. Dlatego w przypadku relacji na odległość musisz bardziej zadbać o tę część swojego życia, która jest poza związkiem. Spędzanie godzin na telefonie czy online z partnerem każdego wieczoru jest bowiem mało realnym scenariuszem. Dlatego realizuj swoje hobby. Lubisz jogę? Chodź na nią regularnie. Podtrzymuj znajomości, które masz na miejscu. Planuj z góry aktywności na nadchodzący tydzień, zwłaszcza weekend, w który możesz czuć się bardziej samotna, gdy nie spędzasz go na żywo z partnerem. Jeśli masz problem z zaaranżowaniem swojego czasu poza związkiem na odległość, zawsze warto skonsultować się z psychologiem, który pomoże Ci ustalić, jakie naprawdę masz oczekiwania i potrzeby.

--

Sylwia Miller – psychoterapeutka, psycholog, prezeska MeWell. Certyfikowana psychoterapeutka pracująca w nurcie integratywnym. Autorka m.in. podcastów i artykułów psychoedukacyjnych. Specjalizuje się w relacjach oraz terapii par.

Poradnia MeWell.pl – oferuje terapię indywidualną osób dorosłych oraz psychoterapię dzieci i młodzieży, jak i prowadzi terapię par, terapię małżeńską oraz terapię rodzinną. Możesz umówić się na spotkanie z psychoterapeutą w gabinecie w Warszawie lub zapisać się na psychoterapię online.