Jak głęboko założyć tampon? Jak założyć tampon, żeby nie bolało? Gdzie dokładnie zaaplikować tampon? Co ile wymieniać tampon? Jakie tampony wybrać? Czy mogę używać tamponów? Te i wiele innych pytań wpisujecie w wyszukiwarkę, chcąc dowiedzieć się, jak korzystać z tamponów, które bez trudu znajdziecie na sklepowych półkach: w drogeriach, supermarketach czy aptekach, jak i na stacjach benzynowych. Tampon z aplikatorem? Z organicznej bawełny? Zebrałyśmy dla was najważniejsze informacje na temat tamponów!

Tampon – dlaczego warto?

Pierwszy tampon rzadko kiedy jest tym ostatnim – jeśli raz skusimy się na tę metodę, prawdopodobnie zostanie z nami na dłużej. Tampony są bowiem niezwykle wygodne. Jeśli zaaplikujemy je na odpowiednią głębokość, nie wyczuwamy ich ani trochę, w przeciwieństwie do podpasek, które nieraz są powodem otarć i dyskomfortu. Tampony nie wydzielają też nieprzyjemnego zapachu, bo krew nie wychodzi na zewnątrz, a więc nie ma szans utlenić się z powietrzem.

Tampony sprawdzają się świetnie też wtedy, kiedy obawiamy się przecieknięcia. Podpaskę możemy nakleić przez nieuwagę za wysoko lub za nisko, może też przesunąć się w ciągu dnia. Tampon chroni nas natomiast w pełni przed niechcianymi plamami (o ile oczywiście wymieniamy go odpowiednio często).

Aplikacja tamponu polecana jest też przed wizytą na basenie. O ile założymy go na niedługo przed wejściem do wody, tampon nie zdąży jeszcze nasiąknąć, więc nie ma szans, że coś przecieknie podczas zabawy w wodzie! Pamiętajmy jednak o częstej wymianie – na basenie tampon szybciej pęcznieje, pod wpływem zarówno krwi menstruacyjnej, jak i samej wody. Jak jednak tampon zaaplikować i czy na pewno jest to środek bezpieczny?
 

Tampon – czy jest bezpieczny?

Jak włożyć tampon? Zanim odpowiemy na to pytanie, zastanówmy się nad kwestią bezpieczeństwa. Często słyszy się o wstrząsie toksycznym spowodowanym zbyt długim noszeniem tamponu. Czy faktycznie jest się czego bać?

Zespół wstrząsu toksycznego, znany także jako TSS, wystąpić może w wyniku namnożenia się bakterii w drogach rodnych. Tampon jest dobrym miejscem na ich rozwój, więc aby zachować bezpieczeństwo, należy wymieniać go co kilka godzin – o ile nie przekroczymy 8 godzin, nie mamy czego się obawiać.

Tip – jeśli śpimy dłużej, niż przeciętna osoba, najlepiej nastawić sobie budzik na wymianę tamponu... i znowu zasnąć.

Zobacz także:

Aplikacja tamponu jest bezpieczna nawet dla osób, które nie uprawiały jeszcze seksu. Poza tym możemy wybrać tampony w mniejszym rozmiarze, by mieć pewność, że nie naruszymy błony dziewiczej – nazywanej coraz częściej w przyjazny sposób – wieńcem pochwy. Pamiętajmy, że nie każda osoba ma ten fałd błony śluzowej. A jeśli on jest, to zwykle przypomina on raczej sitko z nieregularnymi otworami czy właśnie wieniec lub pierścień – dzięki temu krew menstruacyjna wydobywa się na zewnątrz, jak i można założyć tampon.

Jaki tampon wybrać?

Sam proces tego, jak włożyć tampon jest zależny od rodzaju tamponu:

 • Zwykły tampon aplikujemy za pomocą palca.
 • Tampon z aplikatorem jest bardziej higieniczny – wkładamy do pochwy sam aplikator, a następnie dzięki mechanizmowi podobnemu do strzykawki umieszczamy tampon w środku.

Wyróżniamy też różne chłonności – im większy tampon, tym więcej krwi jest w stanie pochłonąć. Ich aplikacja jest taka sama bez względu na rozmiar:

 • Tampon mini – przeznaczony na dni z mało obfitym krwawieniem. Ze względu na niewielki rozmiar, polecany jest dla osób, który nie uprawiały jeszcze seksu penetracyjnego.
 • Tampon normal – używamy go w dni z normalnym krwawieniem. To dość uniwersalny rozmiar, pasujący kobietom, które mają miesiączki o umiarkowanej obfitości.
 • Tampon maxi – sprawdzi się wtedy, gdy krwawimy najbardziej obficie. Polecamy aplikować go również w sytuacjach, w których przez kilka godzin nie będziemy mogły wymienić tamponu – jest bardzo chłonny, nie powinien więc przecieknąć.
 • Tampon ,,na noc" – jak nazwa wskazuje, zakładamy go do snu. Jest dość szeroki, przez co może powodować lekki dyskomfort przy aplikacji. Po włożeniu go na odpowiednią głębokość, nie powinien być wyczuwalny.
   

Jak włożyć tampon po raz pierwszy?

Zakładanie tamponu po raz pierwszy najlepiej rozpocząć wtedy, kiedy nigdzie się nie śpieszymy. Jeśli już przywykniemy do aplikacji, cała czynność zajmie nam nie więcej, niż pół minuty – pierwszy raz wymaga natomiast czasu i opanowania. Zrelaksuj się więc!

Zanim rozpoczniesz aplikację tamponu spróbuj znaleźć najbardziej wygodną pozycję. Niektóre z nas lubią wkładać tampon kucając, inne – opierając jedną nogę o szafkę czy toaletę, jeszcze inne – na siedząco. Wypróbuj każdą z tych pozycji, wkładając w pochwę palec (imitujesz w ten sposób aplikację tamponu). Dzięki takiemu ćwiczeniu przekonasz się, kiedy czujesz się najbardziej komfortowo i nie odczuwasz bólu.

Najlepiej przystąpić do pierwszego wkładania tamponu wtedy, kiedy miesiączka stanie się już obfita. Jeśli krwawienie dopiero się zaczyna, wnętrze pochwy nie ma wystarczającego poślizgu, co może zniechęcić cię do prób aplikacji.

Pamiętaj, by przed aplikacją tamponu umyć dokładnie ręce. Kiedy to zrobisz, odpakuj tampon z folii, rozwiń sznureczek (dla pewności, że trzyma się stabilnie możesz go kontrolnie pociągnąć) i – to zależy od firmy i rodzaju tamponów – wsadź palec w tampon tam, gdzie znajduje się sznurek i delikatnie rozchyl jego podstawę. W przypadku aplikatora pomiń ostatni krok i po prostu pociągnij za rurkę.

Jak zaaplikować tampon? Wystarczy umieścić palec na wgłębieniu pod spodem tamponu, rozchylić wargi sromowe i wprowadzić tampon do środka. Jeśli poczujesz opór, dyskomfort, zmień kierunek, przesuń nieco tampon w prawo lub lewo. Jednak co w przypadku tamponu z aplikatorem... i czy właściwie da się włożyć tampon w nieodpowiednie miejsce?
 

Gdzie włożyć tampon z aplikatorem? 

Nie musisz zastanawiać się, gdzie włożyć tampon – nie ma możliwości pomyłki, więc wystarczy, że wsuniesz go w pochwę. Nie obawiaj się o to, że przez przypadek wsuniesz go w cewkę moczową – jest zbyt malutka, by cokolwiek się w niej zmieściło, ponadto jej ujście znajduje się znacznie powyżej wejścia do pochwy.

Jak założyć tampon z aplikatorem? Najpierw pociągnij za rurkę, dzięki której wysuniesz większą część aplikatora. W następnym kroku chwyć palcami za dolną część aplikatora, rozsuń wargi sromowe i powoli wsuń aplikator do pochwy, ciągle trzymając za mniejszą rurkę. W następnym kroku dociśnij mniejszą rurkę do większej, tak, jakbyś używała strzykawki. Tampon znalazł się już w twojej pochwie – wystarczy, że wyciągniesz aplikator.

Jak głęboko włożyć tampon?

Nie ma zasady dotyczącej tego, jak głęboko włożyć tampon, żeby czuć się komfortowo. Jedne z nas wsuwają go na stosunkowo niewielką głębokość, a inne tak daleko, że z pochwy wystaje ledwie końcówka sznureczka. Najważniejsze, by zaaplikować tampon na tyle głęboko, by nie czuć go podczas poruszania się. Podczas pierwszej aplikacji spróbuj popychać go palcem coraz głębiej, aż znajdziesz głębokość, przy której czujesz się w pełni komfortowo.

Aby upewnić się, że zaaplikowałaś tampon odpowiednio głęboko, przejdź kilka kroków lub spróbuj usiąść. Nie powinno sprawiać ci to żadnego dyskomfortu, nie mówiąc o bólu.

Czy można włożyć tampon za głęboko? Szyjka macicy jest zbyt mała, by tampon mógł się przez nią przedostać – nie ma więc opcji, że tampon ,,zagubi się" w ciele i wejdzie tam, gdzie nie powinien się znaleźć. Pamiętaj, że bez względu na to, jak głęboko umieścisz tampon, zawsze możesz wyciągnąć lub przemieścić go za pomocą wystającego sznureczka.

Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Czy w czasie miesiączki można zajść w ciążę?

Aplikacja tamponu krok po kroku

Jak założyć tampon w szybki i prosty sposób? Oto najprostsza instrukcja:

 1. Dokładnie umyj ręce tak, by nie przemieścić bakterii do pochwy. Jeśli nie masz takiej możliwości, bo jesteś np. w miejscu publicznym, wybierz tampon z aplikatorem – nie dotkniesz palcem wnętrza pochwy, a więc nie wprowadzisz do niej zarazków.
 2. Usuń osłonkę, w którą był zapakowany tampon. Wyrzuć ją do kosza, nie do toalety.
 3. Pociągnij za sznureczek i rozprostuj go. Upewnij się, że nie jest urwany. Rozszerz nasadę tamponu. W przypadku tamponu z aplikatorem, wysuń górną część aplikatora. W niektórych modelach usłyszysz wtedy charakterystyczne kliknięcie.
 4. Ułóż się w wygodnej pozycji: kucnij, unieś jedną nogę albo usiądź.
 5. Delikatnie wsuń tampon lub aplikator do pochwy. Jeśli czujesz opór lub dyskomfort, spróbuj umieścić go pod innym kątem.
 6. Jeśli końcówka sznureczka zwinęła się w kłębek, delikatnie ją rozprostuj i umieść ją na powierzchni bielizny, aby upewnić się, ze podczas dnia nie wejdzie wgłąb pochwy.
 7. Przejdź kilka kroków lub usiądź, aby upewnić się, że tampon nie powoduje dyskomfortu i bólu. Jeśli wciąż jest wyczuwalny, spróbuj dopchnąć go głębiej.
 8. Opcjonalnie możesz założyć wkładkę, jeśli wciąż obawiasz się plamienia.

Oprócz tego, jak włożyć tampon, warto odpowiedzieć sobie na pytanie ,,jak go wyjąć?". Wystarczy przybrać jedną z komfortowych pozycji i zacząć delikatnie ciągnąć za sznureczek. Jeśli czujesz opór, przestań ciągnąć na wprost i zacznij ruszać sznureczkiem na boki. Wyjęciu tamponu sprzyja rozluźnienie się, a co za tym idzie – rozluźnienie mięśni pochwy.

Pamiętaj, aby wymieniać tampon odpowiednio często. Jeśli nie wiesz, jak rozpoznać, że to już – zwróć uwagę na sznureczek. Jeśli sam tampon jest już napęczniały od krwi, sznurek też zacznie zmieniać swoją barwę.

Zobacz także: 8 powodów dla których spóźnia Ci się okres (i nie jest to ciąża)