Jak zacząć ćwiczyć w domu – najważniejsza jest motywacja

Powzięcie postanowienia, że zaczynam ćwiczyć to jedno, a realne rozpoczęcie działań w tym kierunku – coś zupełnie innego. Wiele osób zastanawia się, jak zacząć ćwiczyć w domu? Trenerki i tenerzy personalni odpowiadają, że po prostu należy działać. Z planem, owszem, ale jak najszybciej od pojawienia się tej idei w naszej głowie. 

Najważniejsza jest dobra motywacja. Jeśli postanowiłyśmy schudnąć albo po prostu chcemy wzmocnić mięśnie i wyrzeźbić pożądaną sylwetkę, to dobrze jest określić sobie realne cele, na przykład:

• Schudnę 10 kg w 3 miesiące.

• Wyćwiczę brzuch w 3 miesiące.

• Będę ćwiczyła 2 razy w tygodniu po 30 minut.

• Zacznę się gimnastykować codziennie rano/wieczorem.

Trzymanie się takich postanowień oraz osiąganie małych celów na drodze do sukcesu pełnowymiarowego daje motywację do dalszej pracy nad swoim ciałem. Na początek warto zastanowić się jak poprawić kondycjęWażne jest też zaakceptowanie tego, że zmiana wyglądu potrwa. Nie ma co gonić za niedoścignionymi, często nierealnymi wzorcami, jakie serwują nam wszelkiego rodzaju media, w tym te społecznościowe. 

Zobacz także:

Początki mogą być niestety trudne, zwłaszcza jeśli nie wiemy, od czego zacząć ćwiczenia w domu i jak wykonać skuteczny trening domowy, gdy właściwie nie mamy dostępu do specjalistycznych narzędzi i sprzętów, w jakie wyposażone są siłownie. Można jednak trenować bez względu na to, czy robimy to w klubie fitness, czy w salonie w domu.

Warto też pamiętać, że regularne ćwiczenia to nie tylko praca nad wyglądem, a ten nie powinien być najważniejszy. Najistotniejsze jest nasze dobre samopoczucie, sprawność. A dobrze dobrany trening, dopasowany do nas, naszych potrzeb wpływa pozytywnie nie tylko na ciało, lecz także na nasz umysł. I według nas to jest świetna motywacja, by odejść od biurka i regularnie ćwiczyć, dbając o swoje zdrowie przede wszystkim.

Jak zacząć ćwiczyć w domu – te gwiazdy to polecają

Jak zacząć ćwiczyć w domu, żeby schudnąć, wzmocnić brzuch i mieć zarysowaną talię, albo wesprzeć redukcję cellulitu na nogach? Na te pytania odpowiadają gwiazdy, które stworzyły własne poradniki, filmiki czy nawet napisały książki na ten temat.

Wśród gwiazd można wymienić wiele trenerek, które za pomocą wydawanych płyt DVD oraz umieszczaniu filmików np. na Youtube pokazują, jak ćwiczyć w domu, jakie treningi wykonywać z zastosowaniem odpowiednich narzędzi, jak i bez nich. Wśród nich można wymienić:

• Ewę Chodakowską,

• Mel B,

• Annę Lewandowską,

• Sylwię Szostak,

• Laurę Gordon,

• Tracy Anderson i inne.

Wszystkie są charyzmatyczne i opanowały do perfekcji sztukę interakcji z osobami, które ćwiczą w ich towarzystwie. Motywują do działania i odpowiadają na pytania, jak zacząć ćwiczyć w domu. Swoim wyglądem poświadczają, że jak najbardziej opłaca się ćwiczyć w domu i że prezentowane przez nie ćwiczenia są skuteczne.

Naszą rodzimą trenerkę fitness Ewę Chodakowską pokochały tysiące kobiet w Polsce i za granicą. Razem z nią można ćwiczyć w zaciszu własnego domu, wykonując m.in. ćwiczenia na całe ciało, ukierunkowane na mięśnie brzucha, pośladków czy ud. Sama Chodakowska jest także trenerem personalnym i nagrała wiele płyt DVD z autorskimi zestawami ćwiczeń.

Podobnie jest w przypadku Mel B – brytyjskiej piosenkarki, która proponuje kobietom intensywne treningi – krótkie, 10-minutowe ćwiczenia na brzuch, uda i pośladki. Anna Lewandowska z kolei kompleksowo traktuje kwestię zdrowego trybu życia. Pokazuje nie tylko, jakie ćwiczenia wykonywać, ale i czym się żywić, aby przyspieszyć tempo spalania zbędnego tłuszczu w naszym ciele.

Laura Gordon to 48-latka, która ma ciało, jakiego pozazdrościła by jej nie jedna nastolatka. To znana trenerka fitness, która w sieci jest znana jako „Chicken Tuna”. Słynie z ćwiczeń na pośladki oraz łączenia ćwiczeń siłowych z treningami cardio, które pozwalają nam jeszcze lepiej modelować sylwetkę. Tracy Anderson to instruktorka fitness i właścicielka klubów oraz siłowni. Ona również wydawała płyty DVD z propozycją ćwiczeń, jakie bez problemu możemy wykonywać w domu.

Czytaj również >>> Ćwiczenia na orbitreku

Jak zacząć ćwiczyć w domu, żeby schudnąć – techniki

Najważniejsza jest systematyczność. Nie ważne czy odpowiadamy sobie na pytanie, jak zacząć ćwiczyć na siłowni, czy jak zacząć ćwiczyć w domu. Aby schudnąć, przybliżyć się do pożądanej wagi i sylwetki, potrzebujemy regularnych treningów. Nie muszą one trwać po godzinie dziennie i nie musimy ich wykonywać każdego dnia. Ważne natomiast, abyś zaplanowała sobie treningi tak, żebyś realnie była je w stanie wykonywać. Powinnaś więc określić:

• O jakiej porze dnia możesz ćwiczyć?

• Ile czasu możesz poświęcić na trening?

• Jakie partie mięśni chcesz ćwiczyć?

Jeśli jesteś osobą początkującą w aktywności fizycznej, zacznij od ćwiczeń po pół godziny dziennie przynajmniej trzy razy w tygodniu. Ćwiczenia powinny być różnorodne, aby zwiększać wydolność swojego organizmu i wzmacniać mięśnie. Trening wykonywany w domu, podobnie jak ćwiczenia na siłowni, powinien obejmować wszystkie główne grupy mięśniowe górnej i dolnej części ciała, mięśnie brzucha oraz pleców.

Dobrze jest wybrać początkowo do trzech zestawów ćwiczeń, prawidłowo wykonywać je oraz każde powtarzać po 10-15 razy. Całkiem dobrym pomysłem jest ćwiczenie przed lustrem, ponieważ łatwiej ci będzie kontrolować ruchy.

Powoli i stopniowo, nie skokowo, zwiększaj intensywność treningu. Jeśli ćwiczenia, które wykonujesz, będą technicznie poprawnie, to nie będą obciążać np. kręgosłupa, a ty nie nabawisz się kontuzji, tylko zoptymalizujesz efekty trenowania. Nie oczekuj, że oponkę z brzuszka zrzucisz po tygodniu czy dwóch. Na to potrzeba czasu, ale dzięki systematyczności z pewnością osiągniesz założone cele. Nie narzucaj sobie od razu treningu, któremu nie podołasz. Stawiaj stopniowo kolejne kroki, wybieraj coraz bardziej wymagające ćwiczenia, a efekty nadejdą szybciej niż myślisz. Pracuj nad swoją sylwetką! 

Jak zacząć biegać? Sprawdź, jakie są zalety regularnego biegania i jak wygląda plan treningowy dla początkujących >>>