Jakiś czas temu tego typu relację określano jako „to skomplikowane”. Od jakiegoś czasu eksperci od randkowania zauważyli silną tendencję, szczególnie wśród millenialsów i młodszych pokoleń do wchodzenia w „niby-związki”, opisując je jako situationship. Tego typu zjawisko ma niejedno oblicze, ale najprościej wytłumaczyć to jako relację, w której dwie osoby zachowują się jak para, ale bez zobowiązań. Nie robią wspólnych planów na przyszłość, a z ich ust nie padają poważne deklaracje. Rzadko poznają swoich znajomych i starają się, przynajmniej w teorii, nie zaangażować emocjonalnie. Wiele osób decyduje się na taki układ, ponieważ jest on bardzo wygodny. Pakiet zawiera wspólne spędzanie czasu, chodzenie na randki, sypianie ze sobą, a nawet nocowanie. Ale bez przekraczania granic, za którymi kryją się zobowiązania, a w końcu także uczucia. Co w momencie, gdy te w końcu się pojawiają? Jeżeli dotyczy to dwóch stron, zaangażowanych w situationship, okres przejściowy staje się związkiem. Niestety zazwyczaj uczucia rodzą się u jednej ze stron. Jeżeli właśnie znajdujesz się w takiej sytuacji i nie wiesz, jak to zakończyć, oto co możesz zrobić. 

Jak zakończyć situationship?

Powodów, dla których decydujemy się na relację typu situationship jest wiele. Czasami to poczucie osamotnienia, nuda, potrzeba bliskości czy złamane serce, które chcemy wyleczyć. To wszystko jest w porządku, dopóki taka relacja poprawia nam humor, a druga strona zaspokaja nasze potrzeby (jakiekolwiek by one były). Ten wygodny układ i popularna forma wiązania się w dzisiejszych czasach sprawdza się jednak do pewnego momentu

Często jest tak, że situationship kończy się naturalnie, kiedy mija pierwsza fascynacja. Historia zna również przypadki, w których jedna z stron zaczyna się angażować i pragnie prawdziwego związku. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, możesz podjąć ryzyko i próbę szczerej rozmowy z chłopakiem/dziewczyną, z którą właśnie się spotykasz. Szczerość to podstawa każdej relacji. Musisz być jednak gotowa na to, że druga strona nie jest w tym samym miejscu. Odrzucenie zawsze jest bolesne, ale w takich momentach świadomość, że nie deklarowaliście sobie nic poważnego, może być pomocna. 

Jeżeli wiesz, że druga osoba nie jest zainteresowana długoterminową relacją (bo to też nie zawsze jest jasne w situationship), podejdź do tego jak do zakończenia związku. Wasza relacja, chociaż bez zobowiązań, wciąż angażuje dwie osoby, które zbliżyły się do siebie (niezależnie od stażu randkowania). Dlatego warto podejść do tematu z dojrzałością i jasno zakomunikować, że dla ciebie to koniec tego związku. Nie musisz tłumaczyć się z powodów, dla których podjęłaś taką decyzję, ale możesz to zrobić. To przywilej bycia w situationship: wystarczy jasny komunikat, żeby wyjść z tego z twarzą. Czego unikać? Odchodzenia bez słowa. Nie rekomendujemy stosować ghostingu, ponieważ to nigdy nie jest classy, nawet w przypadku niezobowiązującego spotykania się. 

Po zakończeniu situationship możesz odczuwać smutek, tęsknotę i uczucia, które zazwyczaj towarzyszą tradycyjnemu rozstaniu. Pamiętaj, żeby dać sobie czas i zaopiekować się sobą. Warto też przemyśleć, czy tego typu relacje są dla ciebie. Nie każdy odnajduje się w takich sytuacjach, ponieważ prędzej czy później między dwójką ludzi, którzy spędzają ze sobą czas, chodzą do łóżka i dzielą codziennymi sukcesami i porażkami, pojawia się chociażby przywiązanie i coraz trudniej jest to zakończyć. A w końcu situationship to niby-związek z datą ważności.