Krótkie włoski, które pojawiają się tuż przy czole, bardzo często są odstające i ciężkie do ujarzmienia, to wbrew pozorom dobry znak. Włosy odzwierciedlają to, w jakiej kondycji jest nasz organizm. Czasami niestety trzeba pomóc tzw. baby hair, które zwiększają objętość fryzury. Czym są, jak je zapuścić i w jaki sposób o nie dbać zapytałyśmy Huberta Gryczkę, fryzjera z warszawskiego salonu Mąż Fryzjerki.

Sauna na włosy – na czym polega? Efekty, cena, opinie i wszystko, co musicie wiedzieć o saunie fryzjerskiej >>>

Baby hair – co to jest?

„Baby hair są to nowo wyrastające włosy na głowie na miejscu starych, które wypadły”, tłumaczy Hubert Gryczka, fryzjer z warszawskiego salonu Mąż Fryzjerki. Włosy wypadają wskutek wielu czynników, m.in. z powodu „zakończonego cyklu życia trwającego od 3 do 6 lat, przebytej choroby (często odrastają o innej strukturze), stresu, złej diety lub karmienia piersią”. Chociaż w pierwszej fazie są uciążliwe i ciężko nad nimi zapanować, powstawanie baby hair to dobry znać. Nowe włoski zwiększają objętość od nasady, a gdy urosną, wpływają korzystnie na wygląd, zagęszczając fryzurę i zapewniając zdrowy wygląd.

Jak zapuścić baby hair i jak o nie dbać?

„Jak zapuścić baby hair” to najpopularniejsza fraza, wpisywana w Google w temacie wyrastania nowych włosków. Kobiety, które chcą pomóc w powstawaniu baby hair, muszą zadbać o siebie kompleksowo. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dietę i włączyć do codziennego jadłospisu takie rzeczy jak: potrawy bogate w zdrowe tłuszcze (np. ryby), olej lniany i rzepakowy oraz orzechy – najlepiej włoskie. W miarę możliwości każde danie należy uzupełniać świeżymi warzywami i owocami, najlepiej sezonowymi, aby dostarczyć organizmowi potrzebnych witamin z grupy A, E oraz B, a także minerałów, takich jak cynk i żelazo.

Należy również pielęgnować włosy i skórę głowy od zewnątrz. „Baby hair wymagają dużej atencji. Trzeba o nie odpowiednio dbać, żeby rosły zdrowe oraz zagęszczały fryzurę. Jednym z podstawowych elementów pielęgnacji jest wcieranie w skórę głowy odpowiednich preparatów, które odżywiają cebulki, a masaż wykonany podczas wcierania poprawia ukrwienie skóry”, wyjaśnia Hubert Gryczka. Jednym z najpopularniejszych rodzajów produktów na porost baby hair jest wcierka do włosów. Internautki szczególnie upodobały sobie kosmetyk marki Banfi na bazie ekstraktów z gorczycy, chrzanu, oregano i jałowca. Regularne używanie tej wcierki wzmacnia włosy i stymuluje porost baby hair, a także reguluje wydzielanie sebum i zapobiega wypadaniu włosów. Ważne jest to, aby nie wyrywać baby hair oraz „nie poddawać działaniom wysokiej temperatury, ponieważ w fazie wzrostu są podatne na uszkodzenia”.

Baby hair mają również tendencję do puszenia się, przez co ciężko je ujarzmić. Istnieje jednak kilka sposobów, które zdradził nam nasz ekspert. „Pierwszą opcją jest użycie odżywki bez spłukiwania, która odżywi baby hair oraz wkomponuje je w resztę włosów. Kolejną metodą jest zakończenie mycia zimną wodą, która domknie łuski włosowe. Należy również suszyć włosy zimnym powietrzem, co działa tak samo jak woda. Można także użyć olejków z keratyną, która jest głównym budulcem włosa”.

Czy baby hair mogą urosnąć długie?

Kobiety, którym rosną nowe włosy często narzekają, że niemożliwe jest to, aby baby hair urosły długie. Otóż to nieprawda. Hubert Gryczka tłumaczy, że „odpowiednio zadbane baby hair mogą urosnąć długie i grube, przechodząc 3 fazy: wzrostu, inwolucji oraz spoczynku”. Należy regularnie używać preparatów na wzmocnienie i porost włosów i nie poddawać ich zabiegom, które narażają włosy na uszkodzenie, np. prostowanie lub kręcenie. Wysoka temperatura nie sprzyja włosom, szczególnie delikatnym baby hair, z którymi należy obchodzić się wyjątkowo uważnie. Ważna jest także cierpliwość, ponieważ zapuszczenie baby hair, które dorównają długością naszym włosom, niestety nie stanie się z dnia na dzień. Ale warto trochę poczekać i im pomóc, ponieważ mają korzystny wpływ na objętość fryzury!

Zobacz także: