Czego potrzebujesz, żeby zrobić świece zapachowe?

Prawdopodobnie każda z nas ma czasem ochotę na relaks przy pięknej, zapachowej świecy. Niestety - tego typu produkty często wiążą się ze sporym wydatkiem, szczególnie, jeśli są wykonane z wosku sojowego. Ten naturalny zamiennik jest zdrowszy niż - najczęściej wykorzystywana do tworzenia świec - parafina (spalany wosk sojowy wydziela kilkakrotnie mniej szkodliwych substancji i dłużej się pali), a także o wiele bardziej przyjazny dla środowiska. Niewiele osób jednak wie, że naturalną świecę możesz wykonać sama w domu, a cały proces nie zajmie ci więcej niż 2 godziny. Wystarczy, że zaopatrzysz się w wosk sojowy (dostaniesz go bez problemu w większości sklepów z półproduktami do tworzenia kosmetyków), naczynie na świecę, a także ulubiony olejek eteryczny i kilka niezbędnych przyrządów, takich jak: rondelek, garnek, drewniane patyczki, termometr kuchenny i waga. 

Świecę będziesz najprawdopodobniej robić w kuchni: do rozpuszczenia wosku będzie potrzebny palnik. Podczas całej czynności możesz pobrudzić siebie lub meble, jednak nie powinnaś się tym martwić. Wosk sojowy jest bardzo prosty do usunięcia, a zmyjesz go za pomocą ciepłej wody z mydłem. 

Produkty i akcesoria potrzebne do tego, aby zrobić świecę zapachową w domu

Zdecydowałaś się na samodzielne wykonanie pachnącej świecy z wosku sojowego? Aby jeszcze bardziej ułatwić ci zadanie, poniżej wrzucamy szczegółową listę zakupów ze wszystkimi niezbędnymi produktami: 

- naturalny wosk sojowy, 

- wybrany olejek eteryczny,

- naczynie na świecę, z materiału odpornego na wysokie temperatury (na przykład słoik z grubego szkła),

- knot drewniany lub bawełniany,

Zobacz także:

- ewentualne ozdoby do świecy, takie jak suszone płatki kwiatów czy naturalne kamyczki,

- metalowa blaszka lub stopka do knota,

- taśma do mocowania knotów,

- drewniane patyczki do podtrzymania knota bawełnianego, 

- średniej wielkości garnek,

- naczynie do rozpuszczania wosku, na przykład mniejszy garnuszek, rondelek lub szklana zlewka,

- waga kuchenna,

- termometr kuchenny,

- szklane naczynie z miarką objętości,

- drewniane mieszadło,

- płyn odtłuszczający na bazie alkoholu,

- nożyczki,

- ręcznik kuchenny,

- lateksowe rękawiczki.

Jak zrobić świeczkę sojową?

Kiedy zgromadzisz już wszystkie niezbędne produkty, możesz zabrać się do robienia świecy. Przygotuj i zdezynfekuj stanowisko pracy, załóż fartuch i lateksowe rękawiczki, włącz palnik. Zaczynamy! 

KROK 1: PRZYGOTUJ ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ WOSKU DO ŚWIEC

To, ile wosku powinnaś rozpuścić, zależy przede wszystkim od tego, jaką wielkość ma przygotowany przez ciebie pojemnik. Tak naprawdę możesz wykonać świecę o dowolnej wadze, jednak najczęściej jest to 100 - 300 g. Wosk odmierz na wadze kuchennej, pamiętając, żeby wcześniej zważyć naczynie, w którym będzie rozpuszczany. 

Przygotowując ilość wosku niezbędną do wypełnienia naczynia na świecę nie zapomnij o dodaniu do obliczeń olejków eterycznych, których będziesz używać. Nie powinny stanowić one więcej niż 12% objętości wosku, jednak przy tworzeniu większych świec, mogą mieć wpływ na ilość produktu i spowodować, że po produkcji jego część się zmarnuje. 

KROK 2: ROZPUSZCZENIE WOSKU

Po odmierzeniu potrzebnej ilości wosku, możesz wziąć się za jego rozpuszczanie. W tym celu przygotuj kąpiel wodną. Do dużego garnka wlej ciepłą wodę (mniej więcej do połowy jego wysokości). Naczynie postaw na małym ogniu i poczekaj, aż woda się nagrzeje. Odpowiednią ilość wosku wsyp do rondelka lub szklanej zlewki odpornej na wysokie temperatury, a naczynie umieść w kąpieli wodnej. Nie dopuszczaj do tego, żeby woda w garnku gotowała się lub wrzała i uzupełniaj ją za każdym razem, gdy jej ubędzie. 

Po krótkim czasie wosk powinien zacząć zmieniać swój stan skupienia na płynny. Delikatnie mieszaj go za pomocą drewnianej łyżki lub patyczka, aż całość się upłynni i będzie miała klarowny, przezroczysty kolor. Nie zostawiaj jednak rozpuszczonego wosku zbyt długo w gorącej kąpieli wodnej: przegrzanie może spowodować, że jego struktura zostanie uszkodzona, a na gotowej świecy będą powstawać nieestetyczne pęknięcia i plamki. 

KROK 3: DODAJ OLEJEK ETERYCZNY

Kiedy wosk jest już upłynniony, możesz zabrać się za dodawanie zapachu. Najlepiej wybierz naturalny olejek eteryczny, na przykład lawendowy, pomarańczowy, sosnowy czy (nasz ulubiony) ylang - ylang. Możesz pomieszać ze sobą też kilka rodzajów olejków, jednak pamiętaj, że ich całkowita ilość nie może przekraczać 12% objętości świecy: jest to bardzo ważne, ponieważ wosk sojowy ma limit dodatków, które może przyjąć tak, aby nie popsuła się jego struktura. 

Olejki powinnaś dodawać do wosku w temperaturze 60 - 65 stopni, co oznacza, że po samym topieniu prawdopodobnie będziesz musiała odczekać chwilę, aż substancja ostygnie. Zapach wlewaj do naczynia z woskiem delikatnym strumieniem, cały czas mieszając zawartość garnka, najlepiej za pomocą drewnianego lub ceramicznego mieszadła. Aby osiągnąć najlepszy efekt, po dodaniu olejku mieszaj wosk jeszcze przez około dwie minuty. 

KROK 4: UMIEŚĆ KNOT NA ŚRODKU ŚWIECY

Kiedy wosk jest już wymieszany z olejkiem eterycznym i stygnie, możesz wziąć się za przygotowanie naczynia na świecę. Wykorzystaj dowolny pojemnik (na przykład słoik), pamiętając, żeby był wykonany z mocnego metalu lub grubego szkła odpornego na działanie wysokich temperatur. Przed odlaniem wosku naczynie powinno zostać dokładnie wyczyszczone i odtłuszczone (za pomocą płynu na bazie alkoholu). 

Pojemnik na świecę postaw w suchym i chłodnym miejscu, a następnie zajmij się przygotowaniem knota: 

- jeśli używasz knota bawełnianego, umieść ilość sznurka, odrobinę dłuższą niż wysokość słoika, w blaszce, a następnie nałóż na jej spód kawałek taśmy do mocowania knotów; blaszkę przyklej na dnie słoika, starając się umieścić ją dokładnie na środku, a knot zawieś na patyczku położonym na górnych krawędziach pojemnika,

- jeśli wybierasz knot drewniany, przytnij go do wysokości słoika, a następnie umieść w specjalnej stopce, i przyklej ją za pomocą taśmy mocującej na środku dna pojemnika; aby uzyskać mocniejszy płomień palenia świecy, umieść dwa knoty drewniane w jednej blaszce. 

KROK 5: WLEJ WOSK DO SŁOICZKA

Kiedy wosk ostygnie i osiągnie temperaturę +/- 55 stopni, możesz wziąć się ze odlewanie świecy. Jeśli ma ona objętość większą niż 100 ml, najlepiej wlewać wosk do pojemnika warstwami. Zapobiegnie to powstawaniu w świeczce nieestetycznych bąbelków powietrza i nierówności w górnej strukturze wosku. Pierwszą warstwę odlej mniej więcej do połowy wysokości naczynia, wlewając wosk powoli, małym strumieniem. Pamiętaj, żeby skorygować położenie knota - tak, aby zawsze był umieszczony na środku świecy. 

Kiedy pierwsza warstwa wosku zastygnie, możesz odlać kolejną, pamiętając, aby wcześniej sprawdzić jego temperaturę. Przy drugim podejściu wosk powinien zostać wylany prawie do całej wysokości naczynia. Jeśli po jego zastygnięciu zauważysz nierówną, nieestetyczną strukturę, lub bąbelki powietrza, możesz wylać jeszcze jedną, “kosmetyczną” warstwę. Pamiętaj, żeby była ona bardzo cienka, i odsłaniała przynajmniej 0,5 centymetra knota. 

Po odlaniu i lekkim zastygnięciu ostatniej warstwy, możesz wziąć się za przystrajanie swojej świecy. Tutaj, tak samo jak przy wyborze zapachów, musisz posłużyć się wyobraźnią i stworzyć kompozycję szytą na miarę, używając naturalnych kamyczków, suszonych kwiatów czy woskowych ozdób. Pamiętaj jednak, żeby nie umieszczać na świecy żadnych łatwopalnych i syntetycznych materiałów, które mogłyby sprawić zagrożenie pożarowe podczas palenia świeczki. 

Świecę pozostaw do wystygnięcia w chłodnym i suchym miejscu. Po utwardzeniu się wosku jest ona teoretycznie gotowa do użycia, ale najlepszy zapach osiągnie, jeśli damy jej trochę dojrzeć: najlepiej, by pierwsze palenie świeczki zostało przeprowadzone około dwa tygodnie po jej odlaniu. 

Jak palić świecę sojową? 

Mogłoby wydawać się, że tak prosta czynność jak palenie świecy, nie powinna wymagać instrukcji obsługi. Nic bardziej mylnego: aby jak najdłużej (i jak najbezpieczniej!) cieszyć się tą oryginalną ozdobą, musisz trzymać się kilku ważnych zasad: 

1. Pierwsze palenie świecy jest najważniejsze. Pamiętaj, aby przed zgaszeniem knota poczekać, aż cała zewnętrzna warstwa wosku się upłynni. Dzięki temu, przy następnych paleniach, w wosku nie powstanie tunel, a knot nie będzie zalewany. 

2. Pamiętaj, że jeśli do stworzenia swojej świecy użyłaś knota drewnianego, powinnaś delikatnie podciąć go przed każdym kolejnym paleniem. Musisz usunąć też pozostałości spalonego knota, które mogą osadzić się na górnej warstwie wosku. Knot drewniany nie będzie dawał tak wysokiego płomienia jak jego bawełniany odpowiednik, za to może wydawać relaksujące dźwięki trzaskania ognia w kominku. 

3. Świeca sojowa powinna jednorazowo palić się nie dłużej niż 3 godziny. 

4. Olejki eteryczne dodane do wosku będą pachnieć najintensywniej, kiedy cała górna warstwa już się upłynni. Pamiętaj, że nawet naturalne zapachy mogą uczulać: jeśli jesteś alergikiem, dokładnie zapoznaj się ze składnikami świecy. 

5. Nie dotykaj i nie przenoś zapalonej świecy: pamiętaj, że pojemnik może być mocno nagrzany i spowodować poparzenia skóry. 

6. Nigdy nie zostawiaj zapalonej świecy bez opieki! Pamiętaj też, żeby nie stawiać jej w przeciągu, ani w pobliżu łatwopalnych materiałów, takich jak grube dywany czy zasłony. Paląca się świeca powinna być trzymana z dala od dzieci i zwierząt domowych. 

Powodzenia!