Kim jest Jamala? Wiek, pochodzenie, Eurowizja 2016

Jamala, a właściwie Susana Alimiwna Dżamaładinowa, to ukraińska piosenkarka i autorka tekstów. Urodziła się 27 sierpnia 1983 roku, co oznacza, że niedawno obchodziła 39. urodziny. Na świat przyszła w Oszu (obecne tereny Kirgistanu), jednak dorastała na Krymie, skąd pochodzi jej rodzina. Swoją międzynarodową karierę zawdzięcza udziałowi w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie, podczas którego wykonała poruszający utwór „1944”, opowiadający o stalinowskiej deportacji Tatarów krymskich. Piosenka z sumą 534 punktów zajęła pierwsze miejsce, dając naszym wschodnim sąsiadom drugie w historii, a pierwsze od 12 lat zwycięstwo w Eurowizji. 

Jamala – mąż, dzieci

Prywatnie Jamala jest szczęśliwą mamą dwójki pociech i żoną Sejta-Bekira Sulejmanowa, którego poślubiła 26 kwietnia 2017 r. Pierwsze dziecko pary, syn Emir-Rachman przyszedł na świat w marcu 2018. Z kolei Selim-Girai, czyli drugi synek ukraińskiej gwiazdy muzyki, urodził się dwa lata później. 

Tuż po zbrojnej napaści wojsk rosyjskich na Ukrainę, Jamala w pośpiechu opuściła rodzinny dom i ewakuowała swoich synów poza granice kraju. 24 lutego w nocy wyjechaliśmy z Kijowa z dziećmi. Spędziliśmy prawie cztery dni w aucie, na spontanicznych postojach, bez jedzenia, którego w stanie szoku nikt nie pomyślał wziąć. 2 km w cztery godziny – relacjonowała na Instagramie. I dodała: Po tym, jak ewakuowałam moje dzieci do Stambułu, poświęcam się całkowicie mówieniu ludziom prawdy o tym, co teraz dzieje się w Ukrainie. Wywiad za wywiadem. Wielka Brytania, Hiszpania, Francja... Chcę, by świat wiedział, jaki diabeł do nas przyszedł.

Jamala w „Tańcu z Gwiazdami 13”

Jamala to jedna z uczestniczek zbliżającej się wielkimi krokami 13. edycji programu „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”. W nadchodzącym sezonie piosenkarka wystąpi u boku Jacka Jeschke, który w 2016 r. do końcowego triumfu doprowadził aktorkę Anną Kaczmarczyk. Co ważne, podczas każdego występu zwyciężczyni Eurowizji sprzed sześciu lat zbierane będą fundusze na wsparcie dla Ukrainy i jej obywateli. 

Polsat zgodził się zrobić taki śmiały uczynek, bo podczas występów na żywo będą zbierać pieniądze na rzecz fundacji Polsatu dla wszystkich Ukraińców, którzy ucierpieli na skutek agresji. Dla mnie jest to duża odpowiedzialność, nawet nie mogę opisać jak się stresuję, ale też się cieszę – przyznała w rozmowie z serwisem Jastrząb Post. 

Udział Jamali we flagowym programie Polsatu nie będzie jednak jej debiutem na parkiecie. Artystka pod koniec ubiegłego roku wystąpiła bowiem w ukraińskiej odsłonie show, „Tanci z zirkamy”, zajmując 9. miejsce. Przypomnijmy, że 13. edycja „Tańca z Gwiazdami” będzie emitowana w poniedziałki, począwszy od 29 sierpnia, o godz. 20:05. Relacja z każdego odcinka do sprawdzenia na Glamour.pl.

Jamala – Instagram

Jamala cieszy się dużą popularnością zarówno w Ukrainie, jak i poza granicami swojej ojczyzny. Nic więc dziwnego, że aktywnie działa w mediach społecznościowych, a olbrzymie zasięgi wykorzystuje nie tylko do celów promocyjnych czy kontaktu z fankami i fanami, ale przede wszystkim, by nieść pomoc rodaczkom i rodakom dotkniętym wojną. Na Instagramie znajdziecie ją pod nazwą @jamalajaaa