Toksyczny związek – zachowania, które wskazują, że w nim jesteś

Toksyczny związek to wyniszczająca relacja, z której powinnaś uwolnić się jak najszybciej. Problemem jest to, że bardzo często nie jest się świadomym, że się w takiej znajduje. Na początku zazwyczaj wszystko jest dobrze, aż zbyt dobrze. Później zaczyna się psuć, ale już tego nie zauważasz. Toksyczny partner może znacznie obniżyć twoje poczucie wartości, nastawić cię przeciwko rodzinie i znajomym oraz wstrzymać twój rozwój. Oto 6 oznak, że znajdujesz się w naprawdę niezdrowej relacji. Nawet jeśli nie widać tego na pierwszy rzut oka.

Zazdrość bierno-agresywna

Zazdrość w związku jest normalna. Jednak musi być ona na zdrowym poziomie. Warto zadać sobie pytanie czy zazdrość twojego partnera jest uzasadniona. Czy jest zazdrosny, gdy rozmawiasz z nieznajomym płci przeciwnej, gdy przebywasz z kolegami? Jak na to reaguje? Czy pojawia się agresja? Krzyk? Kolejną oznaką zazdrości może być sprawdzanie telefonu: twoich zdjęć, mediów społecznościowych, czy nawet tego z kim piszesz.

Oprócz tego istnieje również zazdrość bierno-agresywna. Twój partner może na przykład powiedzieć ci, że nie pójdzie z tobą na imprezę czy gdziekolwiek indziej, bo jesteś ubrana zbyt wyzywająco. Może też karać cię milczeniem, gdy coś mu się nie podoba.

Takie zachowanie absolutnie nie powinno mieć miejsca i jest niezwykle toksyczne.

Jest ciągłe negatywnie nastawiony

Każdemu z nas zdarza się gorszy dzień. Ale to jest dzień. Gdy twój partner cały czas narzeka, zwala wszystko na ciebie, obwinia cię o całe zło i jest wiecznie niezadowolony, to powinna ci się zapalić w głowie czerwona lampka. Dodatkowo, może obarczać cię swoimi problemami, ale takimi, z którymi nie możesz mu pomóc. To zatruwa nie tylko twoją psychikę, ale i związek. Jeśli nie zareagujesz, toksyk lub narcyz wprowadzi cię w poczucie winy i powie, że ranisz jego uczucia lub nie wspierasz go. Uciekaj!

Ciągle cię kontroluje

Nie dość, że cię kontroluje, to jeszcze bez twojej wiedzy. Ten punkt łączy się z zazdrością. Również może sprawdzać twój telefon, śledzić twoją lokalizację i wyszukiwać ludzi, z którymi się zadajesz. Nie podoba mu się, że masz czas dla siebie, swoich znajomych lub wychodzisz gdzieś sama, bez niego. To wszystko wskazuje na to, że twój partner chce cię „przejąć”. W tym przypadku też pojawia się poczucie winy, w końcu „sprawiasz mu przykrość”. Toxic situation alert!

Odbiera ci pewność siebie

Nie ma nic gorszego niż sprowadzanie swojej ukochanej osoby w dół. Sprawianie, że czuje się gorzej sama ze sobą i wątpi w siebie. Narcyzom i toksycznym partnerom zależy na tym, aby obniżyć poziom pewności siebie swojej ofiary. Wtedy znacznie łatwiej będzie nią manipulować i wmawiać różne rzeczy. To był tylko żart. Mówię ci to, bo mi na tobie zależy. Te zdania to zwykłe techniki manipulacyjne, których on używa, aby zakryć to, że tak naprawdę cię nie szanuje. Jeśli słyszysz je regularnie – uciekaj.

Zobacz także:

Nie ufa ci

Zaufanie jest podstawą w każdej relacji, nie tylko romantycznej. W zdrowym związku zaufanie rośnie wraz z czasem. Im dłużej jesteście razem, tym mniej się martwisz i jesteś bardziej pewna tego, że to, co mówi do ciebie twój partner jest prawdą. W toksycznym związku natomiast, jest kompletnie inaczej. Zaufanie nie rozwija się. Stąd też pojawia się ta chorobliwa zazdrość. I działa to też w drugą stronę, ty nie możesz zaufać jemu. Dlaczego? Daje ci ku temu powody, jest niezdecydowany. Jednego dnia mówi, że cię kocha, a drugiego jest na odwrót – odpycha cię. Może wysyłać ci też sprzeczne sygnały czy obiecywać wiele i nie dotrzymywać żadnych deklaracji.

Nie daje ci czasu dla siebie

Zdrowa relacja funkcjonuje w taki sposób: jesteście związkiem, więc to oczywiste, że większość czasu spędzacie razem. Jednak bardzo ważne jest też to, aby zachować balans, mieć czas tylko dla siebie. Jeśli twój partner nie pozwala ci spędzać samej czasu lub nie chce żebyś wychodziła ze znajomymi, powinna zapalić ci się czerwona lampka. Takie zachowanie oznacza, że chce mieć cię tylko dla siebie, a jest to jedna z oznak toksycznego związku.