Zakończenie toksycznego związku nie jest ani trochę proste. Jednak, gdy już podejmiesz tę decyzję i dasz sobie czas na uzdrowienie, stopniowo wszystko będzie wracało do normy, a ty ujrzysz światełko na końcu tunelu. Na szczęście zasługujesz bardziej niż ktokolwiek inny.

Czym jest toksyczny związek?

Według Simple Psychology toksyczny związek definiuje się jako szkodliwą i niezdrową relację, która charakteryzuje się zachowaniami szkodzącymi twojemu dobremu samopoczuciu i poczuciu własnej wartości. Podstawą takiego związku jest zazwyczaj manipulacja emocjonalna, brak szacunku i wsparcia czy kontrola.

Istnieją bardzo wyraźne znaki, że znajdujesz się w toksycznym związku. Powinnaś jednak wiedzieć, że istnieją również bierne akty agresji, które nie są już tak łatwe do zauważenia. Z drugiej strony możesz czuć, że nigdy nie będziesz wystarczająca, aby sprawić, że twój partner będzie z ciebie dumny.

Innym, bardziej subtelnym znakiem bycia ofiarą toksycznego partnera jest sytuacja, gdy jest on wokół ciebie bardzo sarkastyczny i krytyczny. Gdy reagujesz na jego odzywki, to on odpowiada, że tylko żartuje.

Po czym poznać, że jest się w toksycznym związku?

Według ekspertów w dziedzinie psychologii różnice zdań w związku są normalne. Nieporozumienia są czymś naturalnym i nie muszą oznaczać, że relacja jest toksyczna. Jeśli w związku panuje miłość i szacunek to prawdopodobnie jest on zdrowy.

Jeśli jednak zauważasz samolubne, lekceważące zachowania, może to wskazywać na szkodliwą relację. Najważniejsze jest to, abyś słuchała samej siebie. Gdy jakaś osoba, miejsce czy sytuacja sprawiają, że nie czujesz się dobrze, komfortowo i spokojnie, to pojawia się problem, który musisz rozwiązać. Dotyczy to również twojego związku.

Jak wyjść z toksycznego związku?

Toksyczny związek może stać się uzależnieniem i pierwszym krokiem do przezwyciężania go jest rozpoznanie problemu. Gdy zdasz sobie sprawę z sytuacji, w której się znajdujesz, możesz podjąć niezbędne kroki, aby zakończyć ten rozdział.

Zobacz także:

Wiele osób uważa, że konieczne jest zerwanie kontaktu z drugą osobą. Dopiero wtedy będziesz mogła rozpocząć proces uzdrowienia. Jeśli macie razem dzieci lub istnieje inny powód, dla którego musicie utrzymywać kontakt, ograniczcie go do minimum.

Inną podstawową kwestią, jeśli chodzi o wyjście z toksycznego związku, jest stanowczość w podejmowaniu decyzji. Twój partner może próbować (nawet kilkukrotnie) cię odzyskać, może obiecywać, że się zmieni. Powinnaś jednak pamiętać, że powrót do szkodliwego partnera nie jest dobrą decyzją. W głębi duszy wiesz, że gdy zostaniesz w toksycznym związku, nic się nie poprawi.

Na koniec poproś o pomoc. Otaczaj się ludźmi, którzy cię kochają – twoją rodziną i przyjaciółmi. Nie bój się poszukać wsparcia psychologicznego. Wiedz, że nie jesteś sama w tej sytuacji.

Ten artykuł pojawił się pierwotnie na glamour.mx