Czujesz, że jesteś w toksycznej relacji? Jeśli choć raz przeszło ci przez myśl, to może być czas sprawdzić, czy jesteś uwikłana w toksyczną relację. Odpowiedz na 20 przygotowanych przez nas pytań, aby dowiedzieć się prawdy o swoim związku.

Czy mój związek jest toksyczny?

Związek stanowi istotną część życia wielu z nas, ale co sprawia, że jest on zdrowy i pełen miłości, a co sprawia, że jest toksyczny? Skoro zdrowa relacja opiera się na równowadze, szacunku i wzajemnym wsparciem, to czym charakteryzuje się toksyczny związek? Warto zastanowić się, czy twój związek odzwierciedla te pozytywne cechy. Jeżeli jest inaczej, rozwiąż test na toksyczny związek.

Mówi się, że serce nie sługa, a miłość jest ślepa. Zatem skąd masz wiedzieć, że twój związek jest toksyczny? Czy istnieje test, dzięki któremu jednoznacznie możesz stwierdzić, że jesteś ofiarą uwikłaną w toksyczną relację? Nie ma jednoznacznego testu, dzięki któremu określisz, czy jesteś w toksycznym związku. Mimo wszystko istnieją pewne znaki i wzorce zachowań, które mogą wskazywać na toksyczność w relacji, choć może nie być to łatwe.

Rozpoznanie toksycznego związku jest skomplikowane z kilku powodów. Po pierwsze, każda relacja jest unikatowa. Co więcej, toksyczność może się przejawiać na różne sposoby. Rozważając swoją relację, warto zastanowić się, czy w związku doświadczasz uczuć wsparcia i akceptacji, czy też jesteś narażona na negatywne emocje i manipulacje. Zrozumienie tych różnic może pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej przyszłości relacji. Pozwalają określić, czy warto ją kontynuować, czy może to czas na zakończenie i poszukanie zdrowszej alternatywy.

Toksyczny związek - test

Aby ułatwić stwierdzenie, że twój związek jest toksyczny przygotowaliśmy test na toksyczność związku. Oto kilka pytań, na które możesz odpowiedzieć w celu zidentyfikowania toksycznego związku. Jeżeli na chociaż jedno z nich odpowiedziałaś twierdząco, ten aspekt relacji może być toksyczny i działać jak zapalnik do dalszego rozwoju toksyny.

Warto zaznaczyć, że żaden związek nie jest idealny i w każdej relacji zdarzają się kłótnie. Najważniejsze, to spotkać się pośrodku. Mimo wszystko, jeżeli na kilka z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco, warto poszukać wsparcia na zewnątrz - u zaufanych osób lub specjalistów, którzy pomogą ci spojrzeć na twoją relację z dystansem i jednoznacznie ocenić, czy twoja relacja jest toksyczna.

 1. Czy czujesz się bezpiecznie w obecności swojego partnera/partnerki?
 2. Czy partner/partnerka kontroluje lub ogranicza twoje działania?
 3. Czy masz wrażenie, że partner/partnerka nie szanuje twoich granic?
 4. Czy doszło do przypadków przemocy fizycznej lub psychicznej w związku?
 5. Czy partner/partnerka często krytykuje cię lub wyśmiewa?
 6. Czy masz trudności w utrzymaniu kontaktu z przyjaciółmi lub rodziną z powodu partnera/partnerki?
 7. Czy partner/partnerka wydaje się być zazdrosny/a lub kontrolować twoje relacje z innymi ludźmi?
 8. Czy czujesz, że twój partner/twoja partnerka manipuluje tobą lub próbuje cię izolować od innych?
 9. Czy masz wrażenie, że twój partner/twoja partnerka zawsze musi mieć rację i nie akceptuje twojego zdania?
 10. Czy masz trudności w wyrażaniu swoich uczuć i potrzeb w obecności partnera/partnerki?
 11. Czy odczuwasz stres, lęk związany z relacją?
 12. Czy twój partner/twoja partnerka wywiera presję na tobie w kwestiach finansowych?
 13. Czy twój partner/twoja partnerka wywiera presję na tobie w kwestiach seksualnych?
 14. Czy partner/partnerka używa obraźliwego języka lub przekleństw wobec ciebie?
 15. Czy twój partner/twoja partnerka grozi, że się zabije, aby cię zatrzymać?
 16. Czy twój partner obwinia cię za swoje błędy?
 17. Czy twój partner/twoja partnerka często manipuluje finansami lub kontroluje dostęp do wspólnych zasobów?
 18. Czy w związku brakuje szacunku do twojego czasu i przestrzeni osobistej?
 19. Czy partner/partnerka wydaje się być zawsze podejrzliwy/a i podejmuje działania, aby sprawdzić twoją lojalność?
 20. Czy odczuwasz presję od partnera/partnerki, aby zmienić swoją tożsamość, zainteresowania lub pasje w celu dostosowania się do jego/jej oczekiwań?

Pamiętaj, że to tylko przykładowe pytania, które mogą pomóc w ocenie, czy twój związek jest toksyczny. Jeśli uważasz, że znajdujesz się w związku, który może być szkodliwy dla twojego zdrowia psychicznego lub fizycznego, warto porozmawiać z terapeutą, psychologiem lub specjalistą ds. przemocy domowej, którzy udzielą ci wsparcia i pomocy w podjęciu odpowiednich kroków.

Zobacz także:

Skąd mogę wiedzieć, że mój związek jest toksyczny?

Zanim rozwiążesz test na toksyczny związek, słuchaj swojej intuicji. Toksyczni partnerzy często sztukę manipulacji opanowali do perfekcji i będą robić wszystko, abyś uwierzyła, że to w tobie tkwi problem. Manipulacje takie jak gaslighting, mają za zadanie zasiać w tobie ziarno niepewności co do własnej percepcji. Jeżeli chcesz stwierdzić, czy twój związek jest toksyczny, na początku zastanów się, jakie są twoje odczucia wobec partnera bądź partnerki. Jeżeli dobre, a czasem wręcz idealne okresy w waszej relacji są poprzeplatane tymi tragicznymi, może być ci trudno, jednoznacznie stwierdzić, czy ta relacja jest toksyczna. A gra w ciepło-zimno to ulubiona zabawa toksycznego partnera, który będzie robił wszystko, aby uzależnić cię od siebie poprzez wykorzystanie skrajnych emocji. W ten sposób manipuluje twoimi uczuciami i lojalnością.

Czy jestem w toksycznym związku? Test

Oto kilka dalszych aspektów, które warto rozważyć, aby lepiej zrozumieć, czy twój związek może być toksyczny:

 • Izolacja: toksyczny partner może próbować izolować cię od przyjaciół, rodziny i innych ludzi, aby mieć nad tobą większą kontrolę.
 • Manipulacja emocjonalna: wywoływanie poczucia winy, szantaż emocjonalny, groźby lub próby kontrolowania twoich emocji.
 • Brak szacunku do granic: toksyczny partner może nie szanować twoich granic i nie uwzględniać twoich potrzeb i pragnień.
 • Przemoc fizyczna: oczywiście, fizyczna przemoc jest jasnym znakiem toksycznego związku. Jeśli kiedykolwiek do tego doszło, natychmiast szukaj pomocy.

Jeżeli ktoś zagraża twojemu życiu lub zdrowiu dzwoń na policję. Jeżeli doświadczasz przemocy domowej, dzwoń na niebieską linię. To Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, gdzie wykwalifikowani konsultanci będą mogli udzielić ci niezbędnego wsparcia i konkretnej pomocy.

Gdzie możesz się zgłosić, jeżeli jesteś ofiarą przemocy domowej? Oto pomocne numery:

 • 800 120 226 – Policyjny Telefon Zaufania ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9:30 – 15:30.
 • 800 120 002 – Niebieska Linia – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie, dostępny w godzinach 12:00 – 18:00.
 • 22 845 12 12 – Poradnia ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Ośrodka Interwencji Kryzysowej, czynna w godzinach 08:00 – 20:00.
 • 800 120 148 – Policyjna linia specjalna „Zatrzymać Przemoc”, czynna przez całą dobę.

Pamiętaj, że jeśli jesteś ofiarą przemocy w związku nie jesteś sama. Nie bój się prosić o pomoc najbliższych i wykwalifikowanych specjalistów.

 • Ciągłe konflikty: jeśli wasza relacja jest stale nacechowana konfliktami, awanturami lub kłótniami, może to być oznaką toksycznego związku.
 • Nadmierne zazdrość i kontrola: toksyczny partner może być nadmiernie zazdrosny i próbować kontrolować każdy aspekt Twojego życia, włącznie z tym, jak spędzasz czas i z kim.
 • Niskie poczucie własnej wartości: Jeśli jesteś w związku, który systematycznie obniża Twoje poczucie własnej wartości i samooceny, może to być oznaka toksycznego partnerstwa.
 • Brak wsparcia: toksyczny partner może być niewrażliwy na Twoje potrzeby emocjonalne i nie oferować wsparcia w trudnych momentach.
 • Brak komunikacji: trudność w otwartej i zdrowej komunikacji w związku może prowadzić do toksycznych wzorców zachowań.

Toksyczne vs. zdrowe relacje: jak powinien wyglądać związek?

W zdrowym związku obie strony czerpią z niego satysfakcję, poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. Jest to relacja oparta na szacunku, otwartej komunikacji i wspólnym rozwiązywaniu problemów. W dobrze funkcjonującym związku partnerzy wspierają się nawzajem w realizacji swoich celów i marzeń, szanują indywidualność oraz granice drugiej osoby. Istnieje równowaga między bliskością a niezależnością, co pozwala każdemu partnerowi rozwijać się jako jednostce. Czujesz, że brakuje tego w twojej relacji? To może być toksyczny związek, który często oparty jest na kontroli, manipulacji i dominacji jednej strony nad drugą. W takiej relacji partnerzy mogą doświadczać ciągłego stresu, lęku i poczucia niskiej wartości.

Jak wygląda toksyczny związek? 

Bycie w toksycznym związku może przypominać stąpanie po cienkim lodzie, gdzie każdy krok grozi katastrofą. W takiej relacji partner często jest niewiadomą. Nigdy nie wiesz, jak zareaguje, kiedy będzie w złym humorze lub gdy coś pójdzie nie tak w jego życiu, co z pewnością odreaguje na tobie. Jesteś stale na straży, starasz się unikać konfliktów i utrzymać pokój za wszelką cenę. Niestety, twoje starania na nic się zdają. W toksycznym związku czujesz się, jakbyś chodziła po skorupkach jajkach, bo jedno złe słowo czy niefortunny gest mogą wywołać eksplozję emocji i agresji ze strony partnera. Jest to stresujące, demoralizujące i może poważnie wpłynąć na twoje zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Jak sobie radzić w toksycznym związku?

W takiej sytuacji ważne jest, aby uświadomić sobie, że toksyczny związek nie jest normalną ani zdrową sytuacją. Szukanie wsparcia u zaufanych przyjaciół i bliskich osób może pomóc w zrozumieniu, że nie jesteś sama w swoim cierpieniu. Terapia indywidualna lub terapia dla par może również dostarczyć narzędzi i strategii, które pomogą ci lepiej radzić sobie z toksycznym partnerem. Pamiętaj, że twoje zdrowie emocjonalne i bezpieczeństwo są najważniejsze, i niezależnie od tego, jak trudna może być decyzja, masz prawo do lepszego życia poza toksyczną relacją.

przeczytaj również: