Randkowanie po toksycznym związku – jak do niego powrócić?

Kłamstwa, gaslighting, manipulacja, znęcanie się emocjonalne lub fizyczne – toksyczny związek wygląda bardzo różnie. Jednak jego cechą wspólną jest odciskanie na osobach, które w nim były dużego piętna. Często potrzebują one dużo czasu na to, aby w ogóle wyjść z takiej relacji. Nic dziwnego, że potem noszą w sobie ciężar. Ten, kto ponownie chce się z kimś umówić, po doświadczeniu toksycznego związku, często zmaga się z problemami z zaufaniem, poczuciem winy czy strachem przed intymnością. Chociaż jest to w pełni uzasadnione, ponieważ te mechanizmy mają chronić takie osoby, to jednak są też przeszkodą w nawiązywaniu nowych relacji i szansie na miłość. Jeśli masz problemy z ponownym nawiązaniu kontaktu po toksycznym związku, oto co powinnaś/powinieneś wiedzieć.

Randkowanie po toksycznym związku – nie spiesz się

Osoby, które przez długi czas były zaniedbywane emocjonalne, mają prawo odczuwać pragnienie miłości, uznania i uwagi. Niemniej jednak, po negatywnych doświadczeniach w związku, warto jest poznać na początku swoje uczucia. Ważne jest to, aby powtarzać sobie, że nie jesteś nic nikomu winna/winien. Nie jesteś do niczego zobowiązana/y, masz prawo się wycofać, gdy czujesz, że coś jest nie w porządku.

Randkowanie po toksycznym związku – szanuj swoje potrzeby

Jeśli chcesz się z kimś umówić, powinnaś/powinieneś pomyśleć o tym, czego naprawdę chcesz. Jasne sformułowanie swoich potrzeb już na samym początku, pomoże ci stawiać granice – zarówno te fizyczne, jak i emocjonalne, podczas kolejnych randek.

Randkowanie po toksycznym związku – nie obwiniaj się za wszystko

Dużo osób, które wyszło z toksycznego związku, czuje się odpowiedzialnymi za to, że coś się w ich relacji nie układa. „Chciałam/em za dużo”, „Nie poświęcałam/em mu/jej wystarczającej uwagi”, „Nie powinnam/powinienem tego mówić”. Takie osoby narażone są na ryzyko popadnięcia w stare wzorce zachowań. Obwiniają siebie i na siłę próbują coś zmienić. Jeśli myślisz o ponownym randkowaniu musisz pamiętać, że istnieje naprawdę wiele czynników, które wpływają na to, czy coś się uda, czy nie. To nie jest tylko twoja wina. Czasami to moment nie jest odpowiedni, czasami po prostu nie chcecie tego samego. I to jest w porządku, zdarza się, nie ma z tobą nic wspólnego.

Randkowanie po toksycznym związku – komunikacja jest kluczem

Problemy z zaufaniem i trudności z bliskością mogą być konsekwencjami toksycznego związku. W końcu przez długi czas byłaś/eś źle traktowana/ny przez kogoś, kto miał cię kochać i chronić. Pozbycie się tego bólu i strachu przed ponownym wykorzystaniem może być bardzo trudne. Gdy już poznasz kogoś nowego, naturalne jest to, że będziesz czuła/czuł niepokój i chęć ucieczki. Zanim jednak temu ulegniesz, przypomnij sobie o tym, że najważniejsza jest komunikacja. Jeśli jej nie stosujesz, nie dajesz drugiej osobie szansy, na to, żeby zrobiła coś dobrze. Dodatkowo, jeśli dana osoba traktuje cię poważnie, rozwieje ewentualne wątpliwości i będzie szanować twoje granice. Jeśli jednak nadal będziesz niepewna/ny, może oznaczać to, że nie jesteś jeszcze gotowa/wy na nowy związek.

Randkowanie po toksycznym związku – zwierzaj się przyjaciołom

Każdy, kto po toksycznym związku chce ponownie umówić się na randkę, spotyka się z prawdziwym chaosem emocjonalnym. Z jednej strony pragniesz czułości, z drugiej boisz się zbytniej bliskości. Może zdarzyć się tak, że jednego dnia będziesz mieć na coś ochotę, a drugiego już kompletnie nie. Pamiętaj, że masz prawo zasięgnąć porady i porozmawiać ze swoimi bliskimi. Osoby z zewnątrz mają znacznie bardziej obiektywne zdanie. Gdy jednak rozmowa z przyjaciółmi nie jest dla ciebie wystarczająca, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy i przepracować wszystkie lęki z terapeutką lub terapeutą.  

Ten artykuł pojawił się pierwotnie na glamour.de 

Zobacz także: