Czerwone flagi w związku

Jeśli kogoś naprawdę lubimy, a może już kochamy, to trudno zauważyć nam jakieś czerwone flagi w związku czy toksyczne zachowania. Przedstawiamy 4 znaki ostrzegawcze, które już na wczesnym etapie związku wskazują, że nie warto go kontynuować. Jeśli je zauważysz – uciekaj.

Konfliktowe relacje międzyludzkie

Po jakimś czasie, w związku rozmawia się już o byłych partnerach i partnerkach, poważnych relacjach z przeszłości. Jeśli twój nowy wybranek obwinia swoje byłe za niepowodzenia w jego poprzednich związkach, nadaje im jedną łatkę – „problematyczna”, przedstawia siebie jako ofiarę swoich wszystkich związków, mówi, że został skrzywdzony czy wykorzystany, z pewnością jest to sygnał ostrzegawczy. I właściwie dotyczy to nie tylko romantycznych relacji, ale każdych innych. Jeśli zauważysz, że jego wszystkie relacje międzyludzkie są problematyczne, każdy jest problemem, tylko nie on, niech zapali ci się w głowie czerwona lampka.

Może kryć się za tym wiele rzeczy, od niedojrzałości emocjonalnej po zaburzenia osobowości. Zdrowy związek możemy budować tylko z osobą, która zdolna jest do autorefleksji i odpowiedzialności. Trzeba pracować nad tym, aby dostrzegać również swoją winę w konfliktach, nie obwiniać o wszystko innych. Patrzeć racjonalnie.

Poważne problemy z zarządzaniem swoim życiem

Jednym ze stereotypów, które wpajają nam filmy romantyczne, jest to, że miłość jest rozwiązaniem wszystkich poważnych problemów życiowych i związkowych. Ale w rzeczywistości, gdy masz poważne problemy, to trudno jest tworzyć jakiekolwiek relacje. Nie oznacza to oczywiście, że jeśli ktoś jest na przykład uzależniony od alkoholu lub na coś choruje, to nie zasługuje na miłość. Wskazuje to jednak na to, że w obecnym stanie nie będzie mógł nawiązać prawidłowego kontaktu z drugą osobą i tworzyć zdrowego związku.

To oczywiście bardzo skrajne przykłady, ale podobnie jest także w innych przypadkach. Jeśli facet ma niepewną wizję przyszłości, nie czuje się dobrze sam ze sobą, chce coś zmienić, ale nie wie jak lub po prostu nie czuje takiej potrzeby – jest to zdecydowanie sygnał ostrzegawczy. Nie oznacza to jednak, że związku z taką osobą nie da się uratować. Ważne jest tylko to, że, jeśli znajdziemy się w relacji z kimś takim, warto zatrzymać się na chwilę i wyjaśnić sobie, kto ma jakie oczekiwania i ile energii jest w stanie teraz zainwestować w związek. Niektórzy będą chcieli walczyć o miłość i coś zmienić, a niektórzy się poddadzą.

Nieprzewidywalne zachowania

To naturalne, że na początku relacji romantycznej jesteśmy bardziej zdenerwowani niż zwykle. Zastanawiamy się, dlaczego druga osoba jeszcze nie zadzwoniła, nie odpowiedziała na wiadomość, dlaczego się spóźnia. Jednak poziom tych nerwów i podekscytowania spada już po kilku spotkaniach, ponieważ uczymy się zachowań drugiej osoby – stają się one przewidywalne. Stajesz się coraz bardziej pewna, że, gdy twój partner się spóźnia, to znaczy, że stoi w korku, a nie, że cię wystawił. Jeśli nie odbiera, to dlatego, że pracuje. Czujesz się coraz bezpieczniej.

Jeśli jednak zauważysz, że zachowanie drugiej osoby jest nieprzewidywalne lub że panuje w nim zmienność, jest to zazwyczaj poważny sygnał ostrzegawczy. I nie chodzi tu wcale o to, że ktoś zaczął dzwonić raz dziennie, a wcześniej dzwonił dwa. Ale na przykład o to, że mężczyzna znika na kilka dni po ciągłych spotkaniach, pisaniu i dzwonieniu. Nie podaje powodu, po prostu kontakt się urywa. Może też przestać proponować kolejne spotkania, pomimo tego, że wszystkie poprzednie były udane i regularne. Przyczyn takiego zachowania może być naprawdę wiele. Zazwyczaj oznacza to po prostu, że dana osoba jest niekonsekwentna w swojej relacji. Ponownie – jest to sygnał ostrzegawczy. Należy potraktować go bardzo poważnie i jak najszybciej porozmawiać z partnerem na temat przyczyn takiego zachowania.

Zobacz także:

Toksyczne zachowania

Ostatni punkt nie jest tylko lamką w głowie, czerwoną flagą, znakiem STOP, który mówi ci, żebyś zatrzymała się na chwilę i przemyślała swoją relację. To znak, który powinien powiedzieć ci, że to definitywny koniec twojego związku z tym mężczyzną. Niestety, ale wiele osób go ignoruje. Dość rzadko zdarza się, żeby ktoś znęcał się fizycznie na początkowym etapie związku, ale znęcanie się emocjonalne czy werbalne jest równie niedopuszczalne. A zdarza się znacznie częściej. Nie możesz tego tolerować w żadnej formie! Bardzo szybko może przerodzić się to w toksyczny związek, z którego bardzo trudno jest się uwolnić. 

Ten artykuł pojawił się pierwotnie na glamour.hu