Jak zaplanować swoja karierę?

Planowanie kariery jest kluczowe, jeśli zależy nam na satysfakcji z życia zawodowego, poczucia misji i spełnienia. Najważniejszym sposobem na zaplanowanie kariery jest uświadomienie sobie, jakie są nasze predyspozycje, talenty, a także cele życiowe i możliwe sposoby ich osiągnięcia. Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, kluczowe jest rozpoznanie własnego typu osobowości. To nas odpowiednio ukierunkuje, pomoże nam lepiej zrozumieć siebie, a tym samym podjąć właściwą decyzję odnośnie wyboru ścieżki zawodowej.

W celu rozpoznania własnego typu osobowości, warto wykonać testy kompetencyjne i osobowościowe. Są one dostępne za darmo w sieci, ale można je też wypełnić w firmach doradztwa personalnego czy w poradniach psychologicznych. Kiedy uzyskamy wiedzę na własny temat, zdecydowanie łatwiej będzie nam rozpocząć poszukiwania własnej drogi zawodowej.

W procesie planowania kariery ważne jest także stałe obserwowanie rynku pracy, zapoznawanie się z różnymi ofertami. To pomoże rozeznać się w tym, jak wygląda rynek zawodów, a tym samym pomoże na dostosowanie się do nich w przyszłości. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli podejmować odpowiednie działania, takie jak uczestnictwo w różnych szkoleniach i kursach zawodowych, które pozwolą nam na poszerzenie kompetencji w konkretnych obszarach wiedzy.

Jak przygotować się do rozmowy o podwyżkę? Argumenty i przykłady >>>

Inną kluczową zasadą w przypadku planowania kariery jest posiadanie klarownej wizji tego, co w przyszłości chcemy robić i co pragniemy osiągnąć. To właśnie jasne precyzowanie celów pomoże nam obrać właściwą drogę zawodową.

Warto zatem odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: co jest dla nas najważniejsze w życiu? Co chcemy osiągnąć? Gdzie widzimy siebie za kilka lat? Jakie wartości wyznajemy? Jakie umiejętności posiadamy? Odpowiedzi najlepiej zanotować na kartce – będą one dla nas istotnymi wskazówkami w procesie planowania kariery.

Dobrze jest pamiętać o nieustannej pracy nad sobą. Jeżeli dostrzegamy swoje słabości i wady, to możemy próbować nad nimi zapanować. Często jest tak, że wmawiamy sobie brak talentu w jakiejś dziedzinie, a w rzeczywistości przemawia przez nas lenistwo i niechęć do podjęcia wysiłku pracy nad sobą i swoimi słabościami.

Jaki zawód pasuje do mojej osobowości? Typ choleryczny

Choleryk to przeciwieństwo flegmatyka. Wykazuje skłonności do rywalizacji, często jest pobudliwy. Dąży do celu za wszelką cenę, chce być w każdej sytuacji najlepszy, zależy mu na osiąganiu jak najlepszych wyników. Jest to taki typ osobowości, który jest mocno ukierunkowany na wykonywanie zadań.

Do choleryka nie pasują monotonne, rutynowe zadania. Powinien on wykonywać pracę, w której nie ma nudy, a każdy dzień staje się wyzwaniem. Choleryk może się zatem spełniać w branży reklamowej. Inną ciekawą propozycją pracy dla choleryka jest dziennikarz. Kontakt z wieloma ludźmi, codzienne wyzwania – to coś, w czym będzie miał szansę poczuć się prawdziwie spełniony.

Stworzone dla choleryka są także takie stanowiska jest przedstawiciel handlowy czy sprzedawca. Tutaj też będzie miał kontakt z innymi, będzie mógł dążyć do osiągania jak najwyższych wyników, rywalizować z innymi, a także wykorzystywać w pełni swój potencjał i swoje możliwości.

Warto mieć na uwadze, że cholerycy są urodzonymi kierownikami i przywódcami. Cechuje ich żądza władzy oraz niezależność. Sprawdzą się zatem doskonale na stanowiskach kierowniczych. Tragedią dla choleryka byłaby codzienna, 8-godzinna praca za biurkiem, polegająca na rutynowym wpisywaniu danych do Excela.

Jak korzystać z LinkedIn? Jak prowadzić swój profil? Pytamy ekspertkę o to, jak dobrze wypaść w sieci szukając pracy >>>

Choleryk jest typem aktywnym oraz energicznym. Posiada silne poczucie celu i wykazuje doskonałe zdolności organizatorskie. Idealne są dla niego zawody pełne wyzwań, charakteryzujące się koniecznością umiejętności przeciwdziałania piętrzącym się trudnościom. Choleryk może być doskonałym przedsiębiorcą czy menadżerem.

Jaki zawód pasuje do mojej osobowości? Typ sangwiniczny

Sangwinik to typ pozytywny i radosny, dusza towarzystwa. Doskonale czuje się w otoczeniu innych ludzi. Cechuje go gadatliwość, umiejętność opowiadania barwnych historii, które fascynują jego słuchaczy. Jest ekspresyjny oraz spontaniczny, a także kreatywny oraz twórczy.

Cechuje go ciekawość świata, dzięki której nigdy się nie nudzi. Sangwinicy są także roztargnieni i chaotyczni. Ich wady to niepunktualność oraz obarczanie się nadmiarem obowiązków, którym później nie są w stanie sprostać. Ten typ osobowości lubi podejmować nowe wyzwania i nie obawia się ich.

Tego rodzaju temperament doskonale pasuje do pracy z ludźmi. Sangwinicy sprawdzają się w roli sprzedawców, doradców personalnych, przedstawicieli handlowych, animatorów kultury. Nie mogą oni wykonywać rutynowej, szablonowej pracy, ponieważ sangwinicy nie lubią się nudzić i mogą w ten sposób szybko popaść w przygnębienie i wypalenie zawodowe.

Ważne jest zatem, aby praca dla sangwinika była pełna wyzwań, a także obfitowała w wiele kontaktów z innymi ludźmi. Sangwinicy zarażają bowiem innych ludzi pozytywną energią. Doskonałe zawody dla tego typu osobowości to także coach czy nauczyciel. Umiejętność zjednywania sobie ludzi, a także wrodzony dar przekonywania predysponują sangwinika do pracy w sprzedaży lub reklamie. Jako inspiratorzy dla innych doskonale sprawdzają się w roli trenerów osobistych.

Jaki zawód pasuje do mojej osobowości? Typ melancholiczny

Melancholik to samotnik i perfekcjonista. Wyróżnia go zdolność do analitycznego myślenia. Dzięki swoim cechom znakomicie odnajdzie się we wszystkich zawodach, które posiadają charakter indywidualny, wymagają refleksyjności oraz dokładności.

Z pewnością melancholik nie będzie się czuł dobrze w pracy grupowej. Z tego względu powinien unikać zawodów, w których jest ona wymagana. Ten typ osobowości wykazuje duże poczucie obowiązkowości oraz sumienności, stworzone są dla niego takie zawody jak programista, farmaceuta, ekonomista. Melancholik sprawdzi się także w branżach artystycznych. Tutaj kluczowy jest oczywiście talent – jeśli go posiada, to taki rodzaj pracy z pewnością będzie mu odpowiadał.

Melancholik jest dokładnym myślicielem. Z tego względu sprawdzi się on w każdej profesji, która wymaga od niego zwracania uwagi na szczegóły. Melancholik będzie się dobrze czuł w zawodach wymagających od niego planowania, a także prowadzenia dokumentacji i wykazów.

Typ melancholiczny jest zorganizowany i uporządkowany. Nie zależy mu na tym, by zwracać na siebie uwagę. Jego działania cechują wytrwałość oraz precyzja. Melancholicy są niezwykle wrażliwi i posiadają raczej artystyczną naturę. Nie przepadają oni za pracą pod presją czasu; sprawdzą się raczej w spokojnym, posiadającym określone zasady zawodzie. Są idealni do takich ról jak: bibliotekarz, sprzątaczka, księgowy, fakturzysta.

Jaki zawód pasuje do mojej osobowości? Typ flegmatyczny

Flegmatycy zwykle kojarzą się ze spokojem i powolnością. Ten typ osobowości to jednak nie tylko opanowanie, ale także duża życzliwość względem innych oraz niebanalne poczucie humoru. Flegmatyka trudno jest rozgryźć, bowiem jest powściągliwy w okazywaniu uczuć i emocji. Flegmatycy niechętnie się kłócą i raczej starają się żyć w zgodzie ze wszystkimi. Z tego względu dobrze się sprawdzają w roli pośredników rozwiązujących międzyludzkie konflikty.

Flegmatycy odnajdą się w zawodach, które są zorganizowane i posiadają dokładnie wyznaczony zakres obowiązków. Ten typ osobowości nie lubi niespodziewanych sytuacji, nie odnajduje się także w szybkim podejmowaniu decyzji.

Podobnie jak melancholicy, flegmatycy wykazują zdolność do analitycznego myślenia. Dzięki temu, że rutynowe wykonywanie obowiązków nie stanowi dla nich problemu, odnajdą się oni w takich zawodach jak: pedagog, psycholog, księgowy, pracownik biurowy, doradca finansowy, informatyk.

Jak dobrze wybrać ścieżkę zawodową?

Odpowiedni wybór ścieżki zawodowej pomoże nam czerpać satysfakcję z codziennego życia. Kluczowe jest rozpoznanie swojego typu osobowości, aby móc dopasować pracę do naszego charakteru. Bardzo istotne są również nasze indywidualne preferencje i upodobania. Dobrze jest próbować w życiu wielu rzeczy, by móc się przekonać, co nam szczególnie odpowiada.

O wyborze ścieżki zawodowej decyduje cel, który sobie obierzemy. Dobrze jest go jasno, precyzyjnie określić zanim rozpoczniemy poszukiwania wymarzonej pracy. Sprecyzowanie i nazwanie tego, co chcielibyśmy osiągnąć, pomoże nam dokonać właściwego wyboru. W procesie planowania kariery warto inspirować się innymi. Bardzo pomocne mogą się okazać tutaj rozmowy z bardziej doświadczonymi od nas, a także wsłuchiwanie się w głosy tych, którzy osiągnęli sukces i dzielą się swoimi doświadczeniami.