Dziś (28 kwietnia 2021 roku) odbyła się konferencja prasowa, podczas której premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili tak zwany plan luzowania obostrzeń w całym kraju. Podczas spotkania z mediami podali m.in. daty otwarcia galerii handlowych i sklepów meblowych, wybranych obiektów sportowych, lokali gastronomicznych, na czele z restauracjami oraz kawiarniami, hoteli, a także poinformowali, od kiedy będzie można organizować wesela. Oto wszystko, co musicie wiedzieć na temat nowych zasad i odmrażania gospodarki. 

Kiedy zostaną otwarte kawiarnie, restauracje, hotele i będą mogły odbywać się wesela?

Pierwszych zmian możemy spodziewać się już za kilka dni. Dokładnie 1 maja 2021 roku zostaną „odmrożone” niektóre aktywności sportowe, w tym te, które odbywają się w zamkniętych ośrodkach sportowych. Będą mogły z nich korzystać zorganizowane grupy dzieci oraz młodzieży. 

Z kolei 4 maja otwarte zostaną galerie handlowe, sklepy budowlane oraz meblowe, a także muzea i galerie sztuki. Warto jednak zaznaczyć, że będą one mogły działać tylko w reżimie sanitarnym. Nadal będą obowiązywać limity 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. To nie koniec zmian. Tuż po majówce do szkół mają wrócić uczniowie i uczennice klas 1-3 szkoły podstawowej. Natomiast kolejne roczniki dołączą do nich 29 maja. 

Kolejne zmiany, o których poinformował premier, dotyczą otwarcia hoteli. Będą one mogły wznowić swoja działalność już 8 maja 2021 roku, ale bez strefy restauracyjnej, wellness & SPA. Co ważne, poziom obłożenia hoteli nie będzie mógł przekroczyć 50%. 

Kilka dni później, a konkretnie 15 maja otwarte zostaną ogródki w kawiarniach, restauracjach i innych lokalach gastronomicznych. Świadcząc usługi gastronomiczne, należy pamiętać o bezpieczeństwie gości i pracowników / pracowniczek, w tym o zachowaniu bezpiecznych odległości między stolikami. Od 29 maja restauracje i kawiarnie będą mogły obsługiwać gości także wewnątrz lokali (w limicie 50% obłożenia lokalu oraz w ścisłym reżimie sanitarnym). 

Od tego dnia będą mogły odbywać się także imprezy okolicznościowe, na czele z weselami oraz komuniami. Obowiązywać będą jednak limity do 25 osób. Kolejne zmiany w tej branży mają nastąpić 29 maja – ma się wtedy zwiększyć m.in. limit gości. 

15 maja 2021 to niewątpliwie szczególna data. Dlaczego? Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował bowiem, że wskaźnik zakażeń spadnie poniżej 15 na 100 tysięcy, zniesiony zostanie nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Obowiązek zakrywania ust i nosa pozostanie jednak w pomieszczeniach zamkniętych.

Zobacz także:

Kolejnych zmian możemy spodziewać się 29 maja 2021. Tego dnia – oprócz wspomnianego już powrotu wszystkich uczniów i uczennic do szkół, zwiększenia limitu gości na imprezach okolicznościowych oraz wznowienia działalności kawiarni i restauracji wewnątrz lokali – zostaną otwarte kina oraz teatry (do 50% obłożenia), a także kryte obiekty sportowe. To znaczy, że znów będzie można ćwiczyć na siłowni czy w klubach fitness (przy przestrzeganiu limitu 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni).  

 

 

Jednocześnie warto zaznaczyć, że koronawirus wciąż jest groźny. Pamiętaj, by chronić bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich, a także innych osób.