Test ciążowy do użytku domowego, w postaci, którą znamy, i pozwalający wykryć ciążę na wczesnym etapie, pojawił się powszechnie w latach 90. XX wieku. Możemy kupić  go w aptece, ale też drogerii czy supermarkecie i to już za kilka złotych, więc jest stosunkowo tanią metodą wykrywania ciąży. Historia tych testów zaczęła się jednak w 1925 roku, kiedy odkryto gonadotropinę kosmówkową, czyli hormon hCG, którego obecność w moczu pozwala potwierdzić ciążę. Jednak niemal od zarania dziejów ludzkość szukała szybkiego sposobu, by stwierdzić ciążę. Jeśli oglądałyście i oglądaliście pierwszy sezon „Wielkiej” na HBO [spoiler alert], to wiecie, że ciotka cesarza przynosiła jego żonie Katarzynie naręcze pszenicy lub jęczmienia. Cesarzowa miała na nie oddać mocz. Jeśli byłaby w ciąży, pszenica tudzież jęczmień miały zakwitnąć. Okazuje się, że to nie był wymysł scenarzystek i scenarzystów. Taką metodę stosowano podobno już w starożytnym Egipcie. Co więcej, osobom w domniemanej ciąży podkładano zarówno jęczmień, jak i pszenicę. Jeśli zakiełkowała ta ostatnia, oznaczało, że urodzi się dziewczynka. A jeśli jęczmień, to chłopiec.

Jak stwierdzić, czy jestem w ciąży? Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Najszybszym sposobem na stwierdzenie ciąży jest zrobienie testu ciążowego do użytku domowego. Obecnie mamy do wyboru różne rodzaje od wielu producentów, o czym dokładnie za chwilkę. Najnowsze testy pozwalają już po kilku dniach od zapłodnienia potwierdzić ciążę. Prawdziwość wyników tej metody ocenia się na poziomie 95-99%, w zależności od tego, kiedy i jaki test wykonamy. Bez wątpienia jednak test z krwi i moczu wykonywane w warunkach laboratoryjnych (opierają się także na pomiarze stężenia hCG w pobranej próbce), jak i USG są najdokładniejszymi metodami potwierdzenia ciąży, ale wymagają one jednak konsultacji ze specjalistkami, jak i specjalistami. Badanie z krwi pozwala wykryć ciążę już po 7 dniach od zapłodnienia. USG na tak wczesnym etapie może nie wykryć zarodka, zwykle jest ono miarodajne od 5. tygodnia ciąży.

Co może być podstawą do przypuszczeń, że jesteśmy w ciąży? Jednym z najsłynniejszych objawów jest brak miesiączki lub plamienie zamiast krwawienia, zwłaszcza w przypadku osób regularnie menstruujących. Choć warto pamiętać, że zatrzymanie miesiączki może mieć także inne podłoże - zawsze warto się temu przyjrzeć i nie lekceważyć takiego stanu, nawet jeśli ciąży nie podejrzewamy, bo np. w ostatnim czasie nie uprawiałyśmy seksu czy stosujemy antykoncepcję. I tu przypomnienie - żadna metoda antykoncepcyjna na ten moment nie daje nam 100% ochrony przed ciążą, choć nowoczesne środki są zazwyczaj wysoce skuteczne.

Kiedy zrobić test ciążowy

Test ciążowe wykonują oczywiście osoby, które starają się o dziecko. Ale też jest to metoda, która pozwala rozwiać lęki i wątpliwości, kiedy ciąży się obawiamy. Wobec sygnałów, takich jak brak miesiączki czy nudności możemy przypuszczać, że przyczyną jest ciąża. Także niezabezpieczony stosunek czy taki podczas, którego zabezpieczenie zawiodło (np. pękła prezerwatywa) to podstawa do sprawdzenia, czy nie doszło do zapłodnienia. Warto pamiętać, że w takim przypadku możemy jeszcze skorzystać z antykoncepcji awaryjnej, która zapobiega zapłodnienia, ale należy zażyć leki jak najszybciej. Jeśli jednak do zapłodnienia dojdzie, to mamy możliwość przerwania ciąży, pomocna okazuje się tutaj m.in. aborcja farmakologiczna

Test ciążowy – po ilu dniach go zrobić

Nowoczesny test ciążowy, w zależności od swojej czułości, pozwala wykryć ciążę już po 6-7 dniach po zapłodnieniu, bo przynajmniej tyle potrzebuje zapłodniona komórka jajowa, aby zagnieździć się w jamie macicy. Wtedy też wzrasta stężenie gonadotropiny kosmówkowej (hCG), której obecność w moczu pozwala wykryć ciążę. Choć największą pewność co do wyniku testu możemy mieć po 14 dniach od momentu, kiedy mogło dojść do zapłodnienia. 

Rodzaje testów ciążowych

  • Strumieniowy test ciążowy – to chyba najpopularniejszy test i jest bardzo prosty w użyciu. Czasem nazywa się go flamastrowym. Jak działa? Po wyjęciu z opakowania trzymamy końcówkę testu pod strumieniem moczu przez kilka sekund (zgodnie z zaleceniami z opakowania czy ulotki). Kolejny krok to zabezpieczenie końcówki pomiarowej zatyczką i poczekanie na wynik kilku minut.
  • Płytkowy test ciążowy – składa się z płytki i aplikatora/pipety. Zwykle takie testy mają również pojemniczek na mocz, jeśli wybrany przez nas nie ma, warto go dokupić, bo to ułatwi przeprowadzenie całego procesu. Oddajemy mocz do pojemniczka, pobieramy zaleconą ilość moczu pipetą i aplikujemy na płytkę (zazwyczaj 3 krople). Czekamy na wynik. 
  • Paskowy test ciążowy – w tym przypadku zwykle otrzymujemy kilka specjalnych pasków i pojemniczek na mocz. Oddajemy mocz i następnie zanurzamy w nim pasek, aby wykonać paskowy test ciążowy.

Jak działa test ciążowy

Każdy z powyższych testów bazuje na pomiarze stężenia hCG w moczu.

Test ciążowy – wyniki

Wynik testu ciążowego zwykle otrzymujemy po kilku minutach (nawet 3-5 minut). Większość testów pokazuje dwie kreski, kiedy mamy do czynienia z ciążą (wynik pozytywny) lub jedną kreskę, gdy ciążą nie została wykryta (wynik negatywny).

Zobacz także:

Jaki test ciążowy wybrać

Wszystkie testy ciążowe do użytku domowego bazują obecnie na pomiarze hCG z próbki moczu. Jaki test ciążowy zatem wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Dobrze kierować się wygodą przeprowadzenia testu. Można też poczytać na forach, które testy są najbardziej wiarygodne. Także cena nie jest bez znaczenia, biorąc pod uwagę, że zwykle nie ufamy tej metodzie i kupujemy dwa lub trzy testy (przynajmniej tak wynika z mojego wywiadu i wymiany doświadczeń w tej kwestii). Warto zwrócić również uwagę, że pojawiły się na przykład przyjazne dla środowiska biodegradowalne testy ciążowe.

 

Jak zrobić test ciążowy

Test ciążowy najlepiej zrobić, jak wyżej, po przynajmniej 6 dniach od momentu, kiedy mogło dojść do zapłodnienia. Producenci testów ciążowych, które są coraz bardziej czułe na obecność hormonu hCG w moczu, zapewniają, że testy możemy robić o każdej porze dnia i nocy. Warto jednak wykonać test ciążowy rano, ponieważ wtedy obecność wspomnianego hormonu w moczu będzie najwyższa. Pod warunkiem oczywiście, że doszło do zapłodnienia. Co jeszcze? Testy wykonuje się szybko i łatwo, ale nieco się od siebie różnią, więc zawsze warto na spokojnie przeczytać zalecenia producenta i dopiero potem przystąpić do testowania. Powodzenia! Oby wyniki były po waszej myśli!