Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych form zapobiegania ciąży. To środki ingerujące w gospodarkę hormonalną, stosowane przez wiele kobiet na całym świecie. Zawierają składniki, które są syntetycznymi odpowiednikami hormonów, mają za zadanie m.in. blokadę owulacji. Poniżej znajdziecie informacje o tym, w jaki sposób i po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne.

Jak obliczyć dni płodne? >>>
 

W jaki sposób działają tabletki antykoncepcyjne?

Środki antykoncepcyjne pod postacią tabletek są również jedną z bezpieczniejszych form zabezpieczenia przed ciążą. Wyróżnia się dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych: jedno i dwuskładnikowe. Pierwsze, nazywane również minipigułkami, zawierają jeden hormon, którym jest progestagen. Ich działanie polega na zagęszczeniu śluzu szyjkowego poprzez zmniejszenie w nim zawartości wody, co w dużym stopniu utrudnia plemnikom przedostanie się do macicy, hamując tym samym owulację. Preparaty jednoskładnikowe uważa się za łagodniejsze środki antykoncepcji hormonalnej. Stosowane regularnie mają mniejszą skuteczność niż tabletki dwuskładnikowe, ale mogą być przyjmowane przez kobiety od razu po porodzie i nie wpływają na pokarm ani zdrowie narodzonego dziecka.

Tabletka „dzień po” - fakty i mity o antykoncepcji awaryjnej >>>

Jeśli chodzi o tabletki dwuskładnikowe, zawierają syntetyczne odpowiedniki gestagenów i etynyloestradiolów. Pierwsze z nich hamują uwolnienie komórki jajowej (czyli owulację) oraz utrudniają przemieszczanie się plemników w drogach rodnych poprzez zmianę śluzu szyjki macicy. Natomiast etynyloestradiole ograniczają wydzielanie hormonu FSH, hamując dojrzewanie komórek jajowych. Należy przyjmować je w określonej kolejności, ponieważ zawierają różne proporcje hormonów, aby trafniej naśladować cykl menstruacyjny.
 

Po ilu dniach zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne?

Wiele kobiet ma wątpliwości dotyczące tego, od którego momentu tabletki antykoncepcyjne zaczynają działać. To zależy od tego, w którym momencie cyklu zacznie się je przyjmować. Jeżeli zaczniecie brać pigułki w ciągu pierwszych 5 dni od rozpoczęcia miesiączki, ich działanie rozpoczyna się od razu, czyli od przyjęcia pierwszej tabletki. Natomiast, jeśli zaczniecie przyjmować je w innym momencie cyklu, działanie antykoncepcyjne leków nastąpi po 7 dniach od pierwszej dawki. Przez ten czas musicie pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu przed zajściem w ciążę. Tabletki antykoncepcyjne należy zażywać o stałej porze w ciągu dnia.

Zobacz także: Ta metoda antykoncepcji jest refundowana przez NFZ, a mogłyście nie mieć o tym pojęcia