Tabletki antykoncepcyjne stosowane są obecnie przez kobiety na całym świecie. Stanowią jedną z najpopularniejszych, jak i najskuteczniejszych (wg tzw. wskaźnika Pearla) form zapobiegania ciąży. Ich skuteczność wynosi niemal 99 procent.

To środki ingerujące w gospodarkę hormonalną. Zawierają składniki, które są syntetycznymi odpowiednikami hormonów, mają za zadanie m.in. blokowanie owulacji. Poniżej znajdziecie informacje o tym, w jaki sposób i po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne.

Tabletki antykoncepcyjne - działanie. Jak brać tabletki antykoncepcyjne?

Środki antykoncepcyjne pod postacią tabletek są również jedną z bezpieczniejszych form zabezpieczenia przed ciążą. Wyróżnia się dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych: jedno- i dwuskładnikowe. Pierwsze, nazywane również minipigułkami, zawierają jeden hormon, którym jest progestagen. Ich działanie polega na zagęszczeniu śluzu szyjkowego poprzez zmniejszenie w nim zawartości wody, co w dużym stopniu utrudnia plemnikom przedostanie się do macicy, hamując tym samym owulację. Preparaty jednoskładnikowe uważa się za łagodniejsze środki antykoncepcji hormonalnej. Stosowane regularnie mają mniejszą skuteczność niż tabletki dwuskładnikowe, ale mogą być przyjmowane przez kobiety od razu po porodzie i nie wpływają na pokarm ani zdrowie narodzonego dziecka.

Jeśli chodzi o tabletki dwuskładnikowe, zawierają syntetyczne odpowiedniki gestagenów i etynyloestradiolów. Pierwsze z nich hamują uwolnienie komórki jajowej (czyli owulację) oraz utrudniają przemieszczanie się plemników w drogach rodnych poprzez zmianę śluzu szyjki macicy. Natomiast etynyloestradiole ograniczają wydzielanie hormonu FSH, hamując dojrzewanie komórek jajowych. Należy przyjmować je w określonej kolejności, ponieważ zawierają różne proporcje hormonów, aby trafniej naśladować cykl menstruacyjny.

Po ilu dniach zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne?

Po jakim czasie zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne? Wiele kobiet ma wątpliwości dotyczące tego, od którego momentu tabletki antykoncepcyjne zaczynają działać. To zależy od tego, w którym momencie cyklu zacznie się je przyjmować. Jeżeli zaczniecie brać pigułki w ciągu pierwszych 5 dni od rozpoczęcia miesiączki, ich działanie rozpoczyna się od razu, czyli od przyjęcia pierwszej tabletki. Natomiast, jeśli zaczniecie przyjmować je w innym momencie cyklu, działanie antykoncepcyjne leków nastąpi po 7 dniach od pierwszej dawki. Przez ten czas musicie pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu, które uchroni przed zajściem w ciążę. Tabletki antykoncepcyjne należy zażywać o stałej porze w ciągu dnia.

Tabletki antykoncepcyjne - wady i zalety

Tabletki antykoncepcyjne mają szereg zalet. Badania przeprowadzone w ramach akcji Antykoncepcja Szyta na Miarę wykazały, że kobiety mają duży komfort psychiczny i czerpią więcej satysfakcji z seksu, gdy przyjmują tabletki antykoncepcyjne i nie muszą martwić się nieplanowaną ciążą. Poza tym tabletki umożliwiają zaplanowanie macierzyństwa i pozwalają odpowiednio przygotować się do tego wyjątkowego, ale również trudnego czasu w życiu.

Wiele kobiet jako zaletę tabletek antykoncepcyjnych wskazuje mniej bolesną menstruację. - Stosowanie antykoncepcji hormonalnej może zmniejszać obfitość krwawienia (a warto pamiętać, że wiele kobiet traci tak duże ilości krwi, że grozi im często anemia), skracać czas trwania menstruacji, a także zapewniać regularność krwawienia - czytamy w oficjalnej informacji kampanii Antykoncepcja Szyta na Miarę. Dodatkowo, tabletki mają wpływ na poprawę wyglądu, pomagając w walce z trądzikiem czy nadmiernym owłosieniem. Antykoncepcja hormonalna wpływa również pozytywnie na wygląd włosów, eliminując łojotok skóry głowy.

Zobacz także:

Jeżeli chodzi o wady tabletek antykoncepcyjnych, to również bardzo indywidualna kwestia, zależna od stanu zdrowia, predyspozycji genetycznych. Będąc u lekarza czy lekarki, zapytajcie się o ryzyko związane z przyjmowaniem środków hormonalnych. Pamiętajcie też, że przepisanie tabletek powinien poprzedzi szczegółowy wywiad lekarski i odpowiednie badania. Jeśli zaś chodzi o obawy związane z antykoncepcją hormonalną, to jedną z najczęstszych jest tycie. Kobiety boją się, że po regularnym przyjmowaniu tabletek zapobiegających zajściu w ciążę, przybiorą znacznie na wadze. - Jeśli tabletki są odpowiednio dobierane dla konkretnej pacjentki, taki efekt nie powinien mieć miejsca - wyjaśnia ginekolog Milena Sęp. Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ.