Lanberry to obecnie jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny pop. Odważne stwierdzenie? Już spieszymy z wyjaśnieniem. Choć ta zdolna piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka powszechnie nie uchodzi za czołową gwiazdę rodzimej estrady, to warto wiedzieć, że tak naprawdę to ona stoi za wieloma spośród największych polskich przebojów ostatnich lat.

Kim jest Lanberry?

Małgorzata Uściłowska, bo tak naprawdę nazywa się Lanberry, urodziła się 12 lutego 1987 roku. Pochodzi z Mazowsza, a konkretnie z Wyszkowa, czyli niewielkiego miasta położonego około 60 km na północny wschód od Warszawy. Muzyka była obecna w jej życiu od najmłodszych lat. Uczyła się gry na skrzypcach, potem zapisała się do klubu piosenki w lokalnym domu kultury. Pasję do sztuki odziedziczyła po ojcu i dziadku, którzy grali na gitarze, skrzypcach i pianinie.

Kochała śpiewać i od początku wiązała z tym swoją przyszłość. Jednak w przeciwieństwie do swojej muzycznej idolki – Madonny – nie postawiła wszystkiego na jedną kartę i zdobyła najpierw gruntowne wykształcenie. Po maturze przeprowadziła się do Warszawy i poszła na studia związane z jej drugą wielką pasją, czyli językami obcymi. Dzięki temu może się pochwalić dyplomem z lingwistyki stosowanej.

Chciałam mieć to zabezpieczenie na wypadek „gdyby coś”. Przyznam jednak, że cały czas byłam skupiona tylko i wyłącznie na muzyce - wyznała przed laty w wywiadzie dla serwisu Portal Ludzi Sztuki.

Zamiłowanie do języków obcych znalazło zresztą odzwierciedlenie w jej pseudonimie artystycznym. Cząstka „Lan” pochodzi bowiem od angielskiego słowa „language”, oznaczającego język.

Lanberry prywatnie, czyli co tak naprawdę słychać u Małgosi

O jej życiu osobistym nie wiadomo zbyt wiele. Wokalistka rzadko udziela wywiadów na tematy, które nie są bezpośrednio związane z jej działalnością artystyczną. Sporo na temat tego, co przez ostatnie lata działo się prywatnie u Gosi można wyczytać między wierszami z tekstów jej piosenek.

W piosenkach „Zew”, „Tracę” i „Plan awaryjny” śpiewam o relacji, która nie była zbyt zdrowa. Totalnie zgubiłam w tej relacji swoje granice - zdradziła w rozmowie z Sandrą Hajduk.

We wspomnianej rozmowie Lanberry ujawniła też, że zmagała się z zaburzeniami odżywiania oraz opowiedziała o tym, że korzysta z pomocy terapeuty.

U mnie stres wiąże się z bardzo ciężką sprawą, bo z niejedzeniem ogólnie rzecz biorąc. Mam trochę dziwną relację z jedzeniem, której musiałam się przyjrzeć - wyznała.

Aby być na bieżąco z tym, co dzieje się aktualnie u Lanberry z pewnością warto zaobserwować jej oficjalny profil w serwisie Instagram (znajdziecie ją tam pod nazwą @lanberry).

Lanberry - znasz jej hity, choć możesz o tym nie wiedzieć

Pierwsze kroki w branży muzycznej stawiała już w 2012 roku, wydając razem z zespołem Projekt NOD album o nazwie „Warsoul Experience”, w który zaangażowani byli m.in. Wojciech Waglewski, Marika oraz raperzy Małolat i VNM. Swój solowy materiał zaczęła wydawać trzy lata później, mając już kontrakt z dużą wytwórnią.

Jej debiutancki album zatytułowany po prostu „Lanberry” promowały single „Podpalimy świat”, „Każdy moment”, „Bunt” i „Piątek”. Ten ostatni był zresztą jej pierwszym dużym hitem i uzyskał status platynowej płyty.

Dziś Lanberry ma już na swoim koncie trzy studyjne krążki. W 2018 roku ukazała się „miXtura”, a w 2020 roku „Co gryzie panią L?” Pochodzą z nich takie przeboje jak „Gotowi na wszystko”, „Nie ma mnie”, „Tracę” i „Plan awaryjny”, z którym zdobyła nagrodę jury w koncercie Premiery na 57. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz nominację do Fryderyka w kategorii Utwór Roku.

Nie jest tajemnicą, że Małgosia chętnie użycza swojego talentu i wiedzy innym wykonawcom. To właśnie ona jest współautorką utworów, które dwa lata z rzędu zdobywały Grand Prix w konkursie Eurowizja Junior. Mowa oczywiście o hitach „Anyone I Want to Be” Roksany Węgiel oraz „Superhero” Viki Gabor. Napisane przez nią piosenki śpiewają też m.in. Dawid Kwiatkowski (m.in. „Bez Ciebie”, „Proste”), Kayah i Viki Gabor („Ramię w Ramię”), Doda („Don't Wanna Hide”), Michele Morrone („Watch Me Burn”), Honorata Skarbek („Na koniec świata”), Maja Hyży „Błysk (Skin)” i Zuza Jabłońska („Powiedz mi to w twarz”).

Lanberry ma na swoim koncie sporo nominacji do najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w Polsce – Fryderyków. W latach 2019, 2020 i 2021 artystka była nominowana w kategoriach Album Roku, Utwór Roku, Kompozytor Roku i Autor Roku. Piosenkarka zapowiedziała, że w 2022 roku ma zamiar skupić się przede wszystkim na nagrywaniu i publikowaniu nowych singli i jeszcze nie jest pewna, czy ten proces zakończy się wydaniem kolejnej płyty.

Małgorzatę Uściłowską będzie można za to wkrótce regularnie oglądać w telewizji. Na początku sierpnia oficjalnie ogłoszono bowiem, że Lanberry została nową jurorką programu „The Voice of Poland”. 13. edycja muzycznego talent show startuje już 3 września w TVP2.