22 października 2020 roku – na długo zapamiętamy tę datę. W ubiegły czwartek Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, według którego przesłanka embriopatologiczna jest niezgodna z konstytucją i zaostrzył ustawę antyaborcyjną. Tym samym skazał kobiety w Polsce na  cierpienie, jakie w skrajnych przypadkach wiąże się z patrzeniem na śmierć własnego dziecka. Decyzja TK wywołała falę protestów w całym kraju. Kobiety (i wspierający je mężczyźni) wyszły na ulicę, by walczyć o swoje prawa. Sprzeciw widać także w mediach społecznościowych – swoje stanowisko w sprawie zajmują popularne gwiazdy i nie tylko. Dziś natomiast wyrok Trybunału Konstytucyjnego skomentowała Kinga Duda.

Kinga Duda skomentowała wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Kinga Duda opublikowała na Twitterze oficjalne oświadczenie, w którym skomentowała wyrok Trybunału Konsytucyjnego i zakaz aborcji w przypadku ciężkiej wady płodu. Córka prezydenta RP Andrzeja Dudy, zaznaczyła, że nie ma obowiązku dzielenia się swoimi poglądami i przemyśleniami z opinią publiczną. W tym wypadku postanowiła jednak zrobić wyjątek. W dalszej części oświadczenia czytamy, że Kinga Duda nie wyobraża sobie, co musi czuć kobieta w ciąży, która dowiaduje się, że jej dziecko jest ciężko chore, a jego życie jest zagrożone. Jak sama przyznała, zgodnie z własnymi przekonaniami nie zdecydowałaby się na przerwanie ciąży. Uważa jednak, że każda kobieta ma prawo do własnej decyzji.

Nie potrafię w pełni postawić się w sytuacji, w jakiej znajduje się kobieta, która oczekując dziecka, dowiaduje się, że stwierdzono u niego ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu. Wierzę, że zgodnie z moimi osobistymi przekonaniami, ja nie zdecydowałabym się na przerwanie ciąży. Nie uważam jednak, że inne kobiety mają myśleć i działać w taki sam sposób jak ja. Każdy człowiek ma wolną wolę – czytamy w oświadczeniu Kingi Dudy opublikowanym na Twitterze.

Kinga Duda zwróciła także uwagę na to, że rozwiązanie, które obowiązywało do tej pory, czyli tak zwany kompromis aborcyjny, dawało wybór, a nie zmuszało kogokolwiek do przerwania ciąży. I właśnie dlatego córka prezydenta RP i jego doradczyni społeczna nie zgadza się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego oraz wiążącym się z nim zaostrzeniem prawa aborcyjnego. Treść całego oświadczenia opublikowanego na profilu @dudakinga na Twitterze znajdziecie poniżej. Co ważne, autentyczność tekstu i profilu została potwierdzona już przez Błażeja Spychalskiego, rzecznika prasowego prezydenta RP i sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta.

 

Dawid Podsiadło zwrócił się do Kingi Dudy i odniósł się do jej słów z wieczoru wyborczego. Kancelaria Prezydenta skomentowała całą sytuację >>>