Wciągająca, zabawna, czuła. O tym, że miłość nie zawsze jest dyplomatyczna. Red, White & Royal Blue autorstwa Casey McQuiston, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, o jedna z najciekawszych i najpopularniejszych powieści z wątkiem LGBT ostatnich lat. Zachwycił się nią The New York Times, my, a jak spodobała się naszym czytelniczkom? W ramach Glamour Book Club dziewczyny z grupy Glamour Girls Club przygotowały dla nas swoje recenzje. Jeżeli wy również chciałybyście przeczytać dla nas jedną z książkowych nowości, a następnie podzielić się swoją opinią, dołączcie do naszej społeczności już teraz TUTAJ.

„Red, White & Royal Blue” autorstwa Casey McQuiston – recenzje czytelniczek Glamour.pl

RECENZJA EWELINY

Nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać po tej książce. Bałam się, że natknę się na przerysowaną opowieść o miłości, która dotyczy dwóch osób homoseksualnych. Wiecie co? Po pierwszym rozdziale odetchnęłam z ulgą. Tej książki się nie czyta. Ta książka po prostu płynnie. Na maxa wciąga, jest zabawna i szybko się ją czyta. 

Pierwszy Syn Ameryki kocha się w księciu Walii…„wow brzmi grubo” – tak pomyślałam na początku, kiedy zapoznałam się z jej treścią. Miałam wrażenie, że byłam tam gdzieś w tej historii i tak bardzo chciałam wspierać Henrego i Alexa na ich drodze do szczęścia. Po pierwsze dlatego, że każdy ma prawo kochać i być kochanym. Po drugie każdy ma prawo być szczęśliwym, ALE okazuje się jednak, że życie w bogactwie tego nie daje. Urodzić się w  królewskiej rodzinie to bycie skazanym, ALE na problemy z osiągnięciem szczęścia. Po trzecie chciałam, żeby im się udało!

Historia o miłości, która zaczyna się od nienawiści. Relacja pomiędzy chłopakami rozwija się poprzez udawanie przyjaźni, aż tu nagle …Chodzi o coś więcej. Głównych bohaterów łączy prawdziwą miłość, czyli taka która wymaga poświęceń. Przekonajcie się sami. Ta powieść jest niebanalna i skradła moje serce.

RECENZJA WERONIKI

Pierwszy rzut oka. Moje oko estetki wyłapuje na półce wśród wielu kolorowych książek właśnie ją. „Red, White & Royal Blue” autorstwa Casey McQuiston. Różowa okładka i piękna oprawa graficzna. Szybkie spojrzenie na tył i krótki opis pozycji. Jedna myśl: absolutnie na czasie, to będzie świetne. Wstrzymałam się jednak z zakupem i kilka dni później książka trafiła do mnie z Klubu Książkowego Glamour. Cóż za radość.

Zobacz także:

Otworzenie tej książki to wejście do świata fantazji z zachowaniem poczucia, że to wszystko mogłoby się wydarzyć. Wspomnienie Baracka Obamy jako osoby, której następną wcale nie stał się Donald Trump, a matka jednego z głównych bohaterów. Pierwsza prezydentka w historii Ameryki. Wątek dążenia do równouprawnienia kobiet i mężczyzn, które jest realne. Siła kobiet będących u władzy, a jednocześnie ich rodzinna codzienność. Niby z boku całej historii, a jednak tak istotny i rzucający się w oczy. Pozytywnie. 

Jednak w samym centrum zainteresowania czytelnik dostaje opowieść o dwóch uprzywilejowanych chłopcach. Pierwszy Syn Ameryki – Alex – to postać będąca na pierwszym planie. Obserwujemy jego losy przez wszystkie strony, czytamy w jego myślach, spotykamy jego bliskich. Drugim bohaterem, bez którego historia nie miałaby sensu jest Henry – Jego Książęca Wysokość. Tych dwóch młodych mężczyzn przechodzi istną transformację wzajemnej relacji od pierwszych chwil z książką. Od nienawiści do… miłości? Kto się czubi, ten się lubi. To powiedzenie idealnie opisuje to, co dzieje się między Henrym i Alexem. 

To przewrotna, przezabawna i niezwykle wciągająca historia na miarę naszych czasów. Jeszcze nigdy nie trafiłam na pozycję opisującą romantyczną relację między osobami tej samej płci i przyznam szczerze, że nie do końca wiedziałam jak odbiorę taką opowieść. Po przeczytaniu mogę odpowiedzieć sobie na tę niepewność krótko i na temat – zupełnie normalnie. Miłość to miłość. Niezależnie od płci, wieku czy wyznania. A w tym przypadku to dodatkowo „miłość, jakiej świat nie widział”. Kto by pomyślał, że zakochają się w sobie dwaj młodzi mężczyźni będący na świeczniku krajowych i światowych mediów poprzez swoje polityczne powiązania. Książka Casey McQuiston pokazuje trudność takiej relacji, jej wyzwania, funkcjonowanie w świecie pełnym fotoreporterów i dziennikarzy czyhających na sensację. Pomyśleć tylko, że wszystko może zacząć się od wspólnego wpadnięcia na tort weselny wart 75 tysięcy dolarów. 

Polecam „Red, White & Royal Blue” młodym osobom, szukającym swojej ścieżki lub lekkiej lektury w ciekawy sposób poruszającej trudne kwestie na letni wieczór lub wakacyjny wyjazd. Przygotujcie się na uniesienia duchowe i miłosne wraz z bohaterami, a także na ich cięższe chwile. Bądźcie z nimi w tej podróży, a nie pożałujecie. 

RECENZJA KATARZYNY

Powieść Casey McQuiston pt. „Red, White and Royal Blue” to współczesna opowieść o bajkowej miłości księcia Walii i pierwszego syna Ameryki, których na pierwszy rzut oka łączy jedynie wspólna misja wypełnienia swoich obowiązków, a na ich barkach spoczywa odpowiedzialność za swój kraj. 

Podczas ważnego dla rodziny Henry’ego wydarzenia dochodzi do przykrego incydentu, który prowadzi do kryzysu dyplomatycznego pomiędzy dwoma państwami – Anglią i Ameryką. W tym celu specjaliści od wizerunku wymyślają wykreowanie sztucznego rozejmu i przyjaźń pomiędzy dwoma rywalami. Henry i Alex mają za zadanie spędzić razem cały dzień, żeby pokazać światu jak bardzo darzą się wzajemną sympatią  i szacunkiem, jednakże to co miało być wyłącznie chwytem wizerunkowym staje się czymś więcej niż udawaną relacją, ponieważ dwójkę bohaterów zaczyna łączyć niebezpieczne, mocne i głębsze uczucie. 

Powieść Casey McQuiston to współczesna opowieść o wymarzonej, romantycznej miłości księcia i księżniczki, tylko w wariacji o dwójce książąt. Alex i Henry pokazują, że prawdziwe uczucie nie zna granic, płci czy statusu. Łączy ona niezależnie od wszystkiego i pozwala wierzyć, że każdy w swoim życiu zasługuje na miłość i swojego własnego „księcia z bajki”. Więc jeśli szukacie chwili wytchnienia, uśmiechu, miłości, a przede wszystkim nadziei, ta książka jest dla Was!