Jak podkreślają antropolodzy, od dawien dawna, niemal pod każdą szerokością geograficzną, przekłuwanie i dekorowanie rozmaitych partii ciała było nieodłącznym elementem licznych obrzędów religijnych czy inicjacji, nierzadko symbolem przynależności do określonej grupy. Kolczyki dość szybko stały się ozdobami, przez którą wyrażał się status majątkowy osoby noszącej ten rodzaj biżuterii. Kolczyk nosiła Kleopatra, lubili je egipscy faraonowie, nie gardzili nimi wikingowie, zdobiły uszy Pigmejów.

Dziś popularność piercingu nie słabnie, a szczególnym powodzeniem od lat nieustannie cieszą się kolczyk w nosie. To rewelacyjny sposób na udekorowanie twarzy oraz wyrażenie siebie. Delikatny diamencik z boku (w skrzydełku nosa) czy masywna podkowa w przegrodzie nosa - w zależności od osobowości każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie.

Co trzeba wiedzieć o przekłuciu nosa przez wybraniem się do piercera? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Kolczyk w nosie z boku (piercing nosa)

Kolczyk nostril jest jednym najpopularniejszych przekłuć nosa. Możemy spotkać się z nostrilem po lewej, jak i po prawej stronie. Jeśli chodzi o ten kolczyk w nosie, kółko to najczęściej wybierana biżuteria, ale wiele osób decyduje się też na proste kolczyki ze zwykłą kulką lub bardziej wymyślnymi nakrętkami.

Jeśli chcesz posiadać ten kolczyk, wybierz się do profesjonalnego studia piercingu. Tam piercer prawidłowo przekłuje twój nos oraz powie ci jak o niego poprawnie dbać.

Jak się nazywa kolczyk w nosie?

Kolczyk w nosie z boku czy może na środku? Rodzajów i nazw przekłuć jest mnóstwo, więc łatwo jest się pogubić. Oto kilka najpopularniejszych przekłuć wraz z ich profesjonalnymi nazwami:
 • Nostril kolczyk wykonywany w płatku nosa z lewej lub prawej strony.
 • High nostril – robi się go nieco wyżej niż nostrila, dlatego przechodzi przez chrząstkę tuż pod kością nosową.
 • Septum – drugie najchętniej wybierane przekłucie. Jest to kolczyk wykonywany w przegrodzie nosa, w miejscu, gdzie nie ma chrząstki. Kolczyki noszone w tym przekłuciu to najczęściej kółka i podkowy.
 • Bridge – nie jest już tak powszechnie znany, jak poprzednie. Jest to kolczyk w górnej części nosa, który przechodzi tylko przez skórę. Najczęściej stosowany jest kolczyk sztanga.
 • Nasallang – bardzo rzadko spotykany kolczyk, przekłucie to przechodzi przez parę nozdrzy i przegrodę nosową w najszerszej części nosa. Kolczyki wybierane do tego przekłucia to również sztangi.
,,Kolczyk w nosie – jak się nazywa?" – jak widać, na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od tego, w jakim miejscu wykonane jest przekłucie.

Kolczyk w nosie – rodzaje

Posiadacze kolczyków w nosie mają naprawdę duży wybór rodzajów biżuterii, jaką mogą nosić. To, jaki rodzaj kolczyka wybierzesz, zależy od tego, w którym miejscu posiadasz dziurkę oraz od tego, co po prostu ci się podoba. 

Kolczyki do nosa możemy podzielić ze względu na ich kształt i materiał, z jakiego zostały wykonane. 

Zobacz także:

Materiały, z jakich wykonuje się kolczyki to m.in. stal chirurgiczna, tytan, bioplast czy srebroPodczas gojenia możemy nosić kolczyki z tytanu i bioplastu, pozostałe materiały nie są odpowiednie na świeże przekłucia, ale możemy założyć je po pełnym wygojeniu.

Kształty kolczyków, które nadają się do przekłuć nosa to:

 • Labrety – pręty zakończone z jednej strony stopką, a z drugiej nakrętką, np. kulką. Idealne na czas gojenia nostrila. Jeśli decydujesz się na kolczyk w nosie, kuleczka to z pewnością dobry pomysł.
 • Sztangi – to również proste pręty, jednak z obu stron zakończone są nakrętkami. Stosowane są w przekłuciach takich jak nasallang czy bridge.
 • Kółka i podkowy – to okrągłe kolczyki, przy czym podkowy są niedomknięte, a ich zakończeniem są nakrętki z obu stron. W tych kolczykach może goić się tylko septum – tego typu biżuteria w innych przekłuciach może spowalniać proces gojenia i zwiększać ryzyko wystąpienia problemów. Jeśli zamierzasz zainwestować w kolczyk w nosie, kółko jest pewnym wyborem.
 • Banany – lekko wygięte pręty zakończone obustronnie gwintami, jest to rzadziej spotykana biżuteria zakładana na przekłucie septum.

Czy kolczyk w nosie boli?

Kolczyk w nosie jest bolesny? Ból, jaki powoduje przebicie nosa to indywidualna sprawa, jedni poczują lekkie uszczypnięcie, a inni odczują ból nieco mocniej.

Nie martw się jednak na zapas! Piercing to drobny, szybki zabieg, więc nigdy nie będzie powodował silnego bólu, który byłby nie do zniesienia. 

Często powielanym mitem jest stwierdzenie, że kolczyk w nosie wykonany pistoletem jest mniej bolesny niż wykonany igłą. Zdecydowanie nie jest to prawdą, oba zabiegi będą wywoływać podobny dyskomfort, jak i zostaną wykonane w podobnym czasie.

Co więcej, czas gojenia to również moment, w którym będziemy odczuwać delikatny ból, szczególnie na początku. Kolczyk w nosie zrobiony za pomocą pistoletu to ryzyko znacznego wydłużenia czasu gojenia, co oznacza również wydłużenie długotrwałości bólu.

Często efektem użycia pistoletu jest źle wykonana dziurka, np. w nieodpowiednim miejscu czy też zrobiona krzywo. To oznacza, że może nigdy nie zagoić się w pełni, i konieczne będzie wyjęcie ozdoby oraz czekanie, aż dziurka się zrośnie. To również długi i bolesny proces.

Kolczyk w nosie – problemy i powikłania

Kolczyki w nosie tak samo, jak wszystkie inne rodzaje przekłuć są narażone na pewne komplikacje, dlatego ważne jest, aby na piercing nosa wybrać się do profesjonalnego studia piercingu, gdzie pracują wykwalifikowane osoby, które przeszły specjalne kursy i szkolenia w zakresie piercingu i ludzkiej anatomii. To znacznie zredukuje ryzyko wystąpienia problemów z przekłuciem.

Jeśli zdecydujesz się, żeby wykonać kolczyk w nosie, możesz spotkać się z różnymi problemami. Te pojawiające się najczęściej są na szczęście niegroźnie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek komplikacje, udaj się do swojego piercera, który pomoże ci w rozwiązaniu problemu.

Jeśli chodzi o każdy kolczyk w nosie – powikłania, które mogą towarzyszyć przekłuciu, są do siebie bardzo podobne – często pojawiająca się ziarnina wygląda bardzo podobnie do niebezpiecznych bliznowców czy zwykłej opuchlizny. Właśnie dlatego niezbędna jest odpowiednia diagnostyka w studiu.

Kolczyk w nosie – gojenie

Czas gojenia również zależy od wielu czynników. Do tych spowalniających ten proces należy osłabienie organizmu, np. podczas choroby czy dużej liczby gojących się zrobionych już kolczyków. Na wydłużenie czasu gojenia wpływają też używki czy niepoprawne wykonanie przekłucia.

Aby twoja dziurka goiła się jak najlepiej, a co za tym idzie jak najszybciej, wykonaj ją u profesjonalisty, odstaw wszelkie używki na czas gojenia i stosuj się do wszystkich zaleceń piercera dotyczących pielęgnacji. Unikaj przekłuwania nosa w czasie choroby i brania antybiotyku.

Czas, w jakim kolczyk będzie się goić, różni się w zależności od rodzaju przekłucia.

 • Septum – gojenie tego kolczyka nie jest zbyt długie, wynosi od 4 do 8 tygodni.
 • Nostril – to przekłucie będzie goić się od 2 do 4 miesięcy, zazwyczaj bezproblemowo.
 • High nostril – tak jak klasyczny nostril, goi się 2–4 miesiące.
 • Nasallang – goi się ok. 3 miesięcy, najlepiej z elastycznym kolczykiem z bioplastu.
 • Bridge – w tym przypadku czas gojenia to od 1 do 3 miesięcy.

Co oznacza kolczyk w nosie?

Zdecydowana większość osób decyduje się na kolczyk w nosie, bo podoba im się taka ozdoba, ale niektórzy doszukują się w tym głębszego znaczenia. Co oznacza kolczyk w nosie? 

Odczytywanie znaczeń biżuterii jest szczególnie popularne np. w Indiach, stamtąd też wywodzi się tradycja przekłuwania nosa. W zależności od miejsca na Ziemi, znaczenia nieco się różnią.

Na Wschodzie najczęściej kolczyk w nosie u kobiety oznacza, że jest mężatką. W niektórych kulturach dziewczyna nosząca kolczyk w nosie jest gotowa do wyjścia za mąż.

U nas często można usłyszeć, że kobieta z kolczykiem w nosie interesuje się egzotyką.

Kolczyk w nosie - cena. Ile kosztuje kolczyk w nosie?

Ile kosztuje zrobienie kolczyka w nosie? To koszt od 20 do nawet 120 złotych, skąd taka duża różnica? Najtaniej kolczyk możemy wykonać w zakładzie kosmetycznym za pomocą pistoletu. Ceny za profesjonalnie wykonany piercing nosa  zaczynają się od 80 złotych. 

Niestety, nieodpowiednie wykonanie kolczyka w nosie często kończy się różnymi komplikacjami, a to generuje dodatkowe wydatki. Koszty, jakie należy uwzględnić w przypadku wystąpienia problemów z przekłuciem to konsultacja z profesjonalnym piercerem, preparaty do leczenia, a czasem nawet zabieg chirurgiczny. Jeśli musiałabyś wyjąć swój kolczyk, co również jest częstym skutkiem źle przekłutego nosa, to za zrobienie nowego znów zapłacisz.