Organizacja wesela to nie tylko wybranie sali, menu, fotografa czy DJ-a, ale i umiejętne zarządzanie przewidzianym na tę imprezę budżetem. W tym celu warto szczegółowo zapoznać się z ofertą rynku weselnego, a dopiero potem podjąć ostateczną decyzję, dotyczącą np. wyboru sali.

Najmniej za salę weselną przyjdzie nam zapłacić, jeśli zdecydujemy się na wynajęcie obiektu, za który nie trzeba dodatkowo płacić i pozostanie jedynie opłata za talerzyk. Niestety trzeba liczyć się z tym, że celując w większe miasta, takie jak Kraków czy Warszawa, trudno będzie znaleźć takie miejsce.

Jeśli planujemy zaprosić około 100 gości, powierzchnia sali powinna wynosić co najmniej 250 m2. Przestrzeń taką, jak remiza czy lokalna świetlica można wynająć już za około 500 złotych, jednak wybierając nieco bardziej prestiżowe lokale, koszt wesela na 100 osób może być nawet dziesięciokrotnie wyższy.

Czym jest cena za talerzyk? Jest to kwota przypadająca na jedną zaproszoną osobę. Z takiego wyliczania kosztów korzysta wiele weselnych obiektów. Talerzyk obejmuje nie tylko wynajem samego miejsca, ale również jedzenie, obsługę kelnerską, stoły i ich przybranie oraz często dodatkowe dekoracje.

Cena za talerzyk w 2022 rok to średnio 300 złotych. Im większa miejscowość, tym koszty wynajmu sali także będą większe. Często się zdarza, że jest to różnica sięgająca nawet 500 złotych. W mniejszych i mniej obleganych miejscowościach będzie można znaleźć salę weselną już nawet za 150 złotych od osoby. Mniej zapłacimy też, wybierając termin poza sezonem, który standardowo trwa od maja do października.

Zazwyczaj do zarezerwowania sali w danym terminie, właściciele lokali wymagają jedynie zaliczki, a całość pieniędzy dopiero po uroczystości. Jest to świetna opcja dla niejednej pary młodej, ponieważ dzięki temu można dobrze rozłożyć wszystkie wydatki i dopiąć formalności po ślubie.

Koszt alkoholu na wesele za 100 osób

Jednym z kosztów wesela, z którym warto się liczyć to koszt alkoholu, który na większości imprez się pojawia. W kosztach wesela na 100 osób również należy go uwzględnić. Najpopularniejsze napoje alkohole na wesele to oczywiście czysta wódka, a poza tym wino, piwo z beczki czy whisky.

Zobacz także:

Podczas organizacji uroczystości warto dobrze przemyśleć to, ile alkoholu będzie nam potrzebne. Aby obliczyć, ile alkoholu musimy kupić, najlepiej skorzystać ze wzoru: 0,5 litra wódki x liczba gości. Jak w takim wypadku będą prezentować się koszty wesela na 100 osób, jeśli chodzi o sam alkohol? Dobra wiadomość – ceny hurtowe będą znacznie niższe, niż te znane nam z półek sklepowych.

W 2022 roku trzeba się liczyć z podwyżkami akcyzy, które weszły w życie już z początkiem nowego roku. Wybierając więc lepszą wódkę, przyjdzie nam zapłacić ok. 40-50 złotych za butelkę. Podwyżki dotyczą również piwa, wina, napojów fermentowanych i innych wyrobów pośrednich.

Chcąc obliczyć całkowity koszt wesela na 100 osób za alkohol, należy pomnożyć cenę jednej butelki przez liczbę gości. A więc w rozważanym przypadku będzie to ok. 4000-5000 złotych. Do tego należy doliczyć co najmniej kilkanaście butelek wina i szampana na powitalny toast.

Jak przedstawia się przegląd najpopularniejszych marek?

  • Finlandia, Smirnoff, Ostoya – od 30 do 55 złotych za butelkę 0,5 litra
  • Pan Tadeusz, Sobieski, Stock Prestige – od 20 do 30 złotych za butelkę 0,5 litra
  • Wyborowa – ok. 25 złotych za butelkę 0,5 litra

A co z poprawinami? Pomimo tego, że odchodzi się już od dwudniowych imprez, to wciąż znaczna część par młodych nie rezygnuje z dodatkowego dnia uroczystości. W takiej sytuacji trzeba wziąć pod uwagę także ilość alkoholu na poprawiny. Z reguły podczas drugiego dnia imprezy, goście piją znacznie mniej. Można więc przyjąć, że dla 100 osób i dwudniowego wesela, optymalna ilość wódki to około 125-150 półlitrowych butelek.

Koszt wesela na 100 osób, czyli orkiestra, a może DJ?

Kolejna kwestia, która ma kluczowe znaczenie dla organizacji wesela, to wybór orkiestry lub DJ-a. Jest to ważny element budżetu weselnego, który jednak nie będzie już zależny od liczby gości, a od ich preferencji. Zazwyczaj wybór DJ-a to tańsza opcja, choć zespoły cieszą się niesłabnącą popularnością. Tutaj jednak trzeba uważać, aby postawić na sprawdzoną i polecaną ekipę, tak by niedoświadczony zespół weselny nie popsuł wymarzonej imprezy.

Jak przedstawiają się koszty wesela na 100 osób, jeśli chodzi o muzykę? Dj to wydatek rzędu 2000-3000 złotych, natomiast zespół muzyczny – 3000-7000 złotych. Skąd taka różnica w cenie? Oczywiście chodzi o liczbę wynajętych osób. W skład orkiestry weselnej może wchodzić nawet 5 osób i dla każdej z nich należy też opłacić talerzyk.

Koszt wesela na 100 osób jest dużo większy niż wesela na 50 osób

Imprezę weselną można z powodzeniem zorganizować, wydając zarówno 50 tysięcy złotych, jak i 5 tysięcy złotych. Nie da się jednak ukryć, że dysponując większym budżetem, będziemy mogli pozwolić sobie na znacznie więcej dodatków i możliwości. Przed organizacją uroczystości, dobrze więc zastanowić się nad tym, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć, tak by po fakcie nie okazało się, że przepłaciliśmy lub za bardzo zaoszczędziliśmy.

Budżet weselny powinien być przede wszystkim uzależniony od liczby gości. Naturalne jest to, że koszt wesela na 100 osób będzie znacznie większy niż wesela na 50 osób. Wpływa na to zarówno liczba weselników, a także fakt, że ceny niektórych usług, jak i produktów maleją wraz z liczbą gości. Przykładowo, kupując naraz większą ilość alkoholu, z pewnością będziemy mogli liczyć na jakąś zniżkę w odniesieniu do jednej butelki. To samo dotyczy samego talerzyka, który z reguły jest tym tańszy, im większa liczba zaproszonych osób.

Koszty stałe, które na pewno nie ulegną zmianie, bez względu na to, czy organizujemy wesele na 100, czy na 50 osób, to koszty dekoracji, fotografa, operatora kamery, zespołu, DJ-a czy wodzireja.

Inne wydatki weselne

Sala, alkohol, muzyka – załatwione. A co z innymi wydatkami weselnymi? Wbrew pozorom pozostała lista jest jeszcze bardzo długa. Przede wszystkim należy wliczyć w koszty suknię ślubną oraz garnitur dla pana młodego. Ceny kreacji damskich są bardzo zróżnicowane i trudno tutaj o konkrety, jeśli jednak chodzi o męskie ubranie, wysokiej jakości garnitur weselny kupimy już za około 1500-2000 złotych.

Kolejna ważna kwestia, czyli fotograf. To on będzie odpowiedzialny za uwiecznienie jednego z najważniejszych momentów naszego życia, a więc warto dobrze przemyśleć jego wybór. Ceny fotografów w 2022 roku wzrosły w stosunku do lat poprzednich ze względu na pandemię koronawirusa. Wiele osób pozostało wtedy bez pracy, gdyż uroczystości weselne były w większości odwołane. Ten rok będzie więc doskonałą dla nich okazją na nadrobienie zaległości i załatanie budżetu. Za fotografa w 2022 roku przyjdzie nam zapłacić co najmniej 3000 złotych, a za operatora kamery drugie tyle.

Koszty wesela na 100 osób obejmują również wynajęcie samochodu lub limuzyny, którym para młoda pojedzie z kościoła lub urzędu stanu cywilnego do sali weselnej. Można znaleźć wiele prywatnych ofert, za które ceny oscylują wokół 800-1500 złotych za wynajętą limuzynę, 1500-3000 złotych za sportowe auto i nawet do 5000 złotych za pojazd zabytkowy. Należy pamiętać również o zorganizowaniu transportu dla gości. Standardowo jest to koszt rzędu 500-1200 złotych.

Jak można zauważyć, wydatków związanych z organizacją wesela jest naprawdę sporo. Poruszyliśmy tylko kilka najważniejszych kwestii, a i tak suma wydaje się już dość duża. Jednak nie ma się co zamartwiać! Wesele to jedno z tych wydarzeń, które wspominamy do końca życia!