Twój ślub cywilny zbliża się wielkimi krokami, a ty wciąż nie wiesz, jak się ubrać? Przychodzimy z pomocą! Odpowiadamy na pytanie, czy do Urzędu Stanu Cywilnego wypada założyć białą suknię ślubną. A jeśli tak, to czy może być długa i strojna czy lepiej się „nie wygłupiać” i postawić na krótsze i skromniejsze modele. I oczywiście, gdzie kupić najpiękniejsze sukienki na ślub cywilny. Gwarantujemy, że zakochasz się w nich od pierwszego wejrzenia!

Suknia na ślub cywilny – biała czy nie?

Nie do końca wiadomo, skąd wzięło się przekonanie, że sukienka na ślub cywilny powinna być znacznie skromniejsza od tej, którą włożyłybyśmy na ślub kościelny. Być może stąd, że do niedawna nie można było sakramentalnego „tak” powiedzieć wyłącznie przed ołtarzem. Ślub cywilny często był więc traktowany jako obowiązek formalny i nie robiło się wokół niego tyle szumu co przy okazji kościelnego. Ale czasy się zmieniły. Po pierwsze, pojawiły się śluby konkordatowe, dzięki którym wystarczy raz złożyć przysięgę, by prawnie uznana była za ważną – jeśli więc chce się wyznać miłość przez Bogiem, nie trzeba już później odwiedzać Urzędu Stanu Cywilnego (i problem z głowy). Po drugie, śluby cywilne stają się coraz popularniejsze także ze względu na przekonania – mamy XXI wiek i wiele osób po prostu woli świecką uroczystość, co nikogo nie powinno już dziwić. Ślub cywilny często jest więc jedyną ceremonią zaślubin i zrozumiałe jest, że w tak ważnym dniu chcemy wyglądać jak najpiękniej. Jednocześnie pozostając sobą. 

A więc na pytanie, czy można na ślub cywilny założyć długą białą suknię, odpowiadamy – dlaczego nie?! Jeśli zawsze o tym marzyłaś, w ogóle się nie zastanawiaj. To ma być przede wszystkim twój dzień – twój i twojego partnera. Nie zaprzątaj sobie głowy tym, co pomyślą inni. Wiem co mówię, bo sama tak zrobiłam i na swój ślub cywilny założyłam białą suknię... z Zary (do której dobrałam tradycyjny welon złapany na ślubie mojej przyjaciółki). Utwierdziłam się wtedy w przekonaniu, że suknia ślubna z sieciówki to bardzo dobry pomysł – na ślub cywilny i nie tylko. Tym bardziej, że w trendach ślubnych zapanowała ostatnio prostota. Odchodzi się już od sukien ślubnych w stylu księżniczki, od warstw tiuli czy koronek. Wystarczy spojrzeć, na jaką suknię ślubną postawiła francuska it-girl, Sabina Socol:

Coraz ważniejszą rolę odgrywa wygoda – w końcu w sukni ślubnej chcemy przetańczyć całą noc! A nierzadko także – chcemy jeszcze kiedyś ją założyć, a nie powiesić w szafie i zostawić molom na pożarcie. To właśnie dlatego dobrym pomysłem jest nie tylko postawienie na suknię ze ślubnej kolekcji jednej z popularnych marek (oferują je m.in. Zara, H&M czy ASOS), ale wręcz na białą sukienkę z regularnej kolekcji marki. Tym bardziej, że trendy są po naszej stronie. 

Suknia na ślub cywilny? Może slip dress?

W roli sukni ślubnej – idealnej na ślub cywilny sprawdzają się choćby slip dresses – bieliźniane sukienki na ramiączkach, często wykończone koronką i najczęściej – mieniące się delikatnym satynowym blaskiem. W dniu ślubu cywilnego warto założyć do nich sandały nude z cienkich pasków albo klasyczne szpilki. A w chłodny dzień narzucić marynarkę oversize. Ja miałam taką jako drugą kreację ślubną – na slip dress w kolorze kości słoniowej z kolekcji Simone Rocha x H&M założyłam wówczas transparentną koronkową sukienkę vintage. I czułam się świetnie. Do ślubu w slip dress poszła też jedna z moich znajomych stylistek. Można? Dziewczyny z branży udowadniają, że tak!

Suknia na ślub cywilny – W jakim kolorze, jeśli nie biała?

Nie czujesz się dobrze w bieli? Wcale nie musisz jej zakładać, tym bardziej jeśli bierzesz ślub cywilny. Nie będzie zaskoczeniem, jeśli w urzędzie pojawisz się w sukience w innym kolorze. Wybierając suknię na ślub cywilny, panny młode często stawiają na pudrowy róż, odcienie piaskowe czy brzoskwiniowe, ale także – jeśli mają na to ochotę – na bardziej zdecydowane barwy. W kwestii fasonów także jest spore pole do popisu. Suknia na ślub cywilny wcale nie musi mieć długości za kolano. Jeśli wolisz maksi, idź w maksi, śmiało możesz pozwolić sobie także na mini – nawet jeśli będzie miała także głęboki dekolt lub będzie eksponować ramiona. W tej kwestii to raczej kościół stawia ograniczenia.

Suknie na ślub cywilny – Co proponują polskie marki?

Marzy ci się sukienka na ślub cywilny z polską metką? Doskonale! Modne ostatnio proste suknie ślubne oferują m.in. marki, takie jak: Anna Kara (zdjęcie główne), Karolina Twardowska Atelier czy Poprostu.to Marii Wiatrowskiej. A może wolisz biały garnitur oversize z Warsaw Poet? Naszym zdaniem w połączeniu z nietypowym welonem wygląda obłędnie (zdjęcie niżej).

Zobacz także:

Od tradycyjnej białej sukni ślubnej wolisz „zwykłą” elegancką sukienkę. Ideał z pewnością znajdziesz u Natalii Siebuły (która zresztą suknie ślubne szyje też na zamówienie).