Kozieradka – czym jest?

Kozieradka (Trigonella foenum-graecum L.), inaczej zwana kozieradką pospolitą lub koniczyną grecką, jest rośliną pochodzącą z rodziny bobowatych. Na początku występowała tylko w Chinach, Indiach oraz we wschodniej Afryce, a następnie została rozpowszechniona w Europie oraz Ameryce Północnej.

Koniczyna grecka ze względu na swój charakter posiada wiele właściwości prozdrowotnych, działając przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie oraz przeciwtrądzikowo. Z tego powodu zastosowanie kozieradki jest niezwykle szerokie, m.in. w fitoterapii, dietoterapii, czy kosmetologii. Wykazuje różnorakie działanie, m.in.

 • działa antybakteryjnie,
 • wpływa na wzmacnianie odporności organizmu,
 • pobudza łaknienie – bywa stosowana podczas leczenia anoreksji,
 • zapobiega zaparciom – posiada lekkie działanie przeczyszczające,
 • wspiera procesy trawienia w przypadku dolegliwości pokarmowych,
 • wspomaga gojenia się ran – miejscowe wykorzystywanie na obrzęki, czy owrzodzenia,
 • pobudzania laktację, będąc środkiem mlekopędnym,
 • ogranicza wystąpienia ryzyka nowotworów jelita grubego,
 • wspiera organizm w trakcie przeziębienia – ma działania przeciwzapalne, a w przypadku kaszlu, działa wykrztuśne,
 • reguluje poziom cukru we krwi – sprawdza się w przypadku cukrzycy.

Ze względu na bogate walory smakowe kozieradka wykorzystywana jest jako przyprawa, będąc zdrowym dodatkiem w kuchni. Stosowana jest w przygotowaniu pikantnych zup i sosów, ryb, chałwy, past do chleba, świetnie też się sprawdza w potrawach sporządzonych z ziemniaków.

Jak często stosować kozieradkę na włosy?

Zanim zdecydujemy się, by zastosować kozieradkę na włosy, warto znaleźć przyczynę osłabionej kondycji włosów oraz ich wypadania i w tym celu udać się do specjalisty – trychologa lub trycholożki. Jeśli bowiem wypadanie włosów spowodowane jest np. nadmiernym stresem, zaburzeniami hormonalnymi lub cukrzycą, aplikacja kozieradki nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Przyczyną wypadania włosów może być np. nieodpowiednia dieta. Niedobory pokarmowe mogą wiązać się z osłabieniem reakcji energetycznych, które umożliwiają podziały komórkowe macierzy włosa. Mogą także skutkować pogorszeniem kondycji owłosionej skóry głowy oraz nasileniem procesów zapalnych występujących m.in. w przebiegu zmian skóry owłosionej głowy. Zaburzenie tej homeostazy może wiązać się z nasilonym wypadaniem włosów czy zaostrzeniem ognisk zapalnych obecnych na owłosionej skórze głowy – tłumaczy Anna Mackojć, ekspertka z Instytutu Trychologii.

Jeśli wykluczysz te problemy, wówczas z pomocą mogą przyjść wcierki do włosów z kozieradki.

Jak aplikować kozieradkę na włosy i skórę głowy?   

Wcierkę z kozieradki można aplikować na dwa sposoby. Za jeden z wariantów uznaje się stosowanie jej zaraz po umyciu włosów, na czystą skórę głowy. W celu równomiernego rozprowadzenia kozieradki najlepiej skorzystać z butelki z rozpylaczem lub strzykawki. W ten sposób będziemy w stanie uniknąć nadmiaru naparu w jednym miejscu.

Zobacz także:

Innym sposobem jest nałożenie wywaru i pozostawienie go na skórze głowy na całą noc (na nieumyte włosy). W tym celu należy owinąć głowę ręcznikiem lub folią. Ten wariant wydaje się być bardziej skuteczny, gdyż za pomocą generowanego ciepła substancje odżywcze są w stanie wniknąć głębiej.

Jak w każdym przypadku, również podczas stosowania domowych wcierek kluczem do sukcesu okazuje się być regularność. Kozieradkę należy aplikować tak często, jak to możliwe. Najlepsze rezultaty przynosi codzienne jej stosowanie. Minimalnie zaleca się jej aplikowanie przynajmniej raz w tygodniu.

Przepis na domową wcierkę z kozieradki

Przygotowanie wcierki z kozieradki do włosów jest proste i szybkie. Ze względu na ogólnodostępność artykułów warto więc zrobić ją samodzielnie w swoim zaciszu domowym. Do wykonania wcierki musisz zaopatrzyć się w:

 • zmielone nasiona kozieradki (1 łyżka stołowa),
 • wrząca woda (ok 150 ml).

Żeby przygotować wcierkę z kozieradki, zalej łyżkę zmielonych nasion wrzątkiem, odczekaj aż do momentu ostygnięcia wywaru, odsącz go, a następnie przelej do butelki. Wcierkę aplikuj bezpośrednio na skórę głowy, kolistymi ruchami, stymulując cebulki włosów. Przygotowany napar najlepiej trzymać w lodówce maksymalnie przez tydzień. Jeśli po tym terminie zdecydujesz się na użycie preparatu, jego działanie może nie okazać się w pełni zadowalające, gdyż straci swoje właściwości.

Przepis na domową maskę z kozieradki

Chcąc poprawić jakość swoich włosów, możesz zastosować też maseczkę z kozieradki, do sporządzenia której potrzebne będą ci następujące produkty:

 • jogurt naturalny (5 łyżek stołowych),
 • oliwa z oliwek (1 łyżka stołowa),
 • sproszkowana kozieradka (1 łyżka stołowa),
 • woda przegotowana (1/3 szklanki),
 • ulubione olejki eteryczne, np. kokosowy lub migdałowy.

Po wymieszaniu wszystkich składników uzyskasz gładką i gęstą maskę, którą najlepiej nałożyć na zwilżone włosy. Maskę należy trzymać na głowie przez 30 minut. Po tym czasie wystarczy tylko umyć włosy, żeby zaobserwować znacznie bardziej lśniące oraz odżywione kosmyki.

Efekty stosowania kozieradki na włosy

Tak jak w przypadku innych naturalnych preparatów na efekty działania kozieradki będzie trzeba nieco zaczekać. Przy regularnym stosowaniu pierwsze zmiany, tj. wzmocnienie włosów oraz pojawienie się „baby hair” będzie można zaobserwować już po upływie jednego miesiąca. Dzięki cyklicznym aplikacjom wcierki lub maseczki z kozieradki skóra głowy powinna przestać się łuszczyć, a problem szybko przetłuszczających się włosów powinien zniknąć. W celu osiągnięcia jeszcze lepszych efektów zaleca się również picie naparu z kozieradki.

Stosowanie kozieradki nie tylko niweluje problem wydzielania nadmiernego sebum na głowie, ale również łagodzi stany zapalne skóry głowy, które wywołane zostały inwazyjnymi zabiegami fryzjerskimi. Poprzez regularne stosowanie kozieradki przesuszone i zniszczone pasma włosów będą bardziej odżywione, ponadto koniczyna grecka domyka łuskę włosa oraz wygładza niesfornie puszące się kosmyki. Dzięki wcierkom włosy staną się bardziej lśniące oraz podatne na układanie.

Stosowanie kozieradki – jakie są przeciwwskazania?

Podobnie jak przy stosowaniu innych naturalnych kuracji, tak i w przypadku kozieradki mogą również wystąpić skutki uboczne. Spożywanie nasion kozieradki w nadmiernych ilościach może nieść ze sobą ryzyko wystąpienia m.in.:

 • biegunki,
 • zaburzeń działalności gospodarki hormonalnej,
 • pokrzywki, duszności oraz wysypki,
 • utraty przytomności u dzieci,
 • interakcji z lekami przepisanymi na receptę,
 • nieprzyjemnego zapachu moczu,
 • zmian w zapachu potu,
 • długotrwałej hipoglikemii, mogącej wywoływać drgawki, a w ekstremalnych sytuacjach prowadzącej do trwałego uszkodzenia mózgu,
 • skurczów macicy, które u kobiet w ciąży mogą prowadzić do przedwczesnego porodu.

Naparu z kozieradki nie zaleca się osobom, które zmagają się z łysieniem androgennym. W przypadku łysienia androgennego stosowanie kozieradki może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego – koniczyna grecka poprzez swoje działanie może nasilić objawy.

Warto więc pamiętać, że przyjmowanie nasion kozieradki pospolitej w różnych postaciach mimo wielu właściwości zdrowotnych może wywołać skutki uboczne. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów należy natychmiast przerwać kurację i skonsultować się ze specjalistą.