Na te słowa czekała nie tylko Wielka Brytania, ale i cały świat. Po tym, jak po śmierci królowej Elżbiety II, książę Karol został królem, przyszedł czas na uroczyste orędzie do narodu. Król Karol III (wciąż z trudem przechodzi nam to przez usta) nie zawiódł. Przemówienie, które wygłosił w piątek wieczorem, 10 września 2022 roku, nie mogłoby być bardziej poruszające. Następca tronu nie tylko z czułością wypowiedział się o zmarłej matce, ale i odniósł się do pozostałych członków i członkiń rodziny, w tym przede wszystkim swojego syna Williama i księżnej Kate i żony Camilli. Nie zapomniał też o Meghan i Harrym. Co dokładnie powiedział? Musicie to zobaczyć! 

Orędzie króla Karola III – co powiedział o królowej i nie tylko?

„Zobowiązuję się służyć wam z lojalnością, szacunkiem i miłością, tak jak czyniłem przez całe moje życie” – w swoim pierwszym orędziu po śmierci królowej Elżbiety obiecał król Karol, który w pierwszych słowach przemówienia wyraził głęboki smutek z powodu śmierci swojej matki. 

Zapewnił także, że przez całe życie Jej Królewskiej Mości, jego ukochanej matki, była ona dla niego, i dla całej rodziny królewskiej, wzorem do naśladowania. Czujemy teraz największy dług, jaki rodzina może mieć wobec matki. Za jej miłość, troskę, przewodnictwo, zrozumienie i dawanie przykładu. Życie królowej Elżbiety było życiem dobrze przeżytym. Obietnicą, która została dotrzymana. Tę obietnicę służby przez całe życie ponawiam dzisiaj dla wszystkich – powiedział uroczyście. Podziękował także poddanym za wierność i oddanie królowej podczas jej 70-letniego panowania. Podkreślając przy okazji, jak wielkim oddaniem i poświęceniem wykazała się ona sama, oddając całe swoje życie w służbie narodowi. Nie tracąc przy tym charakterystycznego dla siebie poczucia humoru i wiary w ludzi, w których zawsze dostrzegała dobro. Przypomniał także, jak zmieniła się Wielka Brytania za czasów panowania królowej Elżbiety. Podkreślił, że dla kraju zawsze ważna była jednak konstytucja i zapewnił, że teraz on będzie stał na jej straży. 

Księżna Kate pierwszą księżną Walii po Lady Di

Król Karol nie miał wątpliwości, że jego życie się teraz zmieni – tak jak zmieni się także dla całej jego rodziny. Wspomniał więc o „swojej ukochanej żonie Camilli”, na której wsparcie, jak mówił, nieustająco może liczyć. Przypomniał, że Camilla jest teraz królową konsortą (królową małżonką) i zapewnił o jej oddaniu krajowi. 

Ogłosił także, że jego następca i pierworodny syn, książę William przejmie po nim tytuł (i obowiązki) księcia Kornwalii. A księżna Kate zostanie księżną Walii, przejmując ten tytuł po zmarłej tragicznie Lady Di. Król Karol nie zapomniał również o drugim synu i jego małżonce. Chciałbym także wyrazić moją miłość do Harry'ego i Meghan, którzy postanowili budować swoje życie za granicą – dodał. 

Przemówienie zakończył, ponownie nawiązując do królowej Elżbiety. Mojej kochanej mamie, która wyruszyla w swoją ostatnią podróż, aby dołączyć do mojego taty, chcę powiedzieć po prostu: dziękuję.