Elżbieta II panowała przez 70 lat. Brytyjska królowa, która zmarła 8 września 2022 roku, była nie tylko najdłużej władającą monarchinią w historii swojego kraju, ale także najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Na początku czerwca 2022 roku odbyły się główne obchody jej Platynowego Jubileuszu. Władczyni Zjednoczonego Królestwa postanowiła jednak nie czekać do tego czasu i już w przededniu okrągłej rocznicy z jej polecenia opublikowano specjalny list. Jego treść może zaskoczyła fanów i fanki rodziny królewskiej.

Elżbieta II życzy sobie, by po jej śmierci nazywać księżną Camillę królową

W liście skierowanym do poddanych monarchini przypomniała przede wszystkim o swojej obietnicy złożonej Brytyjczykom, gdy miała zaledwie 21 lat. Obchodząc tę rocznicę, mam przyjemność odnowić Wam zobowiązanie, które złożyłam w 1947 roku, że moje życie zawsze będzie poświęcone Waszej służbie – napisała

Królowa przyznała też otwarcie, że jubileusz skłonił ją do pewnych refleksji. W swojej uroczystej odezwie Elżbieta II podziękowała przede wszystkim za życzliwość, jaką przez długie lata jej panowania okazywali jej Brytyjczycy i ludzie z całego świata. Jednocześnie wprost wyraziła nadzieję, że książę Karol i księżna Camilla otrzymają od nich podobne wsparcie. To jednak nie wszystko. Oznajmiła, że życzy sobie, by żona jej syna była tytułowana „Królową Konsortą”, gdy ten obejmie tron po jej śmierci.

Jest moim szczerym życzeniem aby, kiedy nadejdzie ten czas, Camilla była znana jako „Królowa Konsorta”, gdy będzie kontynuować swoją lojalną służbę  zakomunikowała królowa.

Wyjaśnijmy pokrótce: w angielskim prawie konstytucyjnym słowo  „konsort/ konsorta” odnosi się do męża/ żony panującego władcy,

Jak podały brytyjskie media, decyzja z 2022 roku była sporą zmianą w woli królowej. Po ślubie Karola i jego wieloletniej partnerki (a wcześniej kochanki) w 2005 roku podobno ustalono bowiem, że gdy książę Walii zostanie królem, jego wybranka otrzyma jedynie tytuł „Księżnej Małżonki”. Przedstawiciele Clarence House, czyli rezydencji Karola i Camilli, oświadczyli, że para czuje się wzruszona i uhonorowano słowami królowej.

Król Karol III i królowa Kamila

Zgodnie z wolą Elżbiety II po jej śmierci, która miała miejsce 8 września 2022 roku, Karol i Camilla otrzymali królewskie tytuły.  Oficjalnie brzmią one: Karol III, król Wielkiej Brytanii, i Kamila, królowa Zjednoczonego Królestwa. Już w komunikacie informującym o śmierci najdłużej panującej brytyjskiej monarchini, zostali określeni właśnie tymi mianami:

Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsorta pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu – napisano.

Elżbieta II podejmuje ważne decyzje

Nie jest tajemnicą, że 95-letnia Elżbieta II w ostatnim czasie porządkowała wiele spraw związanych z funkcjonowaniem brytyjskiej monarchii. Kilka miesięcy temu stanowczo zareagowała chociażby na poważne oskarżenia wobec swojego średniego syna. Przypomnijmy, że książę Andrzej został posądzony o molestowanie i napaść seksualną. Decyzją królowej, należące do niego tytuły wojskowe i patronaty królewskiej wróciły do niej.

Zobacz także: