95-letnia monarchini cieszy się dobrym zdrowiem i jak na razie nic nie zapowiada, by coś miało się zmienić w tym temacie. Mimo to, plan dotyczący postępowania w wypadku jej śmierci jest już przygotowany od ponad 50 lat! Rząd brytyjski poddał go teraz aktualizacji związanej z rzeczywistością cyfrową i obecnością koronawirusa. Portal Politico opublikował tajne materiały, które dotyczą każdej godziny po śmierci królowej! Przeciek wywołał poruszenie nie tylko na Wyspach.

Plan na wypadek śmierci Królowej Elżbiety II

Plan zakłada, że w momencie śmierci monarchini jako pierwsza zostanie poinformowana o tym rodzina królewska, a następnie premier. Telefon z hasłem „Most London Bridge został opuszczony” ma wykonać osobisty sekretarz królowej. Takie rozwiązanie w założeniu chroniło przed rozsianiem sensacji m.in. wśród operatorów pałacowej centrali telefonicznej. Kolejne telefony miałyby być wykonane do ministrów i urzędników wysokiej rangi. Dwór ma wydać oficjalne oświadczenie. Od momentu podania tej informacji flagi powinny zostać opuszczone do połowy masztu w ciągu 10 minut, jednak z powodu braku zatrudnienia oficera flagowego istnieją obawy, że niewykonanie zadania na czas wywoła oburzenie wśród ludzi. Założenia dotyczą również mediów. Strona internetowa rodziny królewskiej ma zmienić kolor na czarny oraz opublikować krótkie oświadczenie o śmierci królowej. Strony rządowe również będą miały czarne banery. Retweety będą zabronione. Wystrzelą salwy armatnie, a poddani uczczą monarchinię narodową minutą ciszy. Jako pierwszy wypowie się premier, by później orędzie mógł wygłosić następca tronu Karol. Kolejnym etapem będzie nabożeństwo żałobne w katedrze św. Pawła. Od zebranych wymagany będzie odpowiedni strój, tzw. mourning dress, czyli czarna frakowa marynarka i szare spodnie. Ponadto, osoby te nie będą mogły przybyć ze swoimi współmałżonkami. Następnego dnia Rada Akcesyjna na Placu św. Jakuba ogłosi nowego władcę – Karola.

Założenia planu na wypadek śmierci Królowej Elżbiety

Każdy ruch związany ze śmiercią królowej Elżbiety II ma swój osobny kryptonim, np. UNICORN – dotyczący transportu ciała monarchini do Pałacu Buckingham drugiego dnia, LION – próba konduktu z trumną z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego, czy FEATHER – gdy trumna na katafalku będzie wystawiona na widok publiczny. Hołd zmarłej królowej będzie można oddawać między szóstym a dziewiątym dniem żałoby przez prawie całą dobę. Ważniejszym osobistościom będą wydawane bilety. W tym czasie król Karol odbędzie podróż do każdej z części Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Szczegóły pogrzebu Królowej Elżbiety II

Pogrzeb monarchini ma odbyć się 10-dnia po jej śmierci, jako wolny od pracy „Dzień Żałoby Narodowej”. Sama ceremonia powinna odbyć się w Opactwie Westminsterskim. Następnie kondukt przejdzie ulicami Londynu do zamku Windsor, gdzie w Kaplicy Św. Jerzego królowa zostanie pochowana obok swojego małżonka księcia Filipa. Plan zakłada również, że Londyn może być po raz pierwszy w swojej historii tak przepełniony ludźmi, a to stanowi wielkie wyzwanie logistyczne. Transport publiczny może tego nie wytrzymać. Inną kwestią jest problem zagrożenia terrorystycznego.

Reakcja Wielkiej Brytanii na odtajniony dokument

Nie trudno domyślić się, że Pałac Buckingham jest niezadowolony z wyjawienia szczegółów tajnego planu. W końcu rząd jest za to odpowiedzialny. Rzecznik Pałacu Buckingham oznajmił, że nie będzie komentarza w tej sprawie, co nie zmienia faktu, że szef służby cywilnej rozważa wszczęcie oficjalnego śledztwa w sprawie wycieków. Można spodziewać się, że z powodu ujawnienia tajnych informacji, plan wkrótce będzie ponownie uaktualniony.