Elżbieta II nie żyje. Taką informację w czwartek 8 września 2022 roku wieczorem jako pierwsza podała agencja Reutera. Krótko potem potwierdzili ją przedstawiciele brytyjskiej rodziny królewskiej w komunikacie opublikowanym m.in. na oficjalnych profilach royalsów w mediach społecznościowych.

Królowa Elżbieta II nie żyje

Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsorta pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu - czytamy.

Syn Elżbiety II, król Karol III wydał oficjalne oświadczenie dotyczące odejścia monarchini.

Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Wysokości Królowej, to moment wielkiego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny.

Opłakujemy odejście umiłowanej władczyni i kochanej Matki. Wiem, że jej strata będzie bardzo odczuwalna w całym Zjednoczonym Królestwie, a także przez wielu ludzi na całym świecie.  

W tym okresie żałoby i zmian pociechą dla rodziny królewskiej będzie świadomość szacunku i głębokiej miłości, którymi królowa była darzona.

Królowa Elżbieta II była najdłużej zasiadającą na tronie osobą w historii Wielkiej Brytanii, służąc Koronie przez 70 lat i przewyższając rządy swojej praprababki królowej Wiktorii. Była także jedną z najdłużej panujących osób na świecie. Od objęcia tronu 6 lutego 1952 r. służyło jej 15 premierów (od Winstona Churchilla na początku jej rządów po Liz Truss, którą przyjęła 6 września 2022 r.). Za jej panowania miały miejsce istotne historyczne momenty.

Wieści o śmierci brytyjskiej królowej są wyjątkowo smutne nie tylko dla obywateli i obywatelek Wielkiej Brytanii. Elżbieta II stała się popkulturową ikoną, a jej barwne życie przedstawiano w wielu książkach, filmach i serialach na czele z „The Crown”. Po tym, jak we wrześniu 2021 roku wyciekł tajny plan na wypadek śmierci królowej przygotowany 50 lat temu, wiele osób zastanawiało się, jakie zmiany wprowadzono w operacji o kryptonimie „London Bridge”. Jedno jest pewne – śmierć królowej Elżbiety II to historyczna, podniosła, ale i smutna chwila, która rozpoczyna ogromne przedsięwzięcie logistyczne.

Królowa Elżbieta II – pogarszający się stan zdrowia

W połowie października 2021 Jej Królewską Mość widziano, jak podczas nabożeństwa w Opactwie Westminsterskim podpierała się laską ortopedyczną. Lekarze zasugerowali również, by 95-letnia wówczas monarchini odstawiła alkohol, który spożywała każdego dnia o wyznaczonych porach. W tym samym miesiącu królowa trafiła do szpitala, w którym spędziła noc. Dwór zaprzeczył, by stało się to z powodu zarażenia się COVID-19. Następnego dnia po wykonaniu badań monarchini wróciła do zamku Windsor i kontynuowała swoje „lekkie” obowiązki. Elżbieta II nie pojawiła się na szczycie klimatycznym w Szkocji. W lutym tego roku poinformowano z kolei, że królowa uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Elżbiecie II udało się wydobrzeć i hucznie świętowano jej 96. urodziny w kwietniu tego roku. Z kolei na początku czerwca odbyły się czterodniowe obchody Platynowego Jubileuszu Elżbiety II, czyli 70-lecia jej panowania. Niestety 8 września świat obiegły niepokojące wieści o złym stanie zdrowia monarchini. Pałac Buckingham wydał w tej sprawie oficjalne oświadczenie a członkowie i członkinie rodziny królewskiej przybyli do królewskiej posiadłości Balmoral, by spotkać się z Elżbietą II.

Po kolejnych konsultacjach, które przeprowadzono tego ranka, lekarze są zaniepokojeni stanem zdrowia Jej Królewskiej Mości i zalecili, aby pozostała pod nadzorem medycznym – brzmiała część wspomnianego oświadczenia.

Także jedno z ostatnich zdjęć królowej, z 6 września, wzbudziło niepokój. Elżbieta II spotkała się z nową premierką Wielkiej Brytanii, Liz Truss w zamku Balmoral. Choć królowa zapozowała z uśmiechem, to jednak nie dało się ukryć, że wyglądała na osłabioną.

Zobacz także:

Życie Królowej Elżbiety

Królowa Elżbieta przyszła na świat 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Rodzina od dzieciństwa pieszczotliwie zwracała się do niej „Lilibet”. Cztery lata później na świat przyszła Małgorzata – siostra przyszłej królowej. Monarchini jako nastolatka poprosiła, by mogła wstąpić do szkoły wojskowej, gdzie uzyskała stopień kapitana. Gdy stryj Elżbiety, Edward VIII, abdykował, tron objął jej ojciec – Jerzy VI. Po śmierci monarchy, Lilibet została koronowana na królową w 1953 roku.

Elżbieta II chwilę po koronacji w Westminster Abbey w 1953 roku / fot. Getty Images

5 lat wcześniej Elżbieta II stanęła na ślubnym kobiercu u boku księcia Filipa, mimo że związek ten nie był aprobowany przez parę królewską. Pozostali małżeństwem aż do śmierci Filipa w lutym 2021 roku (w wieku 99 lat). Elżbieta i Filip mieli czwórkę dzieci: Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda, ośmioro wnuków i jedenaścioro prawnuków. Elżbieta II była miłośniczką psów rasy Corgi – miała ich ponad 30! Królowa odbyła setki podróży zagranicznych, a podczas jednej z nich w 1996 odwiedziła również Polskę. Po intensywnym pod względem dyplomatycznym pobycie w Warszawie, królowa udała się z mężem do Krakowa, gdzie książę Filip odłączył się od wycieczki i się zgubił!

Elżbieta II oprócz noszenia godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej była uznawana za monarchinię przez 33 inne państwa, w tym Kanadę, Jamajkę czy Nową Zelandię. Przeżyła 15 premierów Wielkiej Brytanii, 14 prezydentów USA i 7 papieży. Była zwierzchniczką kościoła anglikańskiego, a poddani znali ją z religijności.

Uroczystości pogrzebowe Królowej Elżbiety

Plan uroczystości żałobnych na wypadek śmierci królowej Elżbiety był szczegółowo przygotowany już 50 lat temu. Zakładał opuszczenie flag do połowy masztu, narodową minutę ciszy czy wystrzelenie salw armatnich. Przede wszystkim zaś harmonogram operacji określał, kto, w jakiej kolejności i w jaki sposób będzie informowany o śmierci Jej Królewskiej Mości.

fot. Getty Images

W dobie Internetu plan został zaktualizowany, co oznacza, że strony internetowe rodziny królewskiej miały zmienić kolor na czarny i zawierać krótką informację o śmierci królowej. Sam pogrzeb miałby odbyć się dziesiątego dnia od smutnego wydarzenia. To bardzo duże wyzwanie logistyczne dla władz Londynu, ponieważ mogą spodziewać się tłumów na ulicach, co z kolei wiąże się z zagrożeniem terrorystycznym i niewydolnością komunikacji miejskiej. O wszelkich nowych informacjach będziemy informować na bieżąco.

Śmierć Królowej Elżbiety II to koniec pewnej epoki, ale i początek nowej – tron czeka już na swojego następcę – króla Karola III.