8 września 2022 roku odeszła królowa Elżbieta II, czyli najdłużej panująca monarchini w historii Zjednoczonego Królestwa. Po jej śmierci pogrążona w żałobie rodzina królewska musi przygotować się na wiele – istotnych zmian. Członkowie i członkinie royal family otrzymali nowe tytuły książęce, natomiast na tronie zasiadł Karol – najstarszy syn władczyni oraz księcia Filipa. Już niebawem zostanie on oficjalnie koronowany. Jak się okazuje, ceremonia została już dawno zaplanowana. Poznajcie szczegóły operacji o kryptonimie „Operation Golden Orb”.

Koronacja Karola – jak będzie wyglądać ceremonia?

Najważniejsze wydarzenia w brytyjskiej rodzinie królewskiej są organizowane z dbałością o wszelkie detale, do tego w oparciu o skrupulatnie opracowane scenariusze. Tak jest również w przypadku koronacji Karola na króla. Ceremonię, podczas której oficjalnie przejmie tron, zaplanowano dawno temu. Po śmierci królowej Elżbiety II należy zadbać jedynie o jej szczegóły. 

O organizacji uroczystości można przeczytać w brytyjskich serwisach informacyjnych, na czele z „Daily Mail”, a także na oficjalnej stronie internetowej rodziny królewskiej. Ceremonia wiąże się z wieloma procedurami. Zgodnie z tradycją Karol zostanie koronowany przez arcybiskupa Canterbury i będzie musiał złożyć „przysięgę koronacyjną”. Według informatora wspomnianego już portalu, ojcu księcia Williama i księcia Harry’ego zależy na tym, by wydarzenie trwało krócej i nie było tak kosztowne jak to, podczas którego koronowano Elżbietę. Co więcej, ma być bardziej otwarta dla przedstawicieli czy przedstawicielek różnych grup społecznych, a także wyznań. 

Koronacja Karola – gdzie odbędzie się ceremonia?

Najprawdopodobniej Karol zostanie koronowany w Londynie, a konkretnie w Opactwie Westminister. To właśnie tam od 900 lat (!!!) organizowane są tego rodzaju ceremonie. 

Koronacja Karola – kiedy odbędzie się ceremonia? Znamy datę

Od dawna wiadomo, gdzie odbędzie się uroczystość, natomiast długo nie ujawniano jej daty. Mówiono o tym, że najstarszy syn zmarłej we wrześniu tego roku królowej Elżbiety II zostanie koronowany dopiero po około roku od przejęcia tronu. To konieczne z powodu żałoby, która trwa około 12 miesięcy, a także ze względu na organizację wydarzenia. Na początku października Bloomberg podał, że prawdopodobnie koronacja Karola odbędzie się w czerwcu przyszłego roku. Ta informacja nie została jednak potwierdzona, a około tydzień później okazało się, że organizatorki oraz organizatorzy wybrali inny dzień. Najstarszy syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa zostanie koronowany 6 maja 2023 roku. Pałac Buckingham oficjalnie potwierdził tę datę. 

Koronacja Karola – goście. Kto zostanie zaproszony?

Na koronację królowej Elżbiety II, do której doszło – przypomnijmy – 70 lat temu, zaproszono aż 8 tysięcy gości. Podobno Karolowi zależy na tym, by tym razem wręczyć maksymalnie 2 tysiące zaproszeń. Z całą pewnością w wydarzeniu wezmą udział royalsi z całego świata, przedstawiciele Izby Parlamentu, a także wybrani obywatele Wspólnoty Narodów. 

Koronacja Karola – książę Harry i Meghan Markle nie wezmą udziału w uroczystości?

W mediach pojawiły się (zaskakujące) informacje, według których książę Harry i Meghan Markle mogą nie pojawić się na koronacji Karola. Przypomnijmy, że ceremonia odbędzie się 6 maja 2023 roku, czyli w dniu 4. urodzin ich syna – Archie’go. W związku z tym bardzo możliwe, że ex-Sussexowie będą mieli inne plany. Poza tym nie wiadomo, czy w ogóle zostaną zaproszeni na koronację. Podobno wszystko zależy od tego, co młodszy syn króla Karola III i tragicznie zmarłej księżnej Diany napisze w swojej autobiografii, która – jeszcze przed premierą – wzbudza wiele emocji. „The Daily Beast” podał, że monarcha prawdopodobnie nie zaprosi ich, jeżeli książę Harry wypowie się negatywnie o jego żonie – Camilli, czyli królowej konsorcie. Warto jednak wspomnieć, że pojawiają się również inne opinie na ten temat. Autorka książek o rodzinie królewskiej, Katie Nicholl, stwierdziła, że królowi Karolowi III bardzo zależy na obecności zarówno jego syna, jak i synowej. W związku z tym nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na dalszy rozwój wydarzeń. 

Zobacz także:

Czy Camilla też zostanie koronowana?

W sieci pojawiają się pytania, czy Camilla, czyli obecna żona Karola, też zostanie koronowana. Zgodnie z decyzją, którą królowa Elżbieta II podjęła kilka miesięcy przed śmiercią, dotychczasowa księżna Kornwalii ma być tytułowana Królową Konsortą, co (zgodnie z angielskim prawem konstytucyjnym) ma związek z byciem mężem albo żoną panującego władcy lub władczyni. Camilla Parker Bowles zostanie więc koronowana, ale cały proces, choć podobny, będzie o wiele prostszy niż w przypadku monarchy. Możemy się spodziewać, że główna zainteresowana całą sprawą w pewnym momencie uklęknie przed Karolem i przysięgnie, że będzie mu służyć zarówno w zdrowiu, jak i chorobie.  

Koronacja Karola – transmisja

Koronacja Karola to wielkie wydarzenie dla Wielkiej Brytanii i nie tylko. Ze względu na jego skalę możemy się spodziewać, że będzie transmitowane na całym świecie, w tym w Polsce. Na razie jest jednak za wcześnie, by mówić (czy pisać) o szczegółach. Prawdopodobnie poznamy je dopiero kilka tygodni albo dni przed uroczystością. 

Koronacja Karola – przejazd do Buckingham Palace

Tuż po koronacji król Karol III i królowa Camilla przejadą złotą karocą do Buckingham Palace. Charakterystyczny powóz został skonstruowany w 1760 roku i nie był używany od 2002 roku, dlatego prawdopodobnie wymaga przeglądu technicznego. Gdy królewska para dotrze do wspomnianej posiadłości, zgodnie z tradycją pozdrowią obywateli oraz obywatelki na balkonie. Wiele wskazuje na to, że będą im towarzyszyć jedynie książę William i księżna Kate, a także ich dzieci – książę George, księżniczka Charlotte oraz książę Louis. W mediach pojawiają się bowiem głosy, według których monarcha spróbuje „odchudzić” sławny balkon. Od tej pory mają się na nim pojawiać tylko najbliżsi członkowie i członkinie royal family.