8 września 2022 roku odeszła królowa Elżbieta II, czyli najdłużej panująca monarchini w historii Zjednoczonego Królestwa. Po jej śmierci pogrążona w żałobie rodzina królewska musi przygotować się na wiele – istotnych zmian. Członkowie i członkinie royal family otrzymali nowe tytuły książęce, natomiast na tronie zasiadł Karol – najstarszy syn władczyni oraz księcia Filipa. Już niebawem zostanie on oficjalnie koronowany. Jak się okazuje, ceremonia została już dawno zaplanowana. Poznajcie szczegóły operacji o kryptonimie „Operation Golden Orb”.

Koronacja Karola – jak będzie wyglądać ceremonia?

Najważniejsze wydarzenia w brytyjskiej rodzinie królewskiej są organizowane z dbałością o wszelkie detale, do tego w oparciu o skrupulatnie opracowane scenariusze. Tak jest również w przypadku koronacji Karola na króla. Ceremonię, podczas której oficjalnie przejmie tron, zaplanowano dawno temu. Po śmierci królowej Elżbiety II należało zadbać jedynie o jej szczegóły. 

O organizacji uroczystości można przeczytać w brytyjskich serwisach informacyjnych, na czele z „Daily Mail”, a także na oficjalnej stronie internetowej rodziny królewskiej. Ceremonia wiąże się z wieloma procedurami. Zgodnie z tradycją Karol zostanie koronowany przez arcybiskupa Canterbury i będzie musiał złożyć „przysięgę koronacyjną”. Według informatora wspomnianego już portalu, ojcu księcia Williama i księcia Harry’ego zależy na tym, by wydarzenie trwało krócej i nie było tak kosztowne jak to, podczas którego koronowano Elżbietę. Co więcej, ma być bardziej otwarte dla przedstawicieli czy przedstawicielek różnych grup społecznych, a także wyznań. 

Koronacja Karola – gdzie odbędzie się ceremonia?

Karol zostanie koronowany w Londynie, a konkretnie w Opactwie Westminister. To wyjątkowe miejsce, ponieważ właśnie tam od 900 lat (!!!) organizowane są tego rodzaju ceremonie. 

Koronacja Karola – kiedy odbędzie się ceremonia? Znamy datę

Od dawna wiadomo, gdzie odbędzie się uroczystość, natomiast długo nie ujawniano jej daty. Mówiono o tym, że najstarszy syn zmarłej we wrześniu 2022 królowej Elżbiety II zostanie koronowany dopiero po około roku od przejęcia tronu. To konieczne z powodu żałoby, która trwa około 12 miesięcy, a także ze względu na organizację wydarzenia. Na początku października Bloomberg podał, że prawdopodobnie koronacja Karola odbędzie się w czerwcu przyszłego roku. Ta informacja nie została jednak potwierdzona, a około tydzień później okazało się, że organizatorki oraz organizatorzy wybrali inny dzień. Najstarszy syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa zostanie koronowany 6 maja 2023 roku. Ceremonia w Opactwie Westminister rozpocznie się o godz. 11:00 czasu lokalnego (czyli o godz. 12:00 w Polsce). 

Koronacja Karola – oficjalny portret pary królewskiej. Król Karol i królowa Camilli na wspólnym zdjęciu

Brytyjska rodzina królewska postanowiła umilić światu oczekiwanie na koronację, publikując oficjalny portret króla Karola III i królowej Camilli. Fotografia powstała w ubiegłym miesiącu w Niebieskim Salonie w Pałacu Buckinghamm, a jej autorem jest Hugo Burnand. Małżonkowie pozują na niej w eleganckich stylizacjach w odcieniach królewskiego błękitu. Jak zwykle, wyglądają na bardzo szczęśliwych w swoim towarzystwie. Zobaczcie:

Koronacja Karola – zaproszenie 

W kwietniu 2023, czyli miesiąc przed koronacją Karola, światło dzienne ujrzało również oficjalne zaproszenie. Projekt, za który odpowiada Andrew Jamieson, został skrupulatnie przemyślany. Został on uzupełniony o motyw Zielonego Człowieka. Ta starożytna postać z brytyjskiego folkloru symbolizuje wiosnę i odrodzenie, co – jak dowiadujemy się z komunikatu opublikowanego na oficjalnym profilu royal family na Instagramie – ma uczcić początek panowania nowego monarchy. Co ciekawe, zaproszenie zostało wykonane ręcznie. Następnie odtworzono je i wydrukowano na eleganckim papierze z recyklingu. I to właśnie w takiej formie trafi do gości oraz gościń. 

Zobacz także:

Koronacja Karola – goście. Kto zostanie zaproszony?

A skoro już o zaproszeniach mowa... Na koronację królowej Elżbiety II, do której doszło – przypomnijmy – 70 lat temu, zaproszono aż 8 tysięcy gości. Podobno Karolowi zależy na tym, by tym razem wręczyć maksymalnie 2 tysiące zaproszeń. Z całą pewnością w wydarzeniu wezmą udział royalsi z całego świata, przedstawiciele Izby Parlamentu, a także wybrani obywatele Wspólnoty Narodów. Zaproszono również polityków i przedstawicieli z innych państw, m.in. z Polski. 

Koronacja Karola – książę Harry i Meghan Markle wezmą udział w uroczystości?

Kilka miesięcy temu w mediach pojawiły się (zaskakujące) informacje, według których książę Harry i Meghan Markle mogą nie pojawić się na koronacji Karola. Długo spekulowano, czy ex-Sussexowie w ogóle otrzymają zaproszenia na wydarzenie. Podobno wiele zależało od tego, co młodszy syn króla Karola III i tragicznie zmarłej księżnej Diany miał zamiar napisać w swojej autobiografii. „The Daily Beast” podał, że gdyby w książce pojawiły się negatywne wypowiedzi o Camilli, czyli królowej konsorcie, monarcha nie chciałby widzieć ani jego, ani jego żony. Sprawa wydawała się bardzo poważna. Mimo to książę Harry i Meghan Markle otrzymali swoje zaproszenia.

W kwietniu 2023 rzecznik Pałacu Buckingham potwierdził, że książę Harry przyleci do Londynu na koronację Karola. Warto dodać, że będzie to jego pierwsze spotkanie z ojcem, a także z pozostałymi członkami i członkiniami royal family po publikacji wspomnianej autobiografii. 

Pałac Buckingham ma przyjemność potwierdzić, że w dniu 6 maja książę Sussex weźmie udział w ceremonii koronacyjnej w Opactwie Westminsterskim – potwierdził rzecznik prasowy Pałacu Buckingham w komentarzu dla „Page Six”

Natomiast Meghan Markle nie przyjęła zaproszenia. Miała ważny powód. Uroczystość odbędzie się bowiem w dniu 4. urodzin Archiego, czyli syna byłych członków brytyjskiej rodziny królewskiej. 

Nie było mowy, żeby Meghan przegapiła urodziny syna – stwierdził informator / informatorka serwisu „Page Six”. 

Co ciekawe, od kilku tygodni w mediach krążą plotki, według których Meghan Markle nie pojawi się na koronacji Karola nie ze względu na urodziny syna, ale przez... ciążę. Wiadomość o trzecim dziecku ex-Sussexów wywołała niemałe poruszenie (nie tylko) wśród osób zainteresowanych życiem czy działalnością członków i członkiń brytyjskiej rodziny królewskiej. Warto jednak wspomnieć, że informacje na ten temat nie zostały (jeszcze) potwierdzone.  

Czy Camilla też zostanie koronowana?

W sieci pojawiają się pytania, czy Camilla, czyli obecna żona Karola, też zostanie koronowana. Zgodnie z decyzją, którą królowa Elżbieta II podjęła kilka miesięcy przed śmiercią, dotychczasowa księżna Kornwalii ma być tytułowana Królową Konsortą, co (zgodnie z angielskim prawem konstytucyjnym) ma związek z byciem mężem albo żoną panującego władcy lub władczyni. Camilla Parker Bowles zostanie więc koronowana, ale cały proces, choć podobny, będzie o wiele prostszy niż w przypadku monarchy. Możemy się spodziewać, że główna zainteresowana całą sprawą w pewnym momencie uklęknie przed Karolem i przysięgnie, że będzie mu służyć zarówno w zdrowiu, jak i chorobie.  

Koronacja Karola – transmisja

Koronacja Karola to wielkie wydarzenie dla Wielkiej Brytanii i nie tylko. Ze względu na jego skalę możemy się spodziewać, że będzie transmitowane na całym świecie, w tym w Polsce. Relację z wydarzenia będzie można oglądać m.in. na kanałach TVP1, Polsat News i TVN24, a także online, a konkretnie za pośrednictwem serwisu TVN24 GO. 

Koronacja Karola – przejazd do Buckingham Palace

Tuż po koronacji król Karol III i królowa Camilla przejadą złotą karocą do Buckingham Palace. Charakterystyczny powóz został skonstruowany w 1760 roku i nie był używany od 2002 roku, dlatego prawdopodobnie wymaga przeglądu technicznego. Gdy królewska para dotrze do wspomnianej posiadłości, zgodnie z tradycją pozdrowią obywateli oraz obywatelki na balkonie. Wiele wskazuje na to, że będą im towarzyszyć jedynie książę William i księżna Kate, a także ich dzieci – książę George, księżniczka Charlotte oraz książę Louis. W mediach pojawiają się bowiem głosy, według których monarcha spróbuje „odchudzić” sławny balkon. Od tej pory mają się na nim pojawiać tylko najbliżsi członkowie i członkinie royal family.