Król Karol II i królowa konsorta. Co znaczy ten tytuł?

Wielka Brytania pogrążyła się w smutku. 8 września 2022 roku, w wieku 96 lat, zmarła najdłużej panująca monarchini w historii Zjednoczonego Królestwa. Po odejściu władczyni tron objął jest najstarszy syn, który został królem Karolem III. Zgodnie z wolą Elżbiety II, jego małżonka, Camilla Parker Bowles została mianowana  „królową konsortą”. Co to znaczy?

W  angielskim ustawodawstwie słowo  „konsort/ konsorta” odnosi się do męża/ żony panującego władcy. Innymi słowy: w przypadku Camilli tytuł „królowa konsorta” jest tożsamy z pozycją „żony panującego króla” Karola III w odróżnieniu od roli „królowej panującej”, którą była Elżbieta II.

Kate i William: nowe tytuły w rodzinie królewskiej

William i Kate Middleton, do tej pory książę i księżna Cambridge, po śmierci Elżbiety II przejęli tytuły zarezerwowane wcześniej dla obecnego króla Karola III i królowej Kamili. Następca tronu został księciem, a jego małżonka księżną Kornwalii. Tytuł księcia Kornwalii (formalnie zwierzchnika Księstwa Kornwalii) zawsze należał do najstarszego syna suwerena. Na razie nie przekazano, czy William odziedziczy również tytuł księcia Rothesay, czyli zwyczajowego tytuł następców tronu Szkocji.

Dzieci Meghan Markle i księcia Harry’ego książętami?

Co ciekawe, nowe przywileje mogą też dostać dzieci Meghan i Harry’ego, którzy jakiś czas temu zrzekli się obowiązków „starszych członków rodziny królewskiej” i układają sobie życie w Kalifornii. Zgodnie z regułami panującymi w brytyjskiej monarchii w chwili narodzin Archie i Lilibeth nie dostali tytułów książęcych. Otrzymują je tylko dzieci i wnukowie obecnego króla lub królowej.

Z chwilą przejęcia władzy przez Karola III sytuacja dla potomstwa Meghan i Harry’ego zmienia się diametralnie: oto bowiem stają się wnukami panującego władcy. Czy zostanie im oficjalnie nadane miano książąt? „New York Times” zwrócił się w tej sprawie o komentarz do Pałacu Buckingham i przedstawicieli Meghan Markle oraz księcia Harry’ego, jednak na razi nie uzyskał odpowiedzi.