Meghan Markle i książę Harry w Wielkiej Brytanii

Trwają obchody platynowego jubileuszu królowej Elżbiety II. Specjalnie na tę okazję do Londynu przylecieli książę Harry i jego żona Meghan Markle, którzy w 2020 roku zrzekli się obowiązków „starszych członków rodziny królewskiej”. Książę i księżna Sussexu, którzy po wyprowadzce z Wielkiej Brytanii na co dzień mieszkają w USA, od tego czasu nie pokazywali się wspólnie w ojczyźnie Harry’ego. To pierwszy raz od dwóch lat, gdy wystąpili publicznie w wydarzeniu organizowanym przez royal family.

Media określiły pojawienie się księcia i księżnej Sussexu na jubileuszu Elżbiety „cichym powrotem”. Para, która na początku marca 2021 roku w szeroko komentowanym wywiadzie u Oprah Winfrey bardzo mocno skrytykowała rzeczywistość brytyjskiego dworu, nie była bowiem obecna u boku monarchini w trakcie jej święta. Próżno ich szukać na balkonie Pałacu Buckingham, z którego członkowie rodziny królewskiej obserwowali jak co roku tradycyjną paradę z przeglądem wojsk –  Trooping the Colour.

Jak jednak podają brytyjskie media, królowa zatroszczyła się o to, by eksroyalsom niczego nie zabrakło w czasie ich pobytu w Anglii. Znalazła również czas, by spędzić z wnukiem i jego rodziną kilka chwil na osobności.

Królowa Elżbieta II poznała Lilibet

Sussexowie dotarli do Londynu w środę 1 czerwca (według doniesień nie skorzystali z prywatnego odrzutowca, przylecieli komercyjnymi liniami). Zabrali ze sobą dzieci: 3-letniego Archiego Harrisona i Lilibet Dianę, która w sobotę 4 czerwca skończy rok. Monarchini zaprosiła całą czwórkę na prywatny obiad w zamku Windsor.

Omid Scobie, dziennikarz i współautor książki „Finding Freedom”, który jest blisko związany z Meghan i Harrym, poinformował BBC, że spotkanie się odbyło w czwartek po Trooping the Colour. To pierwszy raz, gdy królowa miała możliwość, by na żywo zobaczyć wnuczkę, narodzoną już po przeprowadzce książęcej pary do Kalifornii. Dziewczynka zawdzięcza swoje imię właśnie prababci, która była nazywana Lilibet w dzieciństwie (w ten sposób zwracał się do niej również mąż, zmarły w 2021 roku książę Filip). Podobno spotkanie odbyło się w przyjacielskiej atmosferze, choć Pałac nie wystosował w tej kwestii żadnego oficjalnego komunikatu.

„Myślę, że ludzie spodziewali się jakiegoś wielkiego, ekstrawaganckiego wydarzenia, z którego zobaczymy zdjęcia. Z tego, co mi powiedziano, niczego takiego nie będzie” – podsumował Scobie.

Wiadomość o spotkaniu Sussexów z Elżbietą obiegła media w piątek 3 czerwca, drugiego dnia obchodów jubileuszowych. Zostały one przyćmione przez wiadomość, że 96-letnia monarchini nie weźmie udziału w nabożeństwie dziękczynnym na jej cześć w katedrze św. Pawła, ponieważ wyczerpały ją uroczystości dnia poprzedniego.

Co ciekawe, choć córeczka Sussexów swoje pierwsze urodziny będzie świętować w Londynie, księżna Kate i książę William nie spędzą tego dnia z nią ani jej rodzicami. Małżeństwo ma zaplanowaną wizytę w Walii na zamku Cardiff, gdzie spotkają się z artystami biorącymi udział w specjalnym koncercie zorganizowanym z okazji 70-lecia panowania Elżbiety II.

Zobacz także: