Statystyki są alarmujące. Choć ryzyko zachorowania na raka prostaty lub raka jąder jest dość duże, wciąż stanowi to temat tabu. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by mówić głośno o profilaktyce i zachęcać mężczyzn do regularnych badań, które ratują życie. Od 1999 roku listopad jest uznawany za Miesiąc Świadomości Męskiego Raka. W ramach zapoczątkowanej w Australii akcji faceci na całym świecie zapuszczają wąsy, a co za tym idzie: podkreślają, że dbanie o zdrowie jest dla nich ważne i solidaryzują się z tymi, którzy chorują na raka. Poza tym powstaje coraz więcej kampanii zwiększających świadomość społeczną. Jedną z tych, którym naprawdę warto przyjrzeć się bliżej, jest „Dzień na U” od Fundacji Rak'n'Roll.

Gwiazdy zachęcają mężczyzn do regularnych badań w kampanii Fundacji Rak'n'Roll

To już piąta odsłona kampanii. Tym razem w roli głównej obsadzono Stańczyka, którego zagrał Krzysztof Zalewski. W trwającym kilka minut spocie bohater obrazu Jana Matejki opuszcza Muzeum Narodowe w Warszawie, by wykonać badanie USG, a tym samym potwierdzić swoje zdrowie. W drodze do lekarza spotyka osoby znane ze świata kultury, mediów, sportu czy internetu, które niejednokrotnie pomagają mu w zrealizowaniu swojego planu (spokojnie, chłopaki, w prawdziwym życiu jest to łatwiejsze). Poza wspomnianym artystą, w kampanii wystąpili m.in. Katarzyna Herman, Mery Spolsky, Mateusz Damięcki, Maffashion, Lara Gessler, Olga Frycz, Michał Żebrowski, Rafał Trzaskowski oraz Olivier Janiak. Wideo możecie obejrzeć tutaj:

Weź „Dzień na U”. Czyli jak zadbać o swoje zdrowie?

Oczywiście nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomniały o badaniach profilaktycznych. Chcąc sprawdzić swój stan zdrowia, można wykonać samobadanie albo skonsultować się z lekarzem. Nazwa kampanii, która brzmi „Dzień na U”, nie jest przypadkowa i ma zachęcać (nie tylko) mężczyzn do umówienia się na USG miejsc intymnych. 

Dbamy o siebie na różne sposoby: chodząc na siłownię, do fryzjera, na zajęcia, które nas rozwijają więc naturalne powinno być dodanie do tej listy również regularnych badań. Dbanie o zdrowie i profilaktyka to coś, o czym powinniśmy pamiętać zawsze, bez względu na ilość obowiązków - mówi Jacek Maciejewski z Fundacji Rak’n’Roll.

Więcej szczegółów związanych z profilaktyką znajdziecie na oficjalnej stronie fundacji, której celem jest zmienianie sposobu myślenia o chorobie nowotworowej, jak również wsparcie osób chorych. Rak’n’Roll, robicie to dobrze!