Książę Harry i Meghan Markle to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych, a także najbardziej lubianych par w show-biznesie (i nie tylko). Zainteresowanie ich życiem prywatnym i zawodowym nie słabnie - szczególnie od momentu tak zwanego odejścia z rodziny królewskiej. Wiele osób (zarówno fanów, jak i ekspertów z różnych dziedzin) wspomina ślub Meghan Markle i księcia Harry'ego. Nie ma wątpliwości, że to jedno z najważniejszych wydarzeń towarzyskich w ostatnich lat. Na ceremonię, na której pojawili się członkowie royal family oraz topowe gwiazdy, czekali bowiem nie tylko Brytyjczycy, ale cały świat. 19 maja 2018 roku - dzień ślubu stał się istotnym wydarzeniem towarzyskim nie tylko w Wielkiej Brytanii.

Dziennikarze z całego świata zastanawiający się nad fenomenem zainteresowania wydarzeniem dostrzegli podobieństwo pomiędzy zaślubinami Harry'ego i Meghan oraz związkiem Edwarda VIII, stryja obecnie panującej królowej, z Amerykanką Wallis Simpson. Obie panie łączy kraj pochodzenia, fakt, że mają za sobą jedno nieudane małżeństwo oraz ostateczna decyzja porzucenia przywilejów królewskich przez ich małżonków. Co jeszcze warto wiedzieć o związku Meghan Markle i księcia Harry'ego oraz o ślubie?

Książę Harry i Meghan Markle - historia związku

Przyszli państwo młodzi poznali się w lipcu 2016 roku na randce w ciemno zorganizowanej przez wspólnych znajomych. Tajemnicę udało się utrzymać do października, kiedy po raz pierwszy dziennik The Sunday Express poinformował o nowej miłości księcia. W grudniu para została sfotografowana podczas wspólnego wyjścia do jednego z londyńskich teatrów.

Meghan Markle spotkały w tym czasie ogromne ataki ze strony mediów. Podkreślano jej feministyczne, zbyt nowoczesne jak na warunki brytyjskiej monarchii poglądy, wysuwano rasistowskie argumenty związane z czarnoskórą matką, zarzucano przynależność do świata show-biznesu. Dziennikarze wtargnęli nawet do domu Meghan Markle i kontaktowali się z osobami z otoczenia przyszłej księżnej, aby zdobyć kompromitujące ją materiały. 8 listopada Pałac Kensington wydał oficjalne oświadczenie z apelem o zaprzestanie nękania amerykańskiej gwiazdy, jednocześnie potwierdzając relację łączącą ją z księciem Harrym.

We wrześniu 2017 roku zdjęcie Meghan Markle trafiło na okładkę Vanity Fair, w środku zaś znalazł się wywiad, w którym przybliżyła ona swoją relację z księciem Harrym. Jeszcze w tym samym miesiącu oboje po raz pierwszy pokazali się publicznie jako para podczas ceremonii otwarcia Invictus Games w Toronto. W listopadzie 2017 roku ogłoszono zaręczyny, a ślub odbył się 19 maja 2018 roku w kaplicy na zamku w Windsorze. Pierwsze dziecko książęcej pary, Archie Harrison, przyszło na świat 6 maja 2019 roku. Chłopiec otrzymał podwójne nazwisko Mountbatten-Windsor, na życzenie rodziców bez tytułów szlacheckich. W listopadzie 2020 roku dowiedzieliśmy się, że Meghan Markle i książę Harry spodziewali się drugiego dziecka. Niestety kobieta poroniła, o czym poinformowała na łamach gazety The New York Times. 

Meghan Markle poroniła. „Tuląc swoje pierwsze dziecko, wiedziałam, że tracę drugie” – wyznała >>>

Książę  Harry i Meghan Markle - zaręczyny

Oficjalna informacja o zaręczynach księcia Harry'ego i Meghan Markle obiegła świat 27 listopada 2017 roku. Para pojawiła się wówczas w telewizji BBC, wyjawiając, że do oświadczyn doszło w apartamencie księcia w Kensington Palace na początku miesiąca. Podobno aktorka nie pozwoliła ukochanemu dokończyć pytania, upewniając się, czy może od razu powiedzieć tak.

Zobacz także:

Po ogłoszeniu zaręczyn przyszli małżonkowie pojawili się na spotkaniu z fotoreporterami i dziennikarzami w ogrodach Sunken przy Pałacu Kensington - ulubionym miejscu księżnej Diany. Wspomnienie matki księcia było podwójnie symboliczne: w pierścionku zaręczynowym Meghan, zaprojektowanym przez Harry'ego, wykorzystano dwa diamenty z osobistej biżuterii lady Di. Tak zwaną zaręczynową suknię Meghan Markle w odcieniach czerni i złota zaprojektował duet Ralph&Russo.

Książę Harry i Meghan Markle - ślub

19 maja 2018 roku w samo południe, w kaplicy św. Jerzego na zamku królewskim w Windsorze Meghan Markle i książę Harry wypowiedzieli słowa przysięgi małżeńskiej. Na uroczystość zaproszono ponad 2500 osób, wśród których - poza rodziną królewską i przyjaciółmi pary - znaleźli się działacze charytatywni, społecznicy, dzieci ze szkół wspieranych przez księcia oraz wiele światowych gwiazd. Około 200 najbliższych znajomych bawiło się na wieczornej imprezie w Frogmore House.

Suknia panny młodej do ostatniej chwili pozostawała tajemnicą. Prostą, ślubną kreację zaprojektowała Clare Waight Keller z domu mody Givenchy. Meghan miała na sobie także diamentową tiarę królowej Marii oraz długi welon. Na prywatne przyjęcie Markle założyła suknię projektu Stelli McCartney.

Książę Harry i Meghan Markle - jak wyglądała ceremonia?

Świadkiem księcia Harry'ego był jego starszy brat, książę William. Meghan Markle zrezygnowała z obecności świadkowej i w ramach gestu podkreślającego niezależność pół drogi do ołtarza przeszła jedynie w towarzystwie dziecięcego orszaku, w którym znajdowały się między innymi dzieci księcia Williama. Później czekał na nią książę Karol, który pod nieobecność ojca przyszłej księżnej Sussex zaprowadził ją do ołtarza. Oficjalnym powodem absencji Thomasa Markle były problemy zdrowotne, mężczyzna jednak już wcześniej udzielił mediom kilku bulwersujących i niekorzystnych dla Meghan Markle wywiadów, deklarując, że nie popiera jej małżeństwa. W kaplicy była natomiast matka panny młodej, Doria Ragland oraz królowa Elżbieta II z księciem Filipem.

Kolejnym nowoczesnym akcentem ceremonii była rezygnacja z obietnicy posłuszeństwa. Przysięgę państwo młodzi złożyli przed Justinem Welby, arcybiskupem Canterbury, a niezwykle emocjonalne kazanie wygłosił pierwszy afroamerykański biskup kościoła anglikańskiego Michael Curry. Po raz pierwszy na królewskim ślubie pojawiła się także amerykańska muzyka popularna, a konkretnie ballada Stand By Me Bena E. Kinga odśpiewana przez chór gospel.

Książę Harry, inaczej niż jego brat w 2011 roku i inaczej niż nakazuje tradycja brytyjskiej rodziny królewskiej, zdecydował się na noszenie obrączki. Po zakończeniu uroczystości para pozowała do zdjęć na schodach przed kaplicą, a następnie przejechała karetą wzdłuż ulic Windsoru.

Kto ze sławnych osób był zaproszony na ślub Księcia i Meghan Markle?

Oprócz członków rodziny królewskiej i przyjaciół młodej pary, na uroczystości nie zabrakło gwiazd. Pojawił się między innymi sir Elton John, przyjaciel księżnej Diany, wraz ze swoim partnerem Davidem Furnishem. Jedną z częściej fotografowanych par byli George Clooney i jego żona Amal oraz David i Victoria Beckhamowie. Na liście gości znalazła się również Oprah Winfrey oraz koledzy Meghan z obsady serialu Suits.

Victoria Beckham na ślubie Meghan Markle i księcia Harry'ego - internauci nie zostawili na niej suchej nitki! >>>

Decyzją młodej pary nie zaproszono na ślub polityków, co oznaczało brak premier brytyjskiego rządu, Theresy May oraz lidera Partii Pracy, Jeremy'ego Corbyna.

Ciekawostki dotyczące ślubu pary królewskiej

O niektórych ciekawostkach związanych ze ślubem Harry'ego i Meghan świat usłyszał dopiero po kilku miesiącach od uroczystości. Oto niektóre z nich:

  • Książę Harry zaprosił na ślub rodzinę swojej tragicznie zmarłej matki, w tym jej trzy siostry. Pojawiło się także 1 200 obywateli, z czego około 200 osób reprezentowało organizacje dobroczynne.
  • Brak polityków oficjalnie motywowany był tym, by "nie sankcjonować listy politycznych przywódców". W rzeczywistości para młoda nie życzyła sobie obecności Donalda Trumpa, zrezygnowano więc w ogóle z tego typu zaproszeń.
  • Zasady obowiązujące w czasie ceremonii spisane zostały na 7 stronach. Obejmowały punkty takie jak: zakaz używania telefonów i aparatów, brak prezentów w kaplicy, brak mieczy paradnych.
  • Jedynym fotografem upoważnionym do robienia zdjęć w czasie uroczystości był Alexi Lubomirski - artysta polskiego pochodzenia.
  • Na ślubie pojawił się jeszcze jeden polski akcent - Fundacja Otwarte Klatki, sympatyzując ze sprzeciwiającą się naturalnym futrom Meghan Markle, podarowała jej etolę ze sztucznego futra zaprojektowaną przez Anetę Larysę Knap – założycielkę marki Folk Design.
  • W weselnym menu, prócz tradycyjnych dań kuchni brytyjskiej, pojawiło się menu rodem z Los Angeles.

W naszej galerii (na górze strony) znajdują się zdjęcia ze ślubu Meghan Markle i księcia Harry'ego.

Meghan Markle i książę Harry opublikowali wideo ze ślubu i pokazali zdjęcia zza kulis ceremonii! >>>