Ołena Zełeńska znalazła się na liście ponad pięciuset gości z całego świata, którzy wezmą udział w uroczystym pogrzebie królowej Elżbiety II. Delegaci z całego świata (w tym Joe Biden i Jill Biden, Ursula von der Leyen, królowa Danii Małgorzata II razem z księciem Fryderykiem oraz księżniczką Marią, a także królowie i królowe z Hiszpanii, Szwecji czy Niderlandów) oddadzą hołd królowej w poniedziałkowe popołudnie. Ukrainę reprezentować będzie pierwsza dama, jednak bez męża, Wołodymyra Zełeńskiego. Dzień przed pogrzebem monarchini Ołena Zełeńska spotkała się na prywatnej audiencji z księżną Kate.

Księżna Kate spotkała się z Ołeną Zełeńską w pałacu Buckingam

W niedzielę, 18 września, księżna Walii spotkała się z Ołeną Zełeńską w pałacu Buckingam. Wcześniej pierwsza dama Ukrainy widziana była w Westminster Hall, gdzie wystawiono na widok publiczny trumnę z ciałem królowej Elżbiety II. Co było tematem spotkania Ołeny Zełeńskiej i księżnej Walii? Nie wiadomo. Wiemy jednak, że był to przejaw solidarności Wielkiej Brytanii z okupowaną przez Rosję Ukrainą.

Obecność Ołeny Zełenskiej jest kolejnym znakiem globalnego wsparcia dla Ukrainy, podczas gdy Rosja jest izolowana. Wielka Brytania jest jednym z najbardziej oddanych sojuszników Ukrainy. Przylot pierwszej damy na pogrzeb to wyraz przyjaźni i wzajemnego szacunku – oznajmił informator „The Sun”.

fot. Getty Images

Księżna Kate miała na sobie czarną sukienkę od Catherine Walker. Żona księcia Williama słynie z tego, że chętnie zakłada swoje ubrania na publiczne wystąpienia częściej niż raz. Tak było i w tym przypadku – tę samą sukienkę księżna Walii miała podczas pogrzebu księcia Filipa w kwietniu 2021 roku. Na nadgarstku Kate można było zobaczyć bransoletkę zrobioną z trzech sznurów pereł. Taką biżuterię członkinie rodziny królewskiej noszą w okresie żałoby. Bransoletka to jednak nie tylko dodatek zgodny z protokołem. To pamiątka po księżnej Dianie. Została wykonana przez Nigela Milnea na zlecenie króla Karola III, który podarował ją „królowej ludzkich serc”.