Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku – niedługo po tym, jak do mediów trafił oficjalny komunikat o jej pogarszającym się stanie zdrowia. Odeszła w posiadłości Balmoral w Szkocji, w ostatnich chwilach towarzyszyli jej najbliżsi, w tym dzieci oraz wnuki. Po śmierci monarchini ogłoszono żałobę narodową, która zgodnie z tradycją trwa 10 dni, a jej zwieńczeniem są uroczystości pogrzebowe. Przedstawiamy (aktualizującą na bieżąco) relację z pogrzebu królowej Elżbiety II. 

Pogrzeb królowej Elżbiety II – kiedy?

Pogrzeb królowej Elżbiety II zaplanowano na 19 września 2022 roku. Ten poniedziałek jest wyjątkowo dniem wolnym od pracy w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie jest to ostatni dzień żałoby narodowej. Uroczystości, których organizacją zajęto się już lata temu, trwają przez cały dzień. 

Ostatnie pożegnanie królowej Elżbiety II

Tego dnia giełda w Londynie została zamknięta. Sklepy również albo działają jak w dni świąteczne. Na chwilę przed godz. 13:00 w całym kraju zapadła dwuminutowa cisza, podczas której obywatele i obywatelki uczcili pamięć monarchini. Zarówno kierowcy, jak i osoby poruszające się pieszo po mieście musieli się na chwilę zatrzymać. 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Następnie trumna z ciałem królowej Elżbiety II zostanie przetransportowana do kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. W tym samym miejscu pochowani zostali jej rodzice (król Jerzy VI i królowa Elżbieta), a także mąż – książę Filip, który odszedł w kwietniu 2021 roku w wieku 99 lat. 

Uroczystości pogrzebowe poprowadzą dziekan Westminsteru, Davida Hoyle'a, a także arcybiskup Cantenbury – Justin Welby – ten sam, który w 2018 roku udzielił ślubu księciu Harry’emu i Meghan Markle. Co więcej, podczas ceremonii przemówi Liz Truss, czyli nowa premierka Wielkiej Brytanii.

Pogrzeb królowej Elżbiety II – jak wygląda uroczystość? Relacja aktualizowana na bieżąco

Trzy godziny przed rozpoczęciem oficjalnej ceremonii pogrzebowej otwarto drzwi Opactwa Westminsterskiego. Od tamtej pory w świątyni pojawiają się zaproszeni goście z całego świata. Na miejscu są już m.in. członkinie i członkowie rodziny królewskiej, byli premierzy Wielkiej Brytanii, obecna premierka, a także pierwsza para USA. 

Kwadrans przed 12:00 czasu polskiego wyruszył królewski orszak z Pałacu do Opactwa Westminsterskiego. Trumna z ciałem królowej Elżbiety II przetransportowano w towarzystwie rodziny królewskiej, w tym króla Karola III, księżniczki Anny, księcia Williama oraz księcia Harry’ego, który pojawił się w stroju cywilnym. Są z nimi również członkowie królewskiej marynarki wojennej, Marines, a także muzycy.

Zobacz także:

Kilka minut później trumna została wniesiona do Opactwa Westminsterskiego.

Punktualnie o godz. 12:00 czasu polskiego rozpoczęło się nabożeństwo, które poprowadził David Hoyle, czyli dziekan Westminsteru. 

O godz. 13:00 zakończyło się nabożeństwo, a pamięć królowej została uczczona dwiema minutami ciszy. Następnie rozbrzmiał hymn Wielkiej Brytanii, a tuż po lament królowej w wykonaniu pipera, czyli osoby grającej na dudach. 

Tuż po nabożeństwie pogrzebowym rozpoczęła się procesja po ulicach Londynu. Trumna została przetransportowana do Wellington Arch. W tym czasie nieustannie dzwonił Big Ben. Co ciekawe, w procesji udział dzieci oraz wnuki zmarłej monarchini. Natomiast królowa Konsorta, księżna Kate, Meghan Markle, ksieżniczka Charlotte i książę George pojechali pod Łuk Triumfalny samochodami. 

Po godz. 14:00 procesja dotarła pod Łuk Triumfalny. Trumna z ciałem monarchini została przeniesiona do karawanu, który następnie skierował się do zamku Windsor. Rodzina królewska również udała się do posiadłości.

Po przyjeździe do zamku w Windsorze rozpoczęło się kolejne nabożeństwo. W kaplicy św. Jerzego zjawili się członkowie i członkinie brytyjskiej royal family oraz przedstawiciele i przedstawicielki europejskich monarchii. 

Wspomniane nabożeństwo trwało do godziny 18:00. Oficjalne uroczystości pogrzebowe już się zakończyły. Wieczorem trumna z ciałem królowej Elżbiety II zostanie złożona kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Ta część ceremonii będzie miała charakter prywatny. Wezmą w niej udział jedynie najbliżsi członkowie i członkinie royal family. 

Pogrzeb królowej Elżbiety II – goście. Kto bierze udział w uroczystościach? 

Pogrzeb księcia Filipa miał charakter prywatny. Wzięło w nim udział około 30 osób, na czele z najbliższymi członkami oraz członkiniami rodziny królewskiej.W tym przypadku jest inaczej. Oczywiście we wspomnianym Opactwie Westminsterskim pojawili się bliscy królowej – jej dzieci (król Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward wraz ze swoimi rodzinami), wnuki, na czele z księciem Williamem i księciem Harrym, a także starsze prawnuki – 9-letni książę George i młodsza od niego o dwa lata księżniczka Charlotte. Warto jednak zauważyć, że w ostatnim pożegnaniu królowej Elżebiety II wzięło udział w sumie 2000 gości, w tym kilkaset delegatów – monarchów, polityków oraz dyplomatów z całego świata. Wśród nich m.in. Joe Biden i Jill Biden, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, Ursula von der Leyen, królowa Danii Małgorzata II razem z księciem Fryderykiem oraz księżniczką Marią, a także królowie i królowe z Hiszpanii, Szwecji czy Niderlandów. 

To jedna z najważniejszych operacji dyplomatycznych, jakie kiedykolwiek przeprowadzono. A jednocześnie jedna z największych i najtrudniejszych pod względem logistycznym czy bezpieczeństwa. Nad bezpieczeństwem zgromadzonych osób czuwają m.in. służby specjalne, 10 tysięcy policjantów oraz służby medyczne. 

Pogrzeb królowej Elżbiety II – transmisja

Uroczystości pogrzebowe są relacjonowane przez stacje telewizyjne z całego świata, w tym z Polski. Relację z wydarzenia zaplanowała m.in. Telewizja Polska. Z kolei staje komercyjne, na czele z TVN i Polsatem, przygotowały dla swoich widzek oraz widzów wydania specjalne programów informacyjnych.